Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego. Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej. Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji. Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu. W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Poniedziałek, 15.04.2024

„Ta płyta to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń” - tak o projekcie mówi sama artystka. Ania Michałowska jest wokalistką jazzową, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą. Jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Autor: RJG

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela, 14.04.2024

W Kościele katolickim w Polsce w niedzielę 14 kwietnia odbędzie się VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego myślą przewodnią będą słowa z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.

Autor: o.AG

Dziś Święto Chrztu Polski

Dziś Święto Chrztu Polski

Niedziela, 14.04.2024

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.

Autor: o.AG

Pomagają rozeznać drogę powołania

Pomagają rozeznać drogę powołania

Piątek, 12.04.2024

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie organizuje dzień otwarty. Do odwiedzenia tego miejsca zachęcali na naszej antenie klerycy Igor i Dominik. W „Rozmowie poranka” poinformowali, że odwiedziny częstochowskiego seminarium będą możliwe już jutro, w sobotę, 13 kwietnia. Informacje o tym, jak się zapisać, dostępne są na Facebook’u Seminarium. „To jest taki dzień, w którym jesteśmy w pełni dla tych, którzy przyjdą, otwieramy swoje drzwi, pokazujemy naszą rzeczywistość. Ale też przygotowaliśmy kilka specjalnych rzeczy – będzie Eucharystia, uwielbienie, i trochę atrakcji” - zapraszali klerycy w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

Autor: DR

Wykłady maryjne

Wykłady maryjne

Czwartek, 11.04.2024

Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie zaprasza w sobotę 13 kwietnia o godzinie 19.00 do Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze na kolejny Wykład Maryjny.

Autor: o.AG

Różne sposoby ewangelizowania

Różne sposoby ewangelizowania

Środa, 10.04.2024

Pójście za Jezusem i wybór powołania kapłańskiego nie oznaczał dla nich porzucenia swoich pasji – w ostatnich dniach trzej kapłani dzieli się na naszej antenie swoimi sposobami na ewangelizację w środowiskach, w których spełniają swoje hobby i zainteresowania. Z kapłanami – pasjonatami motocykli, kolarstwa i gołębiarstwa – rozmawiał Bartłomiej Zug w ramach cyklu „Panoramy reporterskiego dnia”.

Autor: DR

Konferencja - 5th International Conference of Media for Man

Konferencja - 5th International Conference of Media for Man

Wtorek, 09.04.2024

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na 5. Międzynarodową Konferencję Media for Man, która odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego 10. Tematem tegorocznej konferencji jest “Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” ("Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries"). Konferencja odbędzie się w języku angielskim . Instytut jest ośrodkiem specjalizującym się w tematyce etyki mediów, nazywanym już w środowis

Autor: o.AG

Nowe trasy oprowadzania po Jasnej Górze

Nowe trasy oprowadzania po Jasnej Górze

Wtorek, 09.04.2024

W „Rozmowie poranka” zachęcaliśmy Państwa do zwiedzania Jasnej Góry. Gościem Agaty Nalichowskiej była s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji. Siostra opowiadała o nowym ‘trendzie’ w zwiedzaniu jasnogórskiego sanktuarium – coraz częściej indywidualni pielgrzymi czy grupy proszą o dłuższe i dokładniejsze zwiedzanie konkretnych miejsc, niekoniecznie szybki spacer po wszystkich najważniejszych miejscach Jasnej Góry.

Autor: DR

Bracia klerycy złożyli śluby wieczyste

Bracia klerycy złożyli śluby wieczyste

Poniedziałek, 08.04.2024

Na antenie Radia Jasna Góra towarzyszyliśmy dziś pięciu młodym paulinom, którzy w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej składali śluby wieczyste. O godz. 11:00 transmitowaliśmy uroczystą Mszę św., w czasie której klerycy Wyższego Seminarium OO. Paulinów na Skałce w Krakowie przyrzekali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo w Zakonie Paulinów. Z młodymi paulinami rozmawiał dziś pełniący dyżur reporterski Bartłomiej Zug. Rozmowy zabrzmią jeszcze w wieczornej i nocnej „Panoramie reporterskiego dnia” (od godz. 22:00 i 3:00).

Autor: DR