Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 115 dni do spotkania z Matką


Wtorek, 12.12.2023

115 dni do spotkania z Matką
6 kwietnia 2024 roku w archidiecezji częstochowskiej rozpocznie się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Przygotowania do tego wydarzenia trwają w Kościele częstochowskim już od dłuższego czasu. O ich przebieg Agata Nalichowska pytała ks. Mariusza Bakalarza, przewodniczącego Sekcji ds. Materiałów Duszpasterskich oraz Sekcji ds. Promocji (Medialnej) Komitetu Organizacyjnego.

- Warto zacząć od wyjaśnienia pojęć, których używamy zamiennie „peregrynacja” i „nawiedzenie” – zaznaczył gość „Rozmowy poranka” Radia Jasna Góra:

Przygotowania do peregrynacji realizowane są dwutorowo. Jedna część to sprawy organizacyjne, a drugi element to formacja duchowa. – Poprzednia peregrynacja, ta sprzed 40 lat, odbywała się w innej rzeczywistości, teraz mamy nowe pokolenie, które trzeba przygotować na spotkanie z Matką Bożą – powiedział ks. Bakalarz:

Intencją, która towarzyszyć ma zarówno czasowi oczekiwania, jak i samej „wędrówce” Matki Bożej po częstochowskich parafiach jest prośba „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin”.

W ramach przygotowań uruchomiono specjalną stronę internetową - www.nawiedzenie.archiczest.pl. Serwis zawiera relacje z wydarzeń poprzedzających czas peregrynacji, kalendarium, interaktywną mapę wszystkich parafii, a także materiały do pobrania i wykorzystania w pracy duszpasterskiej.

Całość rozmowy z gościem Radia Jasna Góra już wkrótce na www.radiojasnagora.pl.

Obecnie trwa nawiedzenie w diecezji włocławskiej, więcej o tym wydarzeniu w tekście "Tylu ludzi jeszcze nie widzieli” - peregrynacja Maryi po diec. włocławskiej.




Autor: AN

Zobacz również

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG