Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Paulińscy nowicjusze przyjęli habit zakonny


Sobota, 09.12.2023

Paulińscy nowicjusze przyjęli habit zakonny
Dziewięciu nowicjuszy paulińskich przyjęło biały habit zakonny na znak włączenia do wspólnoty Zakonu Paulinów. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej 8 grudnia – zgodnie ze szczególnym, maryjnym charyzmatem paulinów w dniu, kiedy Kościół wspomina Niepokalane Poczęcie Najśw. Maryi Panny. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy Mszę św. z Sanktuarium Leśniowskiego.

Bracia nowicjusze przyjęli habit zakonny – szatę, która od tego dnia staje się dla nich widocznym znakiem przynależności do rodziny zakonnej. Dla paulinów jest to szczególny dzień – wielu ojców i braci wraca wspomnieniami do własnych obłóczyn sprzed kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Na uroczystość przyjechali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, bliscy znajomi nowicjuszy, kapłani z rodzinnych parafii i ojcowie paulini z różnych placówek w Polsce i za granicą – m.in. z Chorwacji, Węgier, Słowacji i Białorusi. Obecny był także o. Bernard Wulczyński, magister nowicjatu i wychowawca braci.

Eucharystii przewodniczył o. Piotr Stanikowski, przeor klasztoru i rektor Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin.

„To uroczyste przyjęcie habitu zakonnego mówi światu o szczególnym włączeniu danej osoby do instytutu zakonnego, ale również o jej posłaniu, poprzez które staje się widzialnym znakiem poświęcenia życia Chrystusowi na służbę w Kościele” – mówił na początku Mszy św. o. przeor Piotr Stanikowski:

W kazaniu o. Mateusz Walczak, socjusz magistra nowicjatu podkreślił, że przyjęcie znaku zakonnego habitu staje się dla młodych mężczyzn początkiem życia konsekrowanego. „Obłóczyny to jest wydarzenie, które przeżywa się tylko jeden raz w życiu. Bracia, różne funkcje i różne zdania będą wam w przyszłości powierzane - będziecie generałami, prowincjałami, przełożonymi mniejszych i większych wspólnot w takim czy innym kraju. A we wszystkim tym towarzyszyć wam będzie ów biały strój – mówił o. Walczak – Ubiór, który wyróżnia, czy zobowiązuje? Strój, który pomaga, czy może przeszkadza? Szata chwały czy szata pokory? Oczywiście nie ten biały habit uczyni z was paulińskich zakonników, choć od dziś będziecie zewnętrznie odbierani jako paulini. Jednak o waszej zakonności nie habit będzie świadczył, ale życie”:

W „Panoramie reporterskiego dnia” zabrzmiała dziś rozmowa z dwoma paulińskimi nowicjuszami, którzy po raz pierwszy założyli pauliński habit. W rozmowie z o. Tomaszem Mordziałkiem bracia Franciszek i Marcin opowiedzieli, jakie znaczenie miała dla nich uroczystość obłóczyn, przeżywana w gronie paulińskim, a także rodzinnym:

Autor: DR

Zobacz również

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG