Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Msza święta w intencji Polonii


Czwartek, 02.05.2024

Msza święta w intencji Polonii

- Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będzie sprawował Mszę św. 2-go maja w intencji Polonii Świata o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej.


Bp Turzyński wyraził wdzięczność wszystkim rodakom mieszkającym poza granicami Polski za wierne trwanie w pielęgnowaniu kultury narodowej i za przekazywanie jej młodemu pokoleniu. - Z wdzięcznością myślę o polonijnych wspólnotach parafialnych, szkołach, instytucjach i środowiskach, gdzie pielęgnowany jest polski duch – napisał. Zwrócił uwagę, że polonijne parafie są żywymi ośrodkami wiary i patriotyzmu dzięki pracy jaką wkładają kapłani, siostry zakonne, ale i osoby świeckie.


Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zauważył, że Polonia i Polacy za granicą są integralną częścią naszej Ojczyzny, która jest nam dana przez Boga i która była budowana wielkim wysiłkiem wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi.


Modlitwa za rodaków rozsianych po całym świecie zanoszona jest codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. Gromadzi ona od ponad 70 lat rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom telewizyjnym i internetowym.


Na Jasnej Górze w październiku organizowane są czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Pielgrzymkę organizują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którzy głoszą Ewangelię wśród rodaków na całym świecie. Modlitwa obejmuje rodziny, które doświadczają rozłąki emigracyjnej, a także rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata.


Ks. Sławomir Nadobny, chrystusowiec, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu w rozmowie z @JasnaGóraNews opowiadał, że kapłani robią wszystko, żeby podtrzymywać za granicą ducha polskiego np. sprawują Msze św. w ojczystym języku, katechizują dzieci i młodzieży, przy parafiach działają również różne grupy m.in. Żywego Różańca, Margaretek, Rodzin Szensztanckich, a także zespoły folklorystyczne np. „Polskie Kwiaty”.


Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma w pewien sposób uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażają swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku.


Jutro, 2 maja na Jasnej Górze bp Piotr Turzyński delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będzie sprawował Mszę św. w intencji Polonii i Polaków za granicą o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Transmisja w Telewizji Trwam i na jasnogórskim kanale YouTube.


Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

Autor: o.AG

Zobacz również

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Piątek, 12.07.2024

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesn

ych obrazów Zwiastowania 14 lipca zagości w Częstochowie. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad ekspozycją.

Wystawa, nawiązująca swoją tematyką do pierwszej tajemnicy różańca, prezentuje 20 obrazów współczesnych artystów malarzy, m.in. prof. Jacka Modzelewskiego, Beaty Stankiewicz czy dominikanina o. Jacka Hajnosa. To próba zaangażowania cenionych polskich artystów do długofalowego projektu namalowania wszystkich tajemnic różańca. Współcześni malarze, współczesnymi środkami starają się przekazać współczesnym głębię tajemnic różańca.

Autor: RJG

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

Czwartek, 11.07.2024

Pauliński neoprezbiter o. Maksymilian Ogar był gościem Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie, a w tych dniach przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić jasnogórską prymicyjną Mszę świętą.

Autor: DR

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Środa, 10.07.2024

„Prawda i Wolność” – taki tytuł nosi wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Czas wakacji sprzyja podróżowaniu, więc w „Rozmowie dnia” zachęcaliśmy Państwa do odwiedzenia tej ekspozycji. Gośćmi Marcina Bernasia były: Iwona Gąsiorek i Beata Wiese z Muzeum Arch. Warszawskiej.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. Wystawa jest okazją, aby przypomnieć sobie, lub poznać od nowa postać błogosławionego, polskiego kapłana i męczennika.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

Wtorek, 09.07.2024

„Kobieta mężna i ofiarna – Maria Okońska – w służbie Kościołowi i Ojczyźnie” - to tytuł nowej propozycji Radia Jasna Góra na wakacje. Audycje poświęcone są życiu i działalności Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W cyklu 10-ciu audycji opowiadają o niej: Beata Mackiewicz i Małgorzata Smolak, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słuchacz będzie miał szansę poznać Prymasa Tysiąclecia z perspektywy „współpracy” z Marią Okońską. Ponadto sporo uwagi autorki poświęcają jej zaangażowaniu w życie Kościoła i umiłowaniu Ojczyzny.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Poniedziałek, 08.07.2024

Zespół Fisheclectic powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenia. Nagrywając kolejne piosenki i wydając płyty podkreślają, że w ten sposób ważne dla nich, duchowe treści „ubierają" w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Jako płytę tygodnia w Radiu Jasna Góra gramy utwory z ich pierwszego, debiutanckiego albumu pt. „Wejdź”.

Autor: RJG

Odpust u Pani Leśniowskiej

Odpust u Pani Leśniowskiej

Niedziela, 07.07.2024

Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej świętowali dziś paulini i wierni w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach-Leśniowie. Tradycją jest, że po głównych uroczystościach odpustowych 2. lipca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Leśniowskiej, w najbliższą niedzielę organizowane są tzw. „zewnętrzne” uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 11:00 w Leśniowskim Sanktuarium przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Tę Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Autor: DR