Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania


Niedziela, 21.04.2024

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.


Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ przyznał we wprowadzeniu do konferencji prasowej, że powołania są Kościołowi bardzo potrzebne. „Ci ludzie, którzy decydują się na wybór takiej drogi, to ci, którzy decydują się żyć i świadczyć o Ewangelii przez 24 godziny na dobę” – podkreślił. Dodał, że dzisiejszy świat nie sprzyja budzeniu powołań. „Ścieżka pójścia za Chrystusem w dzisiejszych czasach staje się jakby mniej atrakcyjna, ale nigdy nie staje się mniej ważna. Bez księży, bez sióstr zakonnych, bez osób konsekrowanych, nie będą mogły funkcjonować różnego rodzaju dzieła prowadzone przez Kościół, nie będą mogły funkcjonować misje zagraniczne” – zaznaczył. „Potrzebna jest nieustanna modlitwa o powołania i za tych, którzy pozytywnie na powołania odpowiedzieli, bo samo rozeznanie powołania jeszcze nie kończy procesu” – przyznał.


Bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, stwierdził, że „fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg. Dlatego ten Tydzień jest skupiony na modlitwie. To już 61. raz, kiedy Kościół zaprasza wszystkie środowiska ludzi wierzących do takiej modlitwy” – zwrócił uwagę.


Bp Przybylski zaznaczył, że z okazji 61. Światowego Dnia Modlitw o Powołania, który przypada w Niedzielę Dobrego Pasterza (IV Niedziela Wielkanocna), Papież przypomina w orędziu, że w powołaniach, o których mówimy, nie chodzi o projekt, a konkretnego człowieka. „My się zajmujemy powołaniami nie tylko dlatego, że pustoszeją seminaria czy nowicjaty, ale jest to organiczna misja Kościoła, która służy człowiekowi jako pomoc w odkrywaniu jego powołania” – wyjaśnił. „Tu nie chodzi o zawód czy zajęcie, ale o odkrycie drogi w Kościele. Troska o powołania to jest troska o człowieka. Powołani są brani z ludzi, z rodzin” – dodał.


Delegat KEP ds. Powołań podkreślił, że tegoroczny temat Tygodnia modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. „Chcemy być i rozmawiać o powołaniach wszędzie tam, gdzie spotykają się młodzi” – zaznaczył. Przypomniał, że z tej okazji zostały przygotowane materiały, składające się z pięciu zeszytów.


>>Materiały


Ks. prof. dr hab. Marek Tatar, Krajowy Duszpasterz Powołań, podkreślił, że wybór powołania jest czymś innym niż wybór zawodu czy profesji. „Nie można powołania zawęzić do rozumienia wykonywania pewnych funkcji czy czynności w Kościele. Jest to tajemnica między Bogiem a człowiekiem” – zaznaczył.


Ks. Tatar przyznał, że pomimo spadku powołań do seminariów i nowicjatów, odnotowuje się wzrost liczby kandydatów do Instytutów życia konsekrowanego i indywidualnych form życia konsekrowanego. „Zainteresowanie życiem konsekrowanym istnieje. Zmieniają się pewne formy” – dodał.


„Powołania nie są znikąd. Pochodzą z bardzo konkretnych środowisk: z domu, rodziny, sytuacji społecznej, w której młody człowiek żyje i podejmuje decyzje, wizerunku Kościoła oraz sytuacji młodego człowieka. Nastąpiło przesunięcie decyzji rozeznawania powołania. Niknie z horyzontu to pierwsze miejsce, jakim był dom rodzinny. Oznacza to, że potrzebujemy dzisiaj tworzenia kultury powołaniowej” – zauważył ks. Tatar.


Duchowny podkreślił, że trzeba wziąć pod uwagę mocne zachwianie antropologiczne. „Ta sytuacja domaga się wypracowania kultury powołaniowej. Potrzeba, aby w diecezjach powstawały zespoły ds. powołaniowych. Potrzebujemy również dobrych formatorów powołania, którzy będą pomagać młodemu człowiekowi, aby rozpoznał on dobrze swoje powołanie i potrafił na nie odpowiedzieć, oraz podjął odpowiedzialność za nie” – wyjaśnił.


S. Angelika Borkowska, referentka powołań w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu z Krakowa, przyznała, że w ostatnich latach nastąpił duży spadek liczby sióstr zakonnych w zakonach czynnych. „Pomimo tego, że jest nas mniej, podejmujemy wiele dzieł, także we współpracy z diecezjami” – podkreśliła. Mniejszy spadek powołań notują zakony klauzurowe.


S. Borkowska zauważyła, że zmienia się wiek, w którym ludzie podejmują decyzję o wstąpieniu do zakonu. Zwróciła uwagę, że najważniejsza w towarzyszeniu kobietom podejmującym decyzję o wyborze powołania jest obecność. Zauważyła, że młodym ludziom trudno jest podjąć decyzję o wyborze na całe życie. „Chodzi o to, aby w młodych ludziach zaszczepić nowy system myślenia: tylko wtedy, gdy oddajemy nasze życie, ono jest spełnione, jest szczęśliwe, co nie oznacza zaprzeczenia własnej godności” – dodała.


Ks. dr Michał Pabiańczyk, sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, Diecezjalny Duszpasterz Powołań, Ojciec Duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, stwierdził, że każdy z nas jest powołany do życia i miłości – to jest fundament. „Dopiero wtedy możemy rozeznawać, czy mamy iść do seminarium, do zakonu czy być mężem czy żoną” – przyznał.


Ks. Pabiańczyk zauważył, że ksiądz jest powołany do tego, aby być z Chrystusem, a potem, aby iść i przynosić owoc we wspólnocie. Podkreślił, że seminarium służy temu, aby poznać Chrystusa i nawiązać z Nim mocną więź. „Seminarzysta ma poznać Chrystusa, ma poznać swoją przyszłą wspólnotę, ma być w obecności Chrystusa i nawiązać z Nim niepowtarzalną więź” – mówił.


Duchowny zwrócił uwagę, że seminarium służy również „umacnianiu swojej wiary i miłości do Kościoła”. „Ponieważ Kościół przeżywa swój kryzys, ma swoje zachwiania tożsamości, może nie jest zbyt atrakcyjny, to ksiądz chce za niego umierać, za niego chce oddać życie. To jest model Chrystusa, Dobrego Pasterza, który widząc, że ludzie potrzebują Zbawiciela, wchodzi w tę logikę służby w Kościele. Nie dlatego, że jest wspaniały, ale dlatego, że potrzebuje Pana Boga i Zbawiciela” – wyjaśnił.


BP KEP; Fot. BP KEP


Art. ze strony: episkopat.pl


Autor: o.AG

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR