Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święto Niepodległości na antenie Radia Jasna Góra


Sobota, 11.11.2023

Święto Niepodległości na antenie Radia Jasna Góra
Na 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, redakcja Radia Jasna Góra przygotowała specjalny, okolicznościowy program. Oto nasze premierowe audycje oraz świąteczne punktu ramówki:

8:15 * Najdroższy wyraz: Ojczyzna
W tej audycji usłyszymy dwa świadectwa osób, które na co dzień żyją i pracują za granicą - w Niemczech i Chinach. Z takich „odległości” słowa: patriotyzm, miłość do Ojczyny, tęsknota za rodzinnym domem nabierają szczególnego znaczenia. A jakiego? Zapraszam do posłuchania – zachęca autor audycji Marcin Bernaś.

08:30 * Meandry wiary – audycja ks. dra Sebastiana Kępy pt. Ojczyzna – Ziemia Ojców

09:00 * Rozmowa poranka – o patriotyzmie w kontekście jasnogórskim z o. Stanisławem Rudzińskim, kustoszem zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, rozmawiać będzie Jolanta Kobojek.

9:20 * Co wiemy o Aniele Stróżu Polski?
Kiedy i komu zostało dane takie objawienie? Gdzie i kto rozkrzewia kult Anioła Stróża Polski? Na te i inne pytania odpowiada gość s. Kamili Nowickiej, a jest nim ks. Mateusz Szerszeń, michalita, zastępca redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.

10:15 * Katechizm dla każdego – wydanie okolicznościowe stałej audycji Radia Jasna Góra
O. Zbigniew Kluska i Agata Nalichowska porozmawiają o wychowaniu do patriotyzmu jako wyzwaniu dla współczesnego Kościoła.

10: 35 * Różaniec z Domu Matki – wydanie okolicznościowe audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pod redakcją o. Mariana Waligóry.

11:15 * Nasza niepodległość – okolicznościowa audycja przygotowana przez Radio Warszawa, której gościem jest Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

12:00 * Transmisja z Kaplicy Matki Bożej – Duchowej Stolicy Polski – wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego.

13:00 * Okolicznościowa metryka dnia na 11. listopada w przygotowaniu Jolanty Kobojek.

14:00 * Bije w nas polskie serce
Łatwiej być Polakiem we własnym kraju, znacznie trudniej na obczyźnie. W audycji „Bije w nas polskie serce” wysłuchamy niezwykłej lekcji patriotyzmu, która wybrzmiała na Jasnej Górze, a która była wynikiem współpracy dwóch szkół z Polski i Litwy. Uczniowie Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru na Litwie i Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie przygotowali specjalne przedstawienie, które pokazuje, że głęboki patriotyzm, miłość do Ojczyzny, i nieskrywana duma z bycia Polakiem, nie ma granic. Relację z akademii, która odbyła się 9 listopada br., przygotowały Sylwia Michalska i Danuta Romanowska. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

14:25 * Jeszcze Polska nie zginęła
Kim jesteśmy, skąd pochodzimy, co nas charakteryzuje, jacy jesteśmy – te pytania stawiamy sobie dziś, świętując niepodległość naszej Ojczyzny. I szczególnie dzisiaj przypominamy sobie o pewnych znakach, które pokazują nam, jaka jest nasza tożsamość narodowa, co oznacza polskość. O symbolach narodowych, jakimi są godło, flaga i hymn, ze swoimi gośćmi rozmawia Bartłomiej Zug.

14:45 * Patriotyzm w życiu bł. Karoliny Kózkówny
O tym, w jaki sposób patriotyzm przejawiał się w życiu i śmierci błogosławionej Karoliny, która zginęła śmiercią męczeńską w 1914 roku z rąk rosyjskiego żołnierza, z ks. Zbigniewem Kucharskim, prezesem Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAJKA i wieloletnim asystentem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (którego patronką jest bł. Karolina Kózkówna), rozmawia s. Kamila Nowicka.

17:15 * Jasna Góra – sanktuarium narodu i twierdza obronna
Gościem Izabeli Banaszewskiej jest historyk o. Grzegorz Prus, paulin. „Mówimy o Konfederacji Barskiej – czyli pierwszym zrywie niepodległościowym Polaków, który był reakcją na haniebny traktat gwarancyjny, podsunięty Polakom, przez ambasadora Rosji – Riepina – informuje autorka audycji - Jako tło do rozważań, w audycji wykorzystujemy fragment dramatu Juliusza Słowackiego, Ks. Marek – dokładnie Pieśń Konfederatów Barskich oraz dwa obrazy: płótno Józefa Chełmońskiego, Pułaski pod Częstochową i akwarelę Juliusza Kossaka, Pułaski pod Częstochową. Wraz z o. Grzegorzem Prusem zastanawiamy się, czy Konfederacja Barska była potrzebna, oraz jaką rolę odegrała w tym wydarzeniu Jasna Góra”.

19:40 * Żeby była wolna
Jest to dźwiękowa relacja Marcina Bernasia ze spektaklu, który przygotowali uczniowie klasy 7 „a” Publicznej Szkoły Podstawowej im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie pod kierunkiem p. Marty Turskiej na okoliczność Święta Niepodległości. W czasie przedstawienia pt. „Sąd nad Polską” młodzi aktorzy przypomnieli przyczyny, które doprowadziły do utraty niepodległości, a także drogę do tego, aby Polska była wolna.

21:00 Apel Jasnogórski w Narodowe Święto Niepodległości – transmisja z Kaplicy Matki Bożej.

21:30 * Transmisja nocnego modlitewnego czuwania wiernych arch. częstochowskiej, połączonego z modlitwą za Ojczyznę.

/powtórki okolicznościowych audycji: 2:35 *Najdroższy wyraz: Ojczyzna; 3:00 * Bije w nas polskie serce; 3:20 *Jeszcze Polska nie zginęła; 3:40 * Patriotyzm w życiu bł. Karoliny Kózkówny; 4:15 * Jasna Góra – sanktuarium narodu i twierdza obronna/

Okolicznościowe materiały, które przygotował zespół Radia Jasna Góra, udostępniamy w specjalnej playliście na naszym radiowym kanale SoundCloud. Szczegółowy program Radia Jasna Góra na 11. listopada można odnaleźć w zakładce ramówka.


Autor: DR

Zobacz również

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Poniedziałek, 06.05.2024

Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja stało się okazją do zaproszenia na naszą antenę bpa Artura Mizińskiego, wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Agata Nalichowska poprosiła księdza biskupa o podsumowanie 10-latniej pracy w Radzie Stałej KEP i posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

Rozmowa wyemitowana dziś na naszej antenie stała się także okazją do refleksji, jak w tym czasie zmieniał się Kościół, a także nakreślenia, przed jakimi wyzwaniami stoi wspólnota Kościoła w Polsce w najbliższym czasie. Agata Nalichowska zapytała także, jaką rolę w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości ma do odegrania Sanktuarium na Jasnej Górze.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG