Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów


Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów
“Troska o media – troski mediów.
In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”


 XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.


Tegoroczna edycja zostanie poświęcona pamięci ks. prof. Michała Drożdża, który przez lata organizował  to naukowe, majowe wydarzenie. Jego praca i zaangażowanie przesiąknięte były troską o media, ludzi w mediach, wartości oraz bezpieczeństwo w komunikacji.


Współczesne media mają ogromny wpływ na ludzi, dlatego konieczne jest postrzeganie ich przez pryzmat wartości, aby nie przyczyniały się do szkodzenia społeczeństwu i jednostkom. Podczas Konferencji zostaną podjęte różnorodne problemy związane z mediami, takie jak: potrzeba troski o człowieka pełniącego różne role w świecie mediów, media jako narzędzie dbałości o rozwój człowieka i społeczeństwa, etyczna troska o zasadę: media dla człowieka, a nie człowiek dla mediów, dylematy związane z rozwojem technologii komunikacyjnej, w tym sztucznej inteligencji, troska o dziennikarzy i ludzi mediów, etyczna konieczność afirmacji osób obecnych w mediosferze, media jako narzędzia komercyjnych, politycznych i ideologicznych działań, intencje i motywacje przekazu w social media, działalność influencerów a dbałość o odbiorców, troska o język mediów, dylematy komunikacji perswazyjnej, wartości w reklamie i public relations, opinia publiczna – wyzwania, troska o kompetencje medialne, informacyjne, komunikacyjne, priorytet dobra odbiorcy, podstawy niepokoju o dzieci i młodzież jako odbiorców mediów, o co/kogo troszczą się zarządzający mediami, troski medioznawców.


www.etykamediow.pl 


https://www.facebook.com/EtykaMediow 


https://www.instagram.com/etyka.mediow 

Autor: o.AG

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR