Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy


Piątek, 03.05.2024

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski. Przychodzimy, aby u Ciebie szukać ukojenia dla naszych serc, umocnienia dla naszych słabnących sił, miłości do kochania innych mimo doznanych trudności, odwagi do dawania żywego świadectwa naszej wiary. Tyle nam się dzisiaj ciśnie na usta ważnych spraw, które chcielibyśmy wypowiedzieć i z Tobą się nimi podzielić. Najlepiej byłoby pozostać w ciszy i pozwolić Tobie zajrzeć do naszego serca, do naszych myśli i do naszego sumienia, byś sama, o ukochana Matko i Królowo, poznała i zrozumiała, co je przepełnia.


Pozwól jednak, że najpierw wyrazimy Ci z głębi serca naszą wielką wdzięczność za to, że jesteś naszą Matka i Królową. Jesteś Matką i Królową od roku 1382, kiedy to w pięknym Twoim wizerunku przybyłaś z Węgier do Częstochowy. Naród polski pokochał Cię od zaraz i po dziś dzień jest wdzięczny, że jesteś jego Królową. Od razu miedzy ludem polskim a Tobą  zrodziły się wyjątkowe więzi duchowe, na mocy których my, Twój lud, mogliśmy zawsze liczyć na Ciebie a Ty mogłaś liczyć na nas. Historia potwierdza , że po wielokroć w trudnych chwilach dla naszego narodu, dla naszej wiary, dla naszych rodzin i dla nas samych, kiedy wznosiliśmy do Ciebie ufną modlitwę i pełną nadziei pieśń „Bogurodzico Dziewico”, Ty przychodziłaś nam z pomocą w trudnościach i stawałaś po stronie naszej wolności i suwerenności. Wołaliśmy do Ciebie, a Ty wyciągałaś do nas pomocną dłoń. Byłaś dla nas zawsze ostoją wolności narodowej, społecznej i duchowej. Stąd wychodził zawsze promień nadziei na lepsze jutro naszego narodu i dla wszystkich.


Tak było w historii, ale czy tak jest i dzisiaj? Czy nadal jesteśmy Ci wierni?


Nawet jeśli nasze życie i postępowanie nie zawsze jest tego jasnym potwierdzeniem, pragniemy kontynuować naszą historyczną wierność. Pragniemy, Matko i Królowo, powiedzieć Ci, że nadal jesteś i pozostaniesz wielkim i niepojętym dla nas darem. Z Twoją pomocą pragniemy odnawiać naszą wiarę, pogłębiać relacje z Twoim Synem, Jezusem Chrystusem. Chcemy, byś wraz z Twoim Synem, była dalej fundamentem, na którym opiera się dzisiejsza Polska. Jesteś źródłem nadziei, z którego czerpie tożsamość nasz polski Naród i moc do walki z tym wszystkim, co się sprzeciwia jego godności i godności człowieka odkupionego przez krzyż Chrystusa.


Maryjo nasza Matko i Królowo! Jak kiedyś tak i dzisiaj pomagaj nam wchodzić w nowe, trudne i skomplikowane czasy, w których nie zawsze potrafimy się odnajdywać. Wiemy i zdajemy sobie sprawę, że nie możemy odpuścić, że trzeba im sprostać, ze trzeba się jasno opowiedzieć, po której stoimy stronie. Jak kiedyś, tak i dzisiaj trzeba bronić suwerenności naszego sumienia, naszej wiary i wartości, na których osadza się nasza polskość i nasza polska kultura, bronić naszej chrześcijańskiej tożsamości.


Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie. Jako Królowa i Matka uczysz nas tego trwania i nieustannie nam przypominasz jak kiedy służącym w Kanie Galilejskiej: „Czyńcie cokolwiek wam powie”.  Ta zachęta ma szczególną wymowę zwłaszcza dzisiaj, gdy potrzebujemy odnowy wiary w naszych rodzinach, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo wojny, gdy doświadczamy słabości i grzechu, gdy promuje się kulturę śmierci przez zabijanie nienarodzonych dzieci, przez selekcję eugeniczną, eutanazję, gdy promuje się ideologie sprzeczne z antropologią chrześcijańską, gdy doświadczają nas podziały oraz napięcia społeczne i polityczne, gdy zło jest preferowane jako dobro a dobro jest postrzegane jako zło, gdy odciąga się dzieci od katechezy i praktykowania wiary, a w zamian proponuje się to, co niemoralne i destruktywne. Długa jest lista naszych grzechów i słabości, które wdzierają się do serca naszego narodu. Wobec nich wszystkich tym bardziej wołamy do Ciebie o pomoc i macierzyńską opiekę, świadomi słów o wielkiej prorockiej sile wypowiedzianych przez Twojego wiernego sługę bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego: „Zwycięstwo jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”!


Jesteśmy świadomi, że jeśli Ci zaufamy, jeśli zawierzymy wszystkie nasze sprawy, przez Ciebie, Maryjo, przyjdzie zwycięstwo nad wszelkimi zakusami i złem, jakie na nas czyhają. Dlatego pragniemy Ci zawierzyć los narodu, społeczeństwa, Kościoła, naszych rodzin i nas samych. A Ty jako Królowa prowadź nas bezpiecznie przez dziejowe zawieruchy i kręte drogi wiary i niewiary. Poucz o potrzebie wierności Chrystusowi. Utwierdź w wierze.


Matko Królowo Polski, błagamy Cię, umacniaj naszą wiarę, aby nie dotykało nas zwątpienie, abyśmy odważnie mierzyli się z teraźniejszością i z nadzieją spoglądali w przyszłość.


Art. ze str episkopat.pl

Autor: o.AG

Zobacz również

„Portret Kapłana” - o. Tadeusz Iwaszczyszyn

„Portret Kapłana” - o. Tadeusz Iwaszczyszyn

Niedziela, 07.06.2026

Redakcja Katolicka Telewizji Polskiej realizuje cykl reportaży pod wspólnym tytułem: „Portret Kapłana”. W zamierzeniu twórców każdy odcinek to osobna historia człowieka, żyjącego na styku duchowości, codzienności i odpowiedzialności wobec innych. Twórcą i redaktorem cyklu jest o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Jednym z bohaterów cyklu jest o. Tadeusz Iwaszczyszyn, paulin z Jasnej Góry, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów, duszpasterz w Radiu Jasna Góra. Młody zakonnik opowiada o swoim powołaniu, radościach, ale też trudnościach kapłańskiego życia. 

Autor: DR

Dziś spotkanie Młodych na Lednicy!

Dziś spotkanie Młodych na Lednicy!

Sobota, 06.06.2026

6 czerwca - w sobotę - już po raz 30. młodzi zgromadzą się na Polach Lednickich u źródeł chrzcielnych Polski. Jubileuszowe spotkanie będzie przeżywane pod hasłem: „Genesis”.

- Już po raz trzydziesty spotkamy się na Polach Lednickich, aby wspólnie modlić się, świętować wiarę i odkrywać swoje korzenie. Tegoroczna Lednica odbywa się pod hasłem „GENESIS”, które zaprasza do powrotu do źródeł – do początku naszej historii, wiary i powołania - czytamy w zaproszeniu opublikowanym na stronie Spotkania Młodych Lednica 2000.

Autor: oprac. DR

W niedzielę - XIX Święto Dziękczynienia

W niedzielę - XIX Święto Dziękczynienia

Piątek, 05.06.2026

Już w najbliższą niedzielę, 7 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, odbędą się obchody XIX Święta Dziękczynienia.

Centralnym punktem uroczystości będzie wprowadzenie relikwii dwojga wyjątkowych świadków: bł. Bolesławy Lament oraz bł. ks. Józefa Stanka. Uroczystość łączy się z małym jubileuszem – 10. rocznicą otwarcia dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej i sprawowania pierwszej Eucharystii w murach wilanowskiej świątyni.

Autor: oprac. DR

Jubileusz 200-lecia Żywego Różańca

Jubileusz 200-lecia Żywego Różańca

Czwartek, 04.06.2026

W 2026 r. Kościół w Polsce i na świecie przeżywa Jubileusz 200-lecia powstania Żywego Różańca, założonego w 1826 r. przez bł. Paulinę Jaricot - świecką kobietę, która zaufała mocy modlitwy różańcowej. W związku z Jubileuszem w najbliższy weekend - w dniach 5-6 czerwca r. - na Jasnej Górze odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Różańcowy pod hasłem „Różaniec modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata”, połączony z XIV Ogólnopolską Pielgrzymką Żywego Różańca.

Wydarzenia te są objęte patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, a jednym z patronów medialnych jest Radio Jasna Góra. Dziś naszą antenę udostępniamy temu niezwykłemu jubileuszowi - w Rozmowie dnia gościem s. Kamili Nowickiej jest moderator krajowy Stowarzyszenia Żywy Różaniec ks. Jacek Gancarek.

Autor: oprac. DR

Audycje na Boże Ciało

Audycje na Boże Ciało

Środa, 03.06.2026

Radiowe propozycje na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zapraszamy do słuchania i przeżycia tego wyjątkowego czasu z Radiem Jasna Góra

Autor: o.AG

JA JESTEM 2026 / Uwielbienie w Boże Ciało

JA JESTEM 2026 / Uwielbienie w Boże Ciało

Środa, 03.06.2026

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 4 czerwca, o godz. 19:00 Błonia Jasnogórskie staną się miejscem wspólnej modlitwy, muzyki i uwielbienia podczas Koncertu „JA JESTEM”. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad wydarzeniem, a - co najważniejsze - będziemy transmitować ten koncert na naszej antenie. A gośćmi Rozmowy dnia są dziś Marta i Dariusz Madejscy, współorganizatorzy Koncertu.

Autor: oprac. DR