Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich


Sobota, 20.04.2024

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.


- Ta pielgrzymka jest „Na przekór” przyzwyczajeniom i wygodzie. Nie wszyscy częstochowianie o niej wiedzą, bo nie wchodzimy Alejami NMP, ale bocznymi ulicami i przed wejściem na Jasną Górę, zatrzymujemy się w Dolinie Miłosierdzia, gdzie mamy chwilę na odpoczynek – mówi pomysłodawca i współorganizator pielgrzymki Michał Piec.


Uczestniczyłem w tej pierwszej pielgrzymce dziewiętnaście lat temu. Kiedy z kolegami wróciliśmy z niej wtedy mówiliśmy nigdy więcej, bo droga była bardzo wyczerpująca. Jednocześnie było to niezwykłe wydarzenie, które wciąż w nas pulsowało.
Mówiliśmy, o niej a znajomi pytali, kiedy znów idziemy i czy można się dołączyć do pielgrzymki. I tak za rok wyszliśmy w osiem osób, później w trzynaście, a dziś pielgrzymuje ponad stu pątników – podkreśla Michał.


Pielgrzymom towarzyszy zawsze jakaś szczególna intencja. W tym roku pątnicy modlili się za osoby zranione w Kościele.


- To są tematy, które rodzą się spontanicznie. Z drugiej strony widzimy, że intencje są odpowiedzią na to, czym żyje Kościół. Myślę, że to jest ważny temat. Nie chodzi w nim tylko o osoby zranione w wyniku przemocy seksualnej, ale myślimy również o tych, którzy są zranieni skutkiem nadużyć duchowych we wspólnotach. Przecież każdy z nas mógł, świadomie lub nieświadomie zranić kogoś w Kościele np. złym słowem, zgorszeniem czy brakiem świadectwa – powiedział organizator pielgrzymki.


Nocne pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęło się w piątek,19 kwietnia o godz. 19.00 w piekarskiej bazylice konferencją wygłoszoną przez ks. Karola Faja, duszpasterza osób pokrzywdzonych Archidiecezji Katowickiej.


Na przestrzeni lat jednym z pątników Pielgrzymki Nocnej z Piekar Śląskich na Jasną Górę był wielokrotnie ks. abp Adrian Galbas. W tym roku ze względu na inne podjęte wcześniej zobowiązania nie miał możliwości by pielgrzymować. Skierował do pątników Słowo Pasterskie, które zostało odczytane podczas Eucharystii na rozpoczęcie pielgrzymowania. „Dziękuję, że podjęliście wysiłek tej drogi w tak ważnej dla Kościoła intencji. Musimy być po stronie osób skrzywdzonych. Bezwzględnie, stanowczo i zawsze. Oby to się stało oczywiste dla każdego z nas w Kościele” – napisał metropolita katowicki.


W tym roku, podobnie jak poprzednio przygotowania do pielgrzymki rozpoczęły się od spotkań edukacyjno-formacyjnych w postaci tematycznych webinariów. Serie spotkań rozpoczął ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jego wystąpienie nosiło tytuł: „Ochrona małoletnich w Kościele przed wykorzystaniem seksualnym. Nasza wspólna odpowiedzialność”. Podczas spotkania został ukazany dramat wykorzystania seksualnego, a także można było poznać działania Kościoła w temacie prewencji. Prelegent zwrócił również uwagę na to, co każdy z nas może zrobić, by wspólnoty kościelne były bardziej bezpieczne.
Kolejnym zaproszonym gościem był o. Tomasz Franc, dominikanin, doświadczony psycholog i certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Podjął on temat: „Nadużycia duchowe we wspólnotach”. Wypowiedź zakonnika koncentrowała się m.in. wokół pozycji lidera, tworzenia relacji w grupach religijnych oraz potrzebie zdrowej pracy formacyjnej proponowanej uczestnikom tychże grup.
Podczas webinarium noszącego tytuł „Jak »problem« stał się wielkim oczyszczającym kryzysem współczesnego Kościoła” o. Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie przybliżył historię działań Kościoła w temacie problemu wykorzystania. Ukazał on kontekst całościowy działań zarówno w Kościele powszechnym, jak i w Kościele w Polsce na przestrzeni wieków.
Cykl webinariów zakończyło wystąpienie Jolanty Kobojek, pedagoga społecznego i terapeuty, realizującej projekt prewencji przygotowany przez Fundację Św. Józefa i Centrum Ochrony Dziecka. Autorka zwróciła uwagę na istotę definicji wykorzystania, wpływ tego typu działań na dalsze życie osoby skrzywdzonej oraz na aspekt prawny dotyczący popełnianych przestępstw na szkodę małoletnich.


- Pielgrzymka, jest trudna i nie ukrywamy, że ma charakter ekspiacyjny, odległość 60 km pokonujemy w krótkim czasie, około 16 godz. To jest duży wysiłek fizyczny. Idziemy nocą, a to sprzyja szczerym rozmową. Łatwiej wtedy odkryć się przed drugim człowiekiem, który towarzyszy nam w drodze. Poruszane są wtedy trudne tematy, również te związane z wiarą – podkreślali pątnicy.


Piesza pielgrzymka jest inicjatywą grupy świeckich związanych z piekarskim sanktuarium. Tradycyjnie, w pielgrzymce uczestniczyli kapłani z arch. katowickiej.


Ks. Sławomir Tupaj, ojciec duchowny z Wyższego Seminarium Duchownego z Katowic powiedział, że to takie pielgrzymowanie od Matki do Matki – idziemy od Matki Bożej Piekarskiej do Matki Bożej Jasnogórskiej. To powierzenie się Maryi, oddawanie też trudnych spraw jest bardzo ważne, jednocześnie trzeba w tym wszystkim też pewnego obiektywizmu – zauważył duchowny.


- Mamy pewne sytuacje, które są bardzo jasne co do zranienia osób w Kościele, ale są też sytuacje, co pokazują ostatnie wydarzenia, gdzie i księża są niesłusznie oskarżeni i to jest wielki krzyż dla takiego kapłana. Bo nawet, jeśli z tych zarzutów zostają oczyszczeni pozostaje ogromna trudność funkcjonowania w społeczności, w której posługiwali. W tej modlitwie, podczas pielgrzymki też ich polecaliśmy – powiedział ks. Tupaj.


Pielgrzymi podkreślali, że każdy z nich niesie w sercu swoje intencje, dotyczące życia, wiary, trudnych i radosnych doświadczeń codzienności. Droga sprzyja oderwaniu się od smartfona i komputera. Pielgrzymka sprzyja wyciszeniu.


To pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka, która dotarła do jasnogórskiego sanktuarium.


Jolanta Kobojek, Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews


Art. ze strony jasnagora.com


Michal Piec - 19 Pielgrzymka Nocna


Autor: o.AG

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR