Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » XXVIII Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę


Czwartek, 25.05.2023

XXVIII Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę
XXVIII Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę
„Chcę iść za Tobą”
Częstochowa, 26-28 maja 2023 r.

XXVIII Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę odbędzie się w dniach 26-28 maja 2023 r. Pod hasłem „Chcę iść za Tobą", wydarzenie przyciągnie 300 osób z różnych regionów Polski. Radio Jasna Góra objęło patronat nad pielgrzymką.


W tegorocznym spotkaniu szczególnie upamiętniany będzie błogosławiony ksiądz podharcmistrz Stefan Wincenty Frelichowski, w 20. rocznicę ustanowienia Jego patronatu nad polskimi harcerzami. „Druh Wicek” zyskał wyjątkowe miejsce w sercach harcerek i harcerzy dzięki wcielonym w życie zasadom harcerskiego wychowania - braterstwa, służby i pracy nad sobą. Jego postać i duchowe dziedzictwo będą głównym tematem podczas wielu spotkań, dyskusji i warsztatów w czasie trwania pielgrzymki.


Komenda Hufca ZHP Częstochowa, będąca organizatorem wydarzenia, przygotowała bogaty program, obejmujący zarówno elementy religijne, jak i harcerskie. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w mszach świętych, modlitwach, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz warsztatach poświęconych różnym aspektom harcerstwa. Od strony organizacyjnej wydarzenie zabezpiecza ponad 30 osobowy sztab organizacyjny wraz ze specjalnie powołaną komendą pielgrzymki.


Podczas pielgrzymki harcerze będą mieć również możliwość odwiedzenia sanktuarium na Jasnej Górze, które jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Będzie to czas refleksji, modlitwy i budowania więzi harcerskich. Mszę Świętą dla harcerzy odprawi Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. Obecny będzie również Naczelny Kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC oraz Kapelan Hufca Częstochowa o. Jan Poteralski OSPPE.


XXVIII Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę stanowi znaczące wydarzenie dla polskiego harcerstwa, które umożliwia spotkanie harcerzy z różnych stron kraju w duchu wspólnoty, braterstwa i wzajemnego wsparcia. To również okazja do uhonorowania postaci błogosławionego księdza podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego i kontynuacji jego inspirującego dziedzictwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia www.pielgrzymka.zhp.pl, a bieżąca relacja będzie publikowana na stronie pielgrzymki na Facebooku.


Autor: o.AG

Zobacz również

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR