Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem. Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła.  Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl .

Autor: DR

Święto dziennikarzy

Święto dziennikarzy

Wtorek, 24.01.2023

Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra. „Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Autor: DR

Misja: głoszenie Słowa Wcielonego

Misja: głoszenie Słowa Wcielonego

Niedziela, 22.01.2023

Jednym z fundamentalnych założeń programowych Radia Jasna Góra, jest przekazywanie Słowa Bożego i ukazywanie jego znaczenia w życiu wierzących. Zespół redakcyjny czyni to m.in. poprzez przygotowywanie specjalnych audycji, komentarzy biblijnych i transmisje Mszy Świętych. W IV Niedzielę Słowa Bożego na antenie radia wybrzmiały rozmowy przypominające i ukazujące ten fragment misji jasnogórskiej rozgłośni. 

Autor: AN

Jasnogórskie Centrum Informacji podsumowuje 2022 rok

Jasnogórskie Centrum Informacji podsumowuje 2022 rok

Sobota, 21.01.2023

Podsumowanie roku 2022 w działalności Jasnogórskiego Centrum Informacji to temat sobotniej „Panoramy reporterskiego dnia”. Nasi goście - s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor JCI oraz przewodnik Przemysław Jaskurzyński opowiedzieli, jak kształtował się ruch pielgrzymkowy w ostatnim roku w porównaniu z poprzednimi latami pandemii, wskazali też na nowe trendy we współczesnym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Część drugą rozmowy wyemitujemy o godz. 22:00, a całość powtórzymy o godz. 3:15. Rozmowa będzie także dostępna już wkrótce na naszej stronie internetowej.

Autor: DR

Wędrowanie po pustyni serca – wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia

Wędrowanie po pustyni serca – wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia

Piątek, 20.01.2023

Na antenie Radia Jasna Góra, we wspomnie założyciela Zakonu Świetego Pawła Pierwszego Pustelnika, trwa program okolicznościowy stanowiący uwieńczenie styczniowej refleksji nad dziedzictwem i współczesnością paulinów. 

Autor: AN

Radiowe rozmowy o wszystkim, co ważne

Radiowe rozmowy o wszystkim, co ważne

Czwartek, 19.01.2023

Jednym z filarów, na których opiera się ramówka Radia Jasna Góra, są świadectwa pielgrzymów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wśród poruszanych na antenie tematów pojawiają się zagadnienia dotyczące nie tylko wiary i życia Kościoła, ale także kultury, nauki i spraw społecznych. Te „dźwiękowe spotkania” emitujemy codziennie, w ramach „Rozmowy poranka” - wybrzmiewającej w czasie „Porannego espresso” - i popołudniowej oraz wieczornej „Panoramy reporterskiego dnia”.

Autor: DR/ AN

Jasnogórskie chóry i zespoły zapraszają na kolędowanie!

Jasnogórskie chóry i zespoły zapraszają na kolędowanie!

Wtorek, 17.01.2023

Styczeń to na Jasnej Górze czas kolędowania. Na naszej antenie zapraszamy Państwa na dwa najbliższe koncerty: - 21 stycznia - Koncert noworoczny Jasnogórskiej Orkiestry Dętej (g. 17:30, Sala Papieska) - 29 stycznia - 20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. Na Facebooku Radia Jasna Góra ukazał się filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na Jubileusz Chóru Pueri Claromontani w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. Natomiast o tym, jak wygląda posługa Jasnogórskiej Orkiestry Dętej w sanktuarium, z dyrygentem Markiem Piątkiem rozmawiał niedawno na naszej antenie Bartłomiej Zug – rozmowa jest do odsłuchania na naszym radiowym Sound Cloud. 

Autor: DR

Płyta tygodnia - OWCA - Chwały 2.0

Płyta tygodnia - OWCA - Chwały 2.0

Wtorek, 17.01.2023

Kilka lat po pierwszych Chwałach, owca wraca z kolejną porcją swoich piosenek-modlitw – dwupłytowym albumem Chwały 2.0. Nadal przeżywają i przeżuwają Słowo i dzielą się owocami tego procesu, a muzycznie sięgając po ciągle nowe środki wyrazu, przypominają, że uwielbienie, to nie konkretny styl muzyczny, a sposób życia, odbierania rzeczywistości i komunikacji z Tatą w niebie.

Autor: PG

O Królowej Pustelników i charyzmacie kontemplacyjno-czynnym

O Królowej Pustelników i charyzmacie kontemplacyjno-czynnym

Poniedziałek, 16.01.2023

Uroczystość św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów oraz święto Najśw. Maryi Panny Królowej Pustelników - to największe i najważniejsze uroczystości w paulińskim Zakonie, obchodzone 15 i 16 stycznia. Na antenie Radia Jasna Góra dziś transmitowaliśmy uroczystą Mszę św. z ponowieniem zawierzenia Zakonu Matce Bożej, a wczoraj - Sumę w uroczystość św. Pawła oraz Pawełkowe nabożeństwo dla dzieci. Gośćmi na naszej antenie są w tych dniach ojcowie, którzy opowiadają o duchowości paulinów w dzisiejszych czasach, a także o niezwykłej więzi, jaka łączy każdego paulina z Maryją, szczególną opiekunką Zakonu.

Autor: DR

O paulinach na Skałce w Krakowie

O paulinach na Skałce w Krakowie

Sobota, 14.01.2023

O. Mariusz Tabulski , przeor klasztoru na Skałce w Krakowie był gościem Dariusza Ciszewskiego w sobotniej „Rozmowie poranka” - a dotyczyła ona wczorajszej prezentacji dwóch najnowszych pozycji książkowych, wydanych staraniem krakowskiego konwentu. Podczas wczorajszego spotkania w Kaplicy Różańcowej zaprezentowano: powieść pt. „Pustynna Iskra” o św. Pawle z Teb oraz album „Paulini. 550 lat na Skałce” ze zdjęciami Janusza Rosikonia. Jak podkreślał o. Mariusz Tabulski, obie pozycje są owocem Roku Jubileuszowego na Skałce. Retransmisje tego spotkania zaplanowaliśmy na niedzielę, 15 stycznia o godz. 21.30.

Autor: DR

Finał Konkursu na Wieczernikową Choinkę

Finał Konkursu na Wieczernikową Choinkę

Piątek, 13.01.2023

Podczas finału XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę ogłoszono tegorocznych zwycięzców. I miejsce zajęła SP nr 48 w Częstochowie (choinka nr 23), II - Przedszkole „Jurajskie dzieci” w Częstochowie (nr 5), III - SP w Węglowicach (nr 24). W głosowaniu on-line przez stronę Radia Jasna Góra zwyciężyło drzewko nr 22, udekorowane przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy SOSW w Bogumiłku. W głosowaniu za pośrednictwem strony www.radiojasnagora.pl zostało oddanych ponad 3 tys. głosów.

Autor: DR