Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR


Niedziela, 19.05.2024

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR
Dlaczego „Szyfr”? Po pierwsze dlatego, że lubię krótkie tytuły. Po drugie dlatego, że jedna z piosenek właśnie tak jest zatytułowana. I wreszcie po trzecie dlatego, że „szyfr” oznacza pewną tajemnicę, zagadkę, którą trzeba rozwikłać - tłumaczy muzyk Marcin Styczeń - A praca nad tą płytą była wielką niewiadomą. Jej sens wyłaniał się bardzo powoli. Inaczej niż do tej pory tworzyłem piosenki, zaczynając od muzyki, a właściwie od rytmu. Generalnie cały czas, wierzę, że „na początku było Słowo”. Chociaż mam ciche podejrzenie, że może przed słowem był rytm. Dla człowieka pierwotnego rytm na pewno był pierwszy. I mnie ten rytm prowadził, to z niego wyłaniała się opowieść najpierw muzyczna, a później tekstowa. Nie miałem postawionych żadnych założeń. Po prostu dałem się ponieść. I, ku memu zaskoczeniu, piosenki, które znalazły się na płycie, są moje, opowiadają o moim wnętrzu i mojej drodze. A przecież w większości teksty nie są mojego autorstwa.

I tak: Szymon Babuchowski napisał cztery teksty, od nich się zaczęło. Piosenki „Huśtawka” oraz „I tu, i tam” wyznaczyły kierunek tej płycie, który można sprowadzić do postawy akceptującej życie w pełni, z radościami i smutkami, wzlotami i upadkami, bo ono przecież jest „i tu, i tam”. Piosenka „Śnieg” to zachwyt w czystej postaci. „Najczulsza wata na rany świata” - czy można piękniej napisać o śniegu? „Wracaj” to z kolei bardzo osobista, ale jednocześnie uniwersalna opowieść o tęsknocie za utraconą miłością i próbie jej odzyskania.

Robert Kasprzycki napisał dla mnie dwa teksty, jeden z nich „Jak obłok” to nawiązanie do wielkiego przeboju Marka Grechuty „Świat w obłokach”, ale w irlandzkiej odsłonie. Drugi, „Smogu smak”, to piękny, poetycki powrót do rodzinnego miasta, którego już nie poznaję. Robertowi udało się nawet nawiązać w nieoczywisty sposób do Olkusza, z którego pochodzę, a który nazywany jest „srebrnym miastem" z uwagi na średniowieczne kopalnie srebra. „Miasto patyną okrył srebrny szron” - lepiej bym tego nie ujął.

Aleksandra Bacińska napisała trzy wspaniałe teksty, które przełamały męski, trochę pesymistyczny punkt widzenia i dodały mi skrzydeł. Szczególnie „Nasercowa piosenka”, ma w sobie siłę, która niejednego postawi na nogi. Aż chce się później zaśpiewać „Chodź” oraz „Dobrze mieć skrzydła”.

Nie byłbym sobą, gdybym nie wyśpiewał też autorskich tekstów. „Chwyć mnie za rękę”, inspirowana poezją Jakuba Zonszajna „Zmyślona dziewczyna”, tytułowy „Szyfr” oraz „Ostatni grudniu” to Styczeń jakiego znacie.

Na płycie znalazła się także ostatnia piosenka mojego przyjaciela i mistrza śp. Ernesta Brylla. Poeta napisał ją specjalnie dla mnie. Miała to być opowieść o pożegnaniu mojej młodości i wejściu w wiek średni, ale po śmierci Ernesta nabrała zupełnie innego wymiaru. Stała się pożegnaniem samego poety. Złapałem się na tym, że piszę o tej płycie z perspektywy przekazu, a nie muzyki, a przecież od niej się zaczęło. Ta płyta nie brzmiałaby tak wspaniale, gdyby nie gitarzysta Tomasz Pfeiffer, który nie tylko zaaranżował wszystkie piosenki, ale także dwie skomponował. Zagrał też na większości instrumentów. Bez jego talentu i gigantycznej pracy, nie byłoby tych wszystkich stylowych brzmień i osadzenia piosenek w konkretnych stylistykach od folku przez pop aż do rocka. Tomku, wielki dzięki.

Swój nieoceniony wkład w brzmienie płyty mają też Helena Adwent, która zaśpiewała chórki aż w pięciu piosenkach. A także Kornel Jasiński, Grzegorz Gadziomski oraz Bartek Kowalik. Całość zmiksował niezastąpiony Marian Lech, a zmasterował Grzegorz Piwkowski. Okładkę płyty zaprojektował jak zawsze kreatywny Michał Kowalczyk, bazując na fantastycznych zdjęciach Emilii Bąk. Całą płytę wyprodukowałem ja, ale bez Waszego wsparcia, 211 współproducentów, nie byłoby to możliwe. Dobrze, że jesteście! Dziękuję!

Marcin Styczeń

zobacz także - Płyta tygodnia na www.radiojasnagora.pl

Autor: RJG

Zobacz również

Grekokatolicy u Maryi Jasnogórskiej

Grekokatolicy u Maryi Jasnogórskiej

Sobota, 21.06.2025

- Modlitwa nas łączy - mówili. Prosili o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i we wszystkich miejscach konfliktów w świecie, gdzie brat występuje przeciwko bratu, o uleczenie ran i nadzieję. Na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Przewodniczył jej metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Mirosław Popowicz.

Autor: BPJG

Ramówka Radia Jasna Góra na uroczystość Bożego Ciała

Ramówka Radia Jasna Góra na uroczystość Bożego Ciała

Czwartek, 19.06.2025

W czwartek, 19 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Jak co roku zapraszamy Państwa do udziału w uroczystej Sumie i centralnej procesji miasta Częstochowy. W tym roku obchody uroczystości rozpocznie Eucharystia na jasnogórskim Szczycie o godz. 10.00. Po Mszy św., centralną ulicą miasta - Alejami Najśw. Maryi Panny, wierni przejdą w procesji do Archikatedry Częstochowskiej pw. Św. Rodziny. Uroczystości będziemy transmitować na naszej antenie.

W programie Radia Jasna Góra, obok stałych punktów ramówki, zespół dziennikarzy przygotował dla Państwa szereg ciekawych audycji, wprowadzających w tajemnicę dnia, i będących pomocą w głębszym i bardziej świadomym przeżyciu tej uroczystości.

Autor: DR

Warsztaty pieśni eucharystycznych w Gidlach

Warsztaty pieśni eucharystycznych w Gidlach

Środa, 18.06.2025

Warsztaty pieśni eucharystycznych odbędą się w najbliższą sobotę, 21 czerwca przy Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

To jednodniowe warsztaty śpiewu liturgicznego, organizowane w ramach większego cyklu zatytułowanego „Cała piękna jesteś”. Ta najbliższa edycja będzie poświęcona pieśniom eucharystycznym.

Autor: oprac. DR

Ja Jestem - koncert uwielbieniowy w Boże Ciało

Ja Jestem - koncert uwielbieniowy w Boże Ciało

Wtorek, 17.06.2025

W uroczystość Bożego Ciała, 19 czerwca, w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia „Ja Jestem”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 na placu przy Caritas na ul. Ogrodowej 28 (za Katedrą św. Rodziny).

Koncert będzie połączony z modlitwą i śpiewem, a poprowadzi go Zespół Ewangelizacyjny 77 Formacja z Mocą, z towarzyszeniem zaproszonych gości: wokalistów, instrumentalistów, chóru oraz tancerzy. I właśnie muzycy z zespołu 77 Formacja z Mocą gościli na antenie Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia - jako redakcja objęliśmy patronat medialny nad koncertem. Na wieczór pełen muzyki, mocy i uwielbienia zapraszali: Renata Lis, liderka zespołu oraz Rafał Jasiński.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Arete - Nie dajmy się zwariować

Płyta tygodnia - Arete - Nie dajmy się zwariować

Poniedziałek, 16.06.2025

Album zespołu Arete pt. „Nie dajmy się zwariować” to płyta tygodnia w Radiu Jasna Góra. Kolejne utwory z płyty wybrzmiewają codziennie tuż po godz. 9:00 (po serwisie informacyjnym) oraz ok. 13:30, na rozpoczęcie pasma „Popołudnie z piosenką w tle”.

Autor: oprac. DR

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski – znakiem na współczesne czasy

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski – znakiem na współczesne czasy

Niedziela, 15.06.2025

20. lat od beatyfikacji bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego to dla sióstr loretanek czas szczególnej wdzięczności Bogu za dar Założyciela Zgromadzenia. 19 czerwca 2005 r. na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, z upoważnienia papieża Benedykta XVI, kard. Józef Glemp wyniósł do chwały ołtarzy ks. Ignacego Kłopotowskiego, gorliwego kapłana, żarliwego czciciela Eucharystii, miłośnika Najświętszej Maryi Panny i apostoła prasy katolickiej. W tym roku, 19 czerwca przypada w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Dwadzieścia lat spięte „eucharystyczną klamrą”.

Gościem Radia Jasna Góra w sobotniej Rozmowie dnia była s. Wioletta Aneta Ostrowska, asystentka generalna Sióstr Loretanek.

Autor: oprac. DR