Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Wielki Post - szansa na odnalezienie powołania


Piątek, 16.02.2024

Wielki Post - szansa na odnalezienie powołania
Czy Wielki Post może nam pomóc odkrywać nasze życiowe powołanie? Okazuje się, że tak. Ten szczególny czas jest doskonałą okazją do odnowienia relacji z Bogiem. I o tym jest mowa w najnowszym odcinku cyklu „Po bratersku – o powołaniu”. Oprócz emisji na antenie Radia Jasna Góra, w sieci ukazały się – podcast oraz filmik na YouTube. A w najnowszym odcinku o Wielkim Poście jako czasie odkrywania powołania rozmawiają: o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra i o. Tomasz Mordziałek, nasz radiowy duszpasterz, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów.

Mówiąc m.in. o postanowieniach wielkopostnych – jakiekolwiek, by one nie były, nawet drobne czy banalne, o. Andrzej podkreśla, że zawsze mają sens, bo przez nie człowiek zaczyna zmagać się ze sobą: „Po pewnym czasie zaczynają nas one kosztować. Drugi czy trzeci dzień - przychodzi konkretne zmaganie. Ale wtedy mamy okazję wejść w relację z Bogiem, wejść w modlitwę, co sprawia, że uczę się z Nim rozmawiać. Widzę, że potrzebuję w tym zmaganiu relacji z Bogiem, modlitwy, wsparcia”.

„Pokazuję Bogu – słuchaj, ja rezygnuję z czegoś dla Ciebie, ze względu na Twoją osobę, też z pewną intencją. Wielki Post może być formą pomocy w rozeznaniu powołania, czy w podjęciu decyzji. Chcę zrezygnować – z cukierków, kawusi, netflixów. Pokazuje, że jestem gotowy na ofiarę, uszczerbek w przyjemnościach – z pokazaniem, że mi zależy, że chcę” – dodaje o. Tomasz.



Odcinki cyklu „Po bratersku - o powołaniu” w wersji audio są emitowane także w każdy czwartek o godz. 17:15 na antenie Radia Jasna Góra. Wszystkie filmy są dostępne na powołaniowym kanale paulinów www.youtube.com/@PowolaniaPaulini, a podcasty - na stronie Radia Jasna Góra www.radiojasnagora.pl/po-bratersku-o-powolaniu.

*

„Jakie życie wolisz? chcesz wygodne? bez krzyża, bez odpowiedzialności, bez trudu? Takie życie to śmierć, to tak, jakby się umarło za życia. Czy wolisz życie, które naznaczone jest krzyżem, który zawsze się uwyraźnia, gdy jesteś odpowiedzialny w powołaniu? - mówił w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej 16 lutego w Kaplicy Matki Matki Bożej o. Jakub Szymczycha, paulin, radiowy duszpasterz - Wybór należy do ciebie. Jedyna sensowna motywacja to życie wieczne, spotkanie z Bogiem w niebie. Ono będzie możliwe, gdy weźmiesz krzyż, wpisany w Twoje powołanie”:

Autor: DR

Zobacz również

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG

Uroczystość NMP Królowej Polski

Uroczystość NMP Królowej Polski

Środa, 01.05.2024

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium to miejsce, gdzie od ponad sześciu wieków czczona jest Matka Chrystusa uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu.

Autor: o.AG