Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości


Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.


Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że „coraz mocniej dostrzegamy słabnącą wiarę w naszym narodzie, beztroskie opuszczanie niedzielnej Eucharystii i sakramentów”. „Obserwujemy brak solidnego przekazu wiary w rodzinach. Swoje żniwo zbiera sekularyzacja, już nie tylko pośród dorosłych, ale także pośród dzieci i młodzieży. Słabnie poczucie potrzeby umocnienia związków małżeńskich poprzez sakrament. Szerzą się postawy moralne sprzeczne z Ewangelią i nauczaniem chrześcijańskim. Męczą nas powstałe napięcia, podziały i kłótnie społeczne. Smuci i zatrważa fakt, że w ostatnich latach w naszym społeczeństwie pojawiło się tak wiele nienawiści, mówimy dziś: hejtu, wzbudzania złych emocji, a nawet przemocy” – mówił.


Abp Wojda przyznał, że „zatrważające jest to, że my, naród Maryi, tracimy świadomość naszej polskiej tradycji i kultury, przepełnionej chrześcijańską postawą otwartości i szacunku dla innych, wrażliwości na dar życia ludzkiego”. Dodał, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna, „abyśmy nie popadli w pustkę egzystencjalną i nie utracili nadziei życia. Nie możemy pozwolić na pozbawienie się tej wewnętrznej mocy, której źródło jest w Synu Maryi – Jezusie Chrystusie”.


„Trzeba więc zachować tę tożsamość, bo ona nam daje poczucie więzi z Bogiem. Przez to pogłębia się nasza świadomość, że życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe. Życie od samego poczęcia aż do naturalnej śmierci pozostaje miejscem dialogu między człowiekiem a Bogiem” – zauważył Przewodniczący KEP.


Abp Wojda zaznaczył, że, w powołaniu do bycia matką, każdą kobietę wspiera Maryja, „oczekując jednocześnie, że każda rodzina stanie się sanktuarium, w którym celebruje się każde nowe życie i to życie się kocha”. „W świetle tej prawdy niezrozumiałe są inne postawy. Nie do przyjęcia jest domaganie się +prawa do aborcji+, czyli faktycznego prawa do zabijania. Nikt nie ma prawa do zabijania drugiego człowieka, tym bardziej gdy chodzi o bezbronne, niewinne dziecię” – podkreślił.


Przewodniczący Episkopatu przyznał, że dziś Maryja staje przed nami również jako Królowa, „by wesprzeć nas w mądrym i roztropnym mierzeniu się z problemami społecznymi i narodowymi”. „Uczy nas poszanowania demokracji opartej na prawdzie, ukierunkowanej na obiektywne dobro w duchu kultury i tradycji chrześcijańskiej. Zachęca do szukania pojednania i zgody społecznej, do unikania tego co nas dzieli i różni. Rozbudza w nas pragnienia współpracy we wzajemnym uszanowaniu i uznaniu swoich praw i obowiązków, do respektowania godności drugiego człowieka w duchu sprawiedliwości i miłości chrześcijańskiej” – zaznaczył.


Dodał, że chrześcijanin jest zawsze ewangelicznym zaczynem nowego dobra, nowego powiewu ducha. „Zgodnie więc ze swoim stanem, możliwościami, powołaniem, trzeba z odwagą podejmować jawiące się przed nami wyzwania. Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji. Trzeba stać w obronie naszych przekonań religijnych, poszanowania uczuć religijnych, nauczania religii w szkole, która jest nie tylko nauczaniem o Bogu, ale formacją do wartości, do poszanowania dobra i kultury naszego społeczeństwa” – ocenił.


Przewodniczący Episkopatu przypomniał również, że tegorocznym Triduum Paschalnym rozpoczęliśmy dziewięcioletnią nowennę przed jubileuszem dwutysiąclecia dzieła Odkupienia. „Podejmijmy ten trud, zróbmy sobie osobisty plan odnowy poprzez modlitwę, sakramenty, Słowo Boże, pielgrzymki duchowe i inne inicjatywy. Prośmy Maryję o wsparcie, aby trud tej odnowy wydał wiele dobrych owoców dla osobistego dobra, dobra naszych rodzin i naszego społeczeństwa” – zachęcił.


Art. ze strony episkopat.pl


Fot. BP KEP



Autor: o.AG

Zobacz również

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Poniedziałek, 09.12.2024

Krążek pt. „Podróż” jest płytą tygodnia w Radiu Jasna Góra. Grzegorz Kloc to twórca muzyki chrześcijańskiej, wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Tworzy muzykę i służy Bogu dzieląc się Ewangelią.

Płyta opowiada o podróży do wewnątrz siebie, a zarazem o podróży w wielu wymiarach.Teksty są odpowiedzią na potrzeby słuchaczy w trudnych czasach, w których żyjemy.

Autor: RJG

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Piątek, 06.12.2024

6 grudnia redakcję Radia Jasna Góra odwiedził święty Mikołaj. Jak powiedział – „ten prawdziwy, z mitrą i pastorałem”.

Autor: AN

Muzyka, która unosi do Nieba

Muzyka, która unosi do Nieba

Czwartek, 05.12.2024

Ogromne zainteresowanie wśród fanów audycji "Muzyczne DarY" wzbudziły ostatnie odcinki, zawierające dwuczęściowe świadectwo Marcina Lauzera, drygenta, wieloletniego organisty jasnogórskiego i wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej - muzyk został nie tylko cudownie uzdrowiony po ciężkim wypadku, ale należy do osób, które „powędrowały w zaświaty” i doświadczyły rzeczywistości Nieba

Autor: AN

Uwierz, że masz skrzydła

Uwierz, że masz skrzydła

Środa, 04.12.2024

Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych przypada 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki ciężkiej pracy. W ramach "rozmowy dnia" goście Marcina Bernasia - Sylwia Wojtyla, koordynator merytoryczny Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Paulina Gradek, specjalista ds. projektów – opowiadały o tym jak realnie pomagać bezrobotnym.

Autor: AN

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Wtorek, 03.12.2024

Z czekoladkami, herbatą, kosmetykami… - w sklepach odnaleźć można różne rodzaje kalendarzy adwentowych. Większość z nich ma niewiele wspólnego z przygotowaniem do Świąt Narodzenia Pańskiego. Z bardziej duchową propozycją wychodzi duszpasterstwo powołań Zakonu Paulinów.

Autor: AN

Nauczmy się żyć obok siebie -  interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Nauczmy się żyć obok siebie - interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Wtorek, 03.12.2024

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Radio Jasna Góra włączyło się w obchody promując wirtualną wystawę „Nauczmy się żyć obok siebie”. Gośćmi wtorkowej „rozmowy dnia” były autorka projektu – Monika Bernal oraz jedna z bohaterek – Magdalena Szewczyk.

Autor: AN