Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 20 maja - Światowy Dzień Pszczół


Piątek, 19.05.2023

20 maja - Światowy Dzień Pszczół
20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół, obchodzony co roku w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół w naszym ekosystemie i ich wkładu w światową produkcję żywności. O tym temacie, a także o pielgrzymowaniu pszczelarzy na Jasną Górę, Dariusz Ciszewski rozmawiał z Andrzejem Adamczykiem, prezesem częstochowskiego Związku Pszczelarskiego.

„Pszczoły są bardzo ważne w życiu człowieka. Około 30% tego, co mamy na stole, jest wynikiem tego procesu, który nazywa się zapylaniem, który jest początkiem do tworzenia owoców, warzyw i zbóż, a te z kolei trafiają na nasze stoły. I jeszcze dzięki pszczołom mamy wspaniały, piękny, bioróżnorodny świat” – mówił Andrzej Adamczyk:

Prezes CZZP poinformował, że co roku w darach ołtarza pszczelarze ofiarują paschał:

Częstochowskie obchody VI Światowego Dnia Pszczół rozpoczynają się 19 maja Apelem Jasnogórskim. 20 maja o godz. 13:30 w Kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza św. z transmisją w TV TRWAM. Następnie w Kaplicy Różańcowej zaplanowano:
• godz.14:40 - rozpoczęcie, wystąpienia gości – prowadzący Andrzej Adamczyk, prezes Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego
• godz. 14:50 Konferencja pt. „Odporność pszczół w kontekście zmian antropogenicznych i klimatycznych” - dr hab. Aneta Strachecka, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Wydział Biologii Środowiskowej Katedra Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej
• godz. 18:00 - planowane zakończenie.

Więcej informacji na stronie Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego czzp.pl.

Autor: DR

Zobacz również

ks Norbert Rosiński - tyRAPia

ks Norbert Rosiński - tyRAPia

Poniedziałek, 05.06.2023

Muzyka towarzyszyła mi od dzieciństwa, moi rodzice poznali się dzięki muzyce i byłem wychowywany w atmosferze przesiąkniętej muzyką dobrego, polskiego rocka. Jako młody człowiek chodziłem do szkoły muzycznej, grałem na fortepianie i oprócz tego na gitarze.

Autor: PG

Różaniec jak lina asekuracyjna

Różaniec jak lina asekuracyjna

Sobota, 03.06.2023

Różaniec? Jest dla mnie drogą, która prowadzi mnie przez życie.... jest drogowskazem... jest przytuleniem się do Boga i Matki Bożej... - takie świadectwa składali dziś na naszej antenie uczestnicy 10-tysięcznej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę.

Rozmowy z pielgrzymami wybrzmią jeszcze dziś na antenie Radia Jasna Góra w wieczornej „Panoramie reporterskiego dnia” o 22:00. Zapraszamy też do posłuchania naszej cyklicznej audycji „Różaniec z Domu Matki” w każdą sobotę o 10:10, także na naszej stronie internetowej i w podcastach.

Autor: DR

V Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

V Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

Piątek, 02.06.2023

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! To wezwanie kieruje do chrześcijan św. Paweł, a my chcemy uczynić je myślą przewodnią V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców. Zapraszam Was 18 czerwca 2023 r. na Jasną Górę do wspólnej obecności wraz z Maryją przed Panem.

Autor: o.AG

Niedziela u Mamy

Niedziela u Mamy

Piątek, 02.06.2023

Zapraszamy 4 czerwca br. na Jasną Górę na wyjątkowe spotkanie adresowane do wszystkich czytelników prasy katolickiej dla dzieci.

Autor: o.AG

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Piątek, 02.06.2023

3 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: RJG

Zaproszenie na Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych

Zaproszenie na Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych

Piątek, 02.06.2023

33. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych odbędą się na Jasnej Górze w dniach 3-4 czerwca. O tym wydarzeniu mówimy dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” – emisja od 14:15 i 22:00.

Autor: DR