Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Uroczystość NMP Królowej Polski


Środa, 01.05.2024

Uroczystość NMP Królowej Polski

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium to miejsce, gdzie od ponad sześciu wieków czczona jest Matka Chrystusa uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu. Jedną z głównych intencji zanoszonych w tym roku 3 maja będzie modlitwa o pokój. Do udziału w uroczystościach, które są znakiem, ale i wezwaniem do budowania jedności, zapraszają paulini. Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie 3 maja o godz. 11.00. Celebrować ją będą polscy biskupi na czele z abp. Tadeuszem Wojdą, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie.


PROGRAM:


2 maja - wtorek


g. 13.30 – w Dzień Polonii i Polaków za Granicą Msza św. w intencji rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny – przewodniczy bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej /Kaplica Matki Bożej/


g. 18.30 - Procesja Maryjna połączona z nabożeństwem majowym /Wały/


g. 21.00 - Apel Jasnogórski – abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


g. 21.30 - Nocne czuwanie - Bractwo NMP Królowej Korony Polski /Kaplica Matki Bożej/


2 maja odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (Po zakończeniu obrad nie jest przewidziana konferencja prasowa dla dziennikarzy).


3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski


g. 10.00 Modlitwa /Szczyt/: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” połączona z możliwością podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.


g. 11.00 - Msza święta odpustowa z homilią abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski /Szczyt/


W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. 3 maja mija 58 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania. To zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu - do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski. Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. 3 maja 1966 r. nastąpił kulminacyjny punkt centralnych, kościelnych, trzydniowych obchodów Milenium Chrztu Polski, którym była uroczysta suma pontyfikalna odprawiana na wałach Jasnej Góry. W jej trakcie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński odczytał „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego”. Papież Paweł VI po otrzymaniu dokumentu Aktu Oddania Polski odpowiedział specjalnym breve, zawierającym najwyższą dla tego aktu aprobatę: "Zaprawdę, nie mogliście wspanialej uczcić tysięcznej rocznicy waszego chrześcijaństwa".
Akt Milenijny - na mocy decyzji Episkopatu Polski - jest odtąd każdego roku 3 maja na Jasnej Górze uroczyście ponawiany. Jego tekst, umieszczony w specjalnej kasecie, został zawieszony po prawej stronie Cudownego Obrazu Matki Bożej.


g. 19.00 - Msza święta z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego /Bazylika/


g. 21.00 - Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja /Kaplica Matki Bożej/


Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Autor: o.AG

Zobacz również

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Poniedziałek, 09.12.2024

Krążek pt. „Podróż” jest płytą tygodnia w Radiu Jasna Góra. Grzegorz Kloc to twórca muzyki chrześcijańskiej, wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Tworzy muzykę i służy Bogu dzieląc się Ewangelią.

Płyta opowiada o podróży do wewnątrz siebie, a zarazem o podróży w wielu wymiarach.Teksty są odpowiedzią na potrzeby słuchaczy w trudnych czasach, w których żyjemy.

Autor: RJG

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Piątek, 06.12.2024

6 grudnia redakcję Radia Jasna Góra odwiedził święty Mikołaj. Jak powiedział – „ten prawdziwy, z mitrą i pastorałem”.

Autor: AN

Muzyka, która unosi do Nieba

Muzyka, która unosi do Nieba

Czwartek, 05.12.2024

Ogromne zainteresowanie wśród fanów audycji "Muzyczne DarY" wzbudziły ostatnie odcinki, zawierające dwuczęściowe świadectwo Marcina Lauzera, drygenta, wieloletniego organisty jasnogórskiego i wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej - muzyk został nie tylko cudownie uzdrowiony po ciężkim wypadku, ale należy do osób, które „powędrowały w zaświaty” i doświadczyły rzeczywistości Nieba

Autor: AN

Uwierz, że masz skrzydła

Uwierz, że masz skrzydła

Środa, 04.12.2024

Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych przypada 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki ciężkiej pracy. W ramach "rozmowy dnia" goście Marcina Bernasia - Sylwia Wojtyla, koordynator merytoryczny Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Paulina Gradek, specjalista ds. projektów – opowiadały o tym jak realnie pomagać bezrobotnym.

Autor: AN

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Wtorek, 03.12.2024

Z czekoladkami, herbatą, kosmetykami… - w sklepach odnaleźć można różne rodzaje kalendarzy adwentowych. Większość z nich ma niewiele wspólnego z przygotowaniem do Świąt Narodzenia Pańskiego. Z bardziej duchową propozycją wychodzi duszpasterstwo powołań Zakonu Paulinów.

Autor: AN

Nauczmy się żyć obok siebie -  interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Nauczmy się żyć obok siebie - interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Wtorek, 03.12.2024

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Radio Jasna Góra włączyło się w obchody promując wirtualną wystawę „Nauczmy się żyć obok siebie”. Gośćmi wtorkowej „rozmowy dnia” były autorka projektu – Monika Bernal oraz jedna z bohaterek – Magdalena Szewczyk.

Autor: AN