Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Pamięć o stanie wojennym


Środa, 13.12.2023

Pamięć o stanie wojennym
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, gościem „Rozmowy poranka” był Jacek Strączyński, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.

„Polak wystąpił przeciwko Polakowi. Bardzo trudny okres” – mówił nasz gość w rozmowie z Marcinem Bernasiem. Przypomniał, że stan wojenny to 122 ofiary śmiertelne, w tym 9-ciu zastrzelonych górników z Kopalni „Wujek”, to ponad 10 tys. internowanych, ponad 1,5tys. wieloletnich wyroków więzienia.

Jacek Strączyński opowiadał też o roli klasztoru jasnogórskiego w pierwszych dniach stanu wojennego. Przypomniał, że to właśnie na Jasnej Górze schronili się wtedy działacze „Solidarności”.

„Ci, których nie udało się ZOMOWcom wyciągnąć w nocy z 12 na 13 grudnia, mogli schować się na Jasnej Górze – bo tam, byli przekonani, nie będą ich szukać, że milicja nie odważy się wejść na Jasną Górę. Nie stało się tak, bo Służba Bezpieczeństwa była tak bezczelna, że również dokonała przeszukania na Jasnej Górze, i również kilku działaczy wtedy zabrała” - mówił Jacek Strączyński:

Zobacz także - 42. rocznica Stanu Wojennego na stronie Biura Prasowego @JasnaGóraNews.

fot. Krzysztof Świertok / Jasna Góra

Autor: DR

Zobacz również

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG