Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jubileusz Apelu Jasnogórskiego na antenie Radia Jasna Góra


Czwartek, 07.12.2023

Jubileusz Apelu Jasnogórskiego na antenie Radia Jasna Góra
8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, przypada niezwykły, piękny jubileusz - 70 lat Apelu Jasnogórskiego. Jak już informowaliśmy, na antenie Radia Jasna Góra od kilku dni, szczególnie w „Rozmowach poranka”, podejmujemy tematy związane z Apelem Jasnogórskim. Chcemy - jak podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni – „zgłębić jego tajemnice, jego niezwykłość”.

W środę i czwartek na naszej antenie zabrzmiały rozmowy z paulinami: o. Kamilem Szustakiem i o. Sebastianem Mateckim.

O. Kamil Szustak przypominał, jak wielką miłością darzył modlitwę apelową papież Jan Paweł II. Według świadków, w tym kard. Stanisława Dziwisza, Ojciec Święty modlił się Apelem codziennie, gdziekolwiek był, na każdym krańcu świata. „Papież mówił, że te trzy proste słowa: ‘jestem, pamiętam, czuwam’ są jakimś szczególnym wyznaniem miłości” – przypomniał o. Kamil Szustak w rozmowie z o. Andrzejem Gradem. Z okazji 50-lecia Apelu Ojciec Święty napisał i skierował na Jasną Górę specjalny, jubileuszowy list – jego treść przypominamy na zakończenie rozmowy:



O. Sebastian Matecki, muzyk i organista jasnogórski w rozmowie z Sylwią Michalską opowiedział o warstwie muzycznej, która towarzyszy modlitwie Apelu Jasnogórskiego. „Zasadniczo mamy dwie melodie, które są stosowane w czasie nabożeństwa apelowego. Najczęściej używaną jest melodia skomponowana przez salezjanina, wspaniałego muzyka, śp. ks. Stanisława Ormińskiego. To jest ta najbardziej znana, została napisana w 1956 roku. Ale wcześniej melodię napisał bardzo znany profesor Feliks Rączkowski, to też piękna melodia” – opowiadał o. Sebastian:



*

8 grudnia w sanktuarium zaplanowano jubileuszowe uroczystości w związku z 70-leciem Apelu Jasnogórskiego. Obok Nieszporów i tradycyjnego hołdu z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, wpisującego się w tym roku w jubileuszowe obchody (transmisja w Radiu Jasna Góra od 16:15), odbędzie się specjalny koncert i program rocznicowy w Telewizji Polskiej, połączony z transmisją jubileuszowego Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka (początek w 1. programie TVP o godz. 20:30).

Jak informuje portal tvp.pl, projekt składa się z trzech części: w pierwszej części wystąpią znani polscy artyści wykonując znane utwory maryjne w nowych aranżacjach. O godz. 21.00 przeniesiemy się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie zostanie odmówiony Apel Jasnogórski, po nim usłyszmy słowo dot. historii i znaczenia nabożeństwa dla Narodu Polskiego. Następnie zaprosimy widzów do Bazyliki jasnogórskiej na drugą cześć koncertu. Obok muzyki maryjnej, podczas widowiska zabrzmią utwory muzyki poważnej o tematyce maryjnej. Wystąpić mają m.in.: Magda Drozd, Andrzej Lampert, Olek Leon, Marysia Stachera, Filip Robak, Maja Krzyżewska, Agnieszka Cudzich, Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Zuzia Cudzich i Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani. Koncert prowadzi dziennikarz i prezenter Tomasz Wolny.

Autor: DR

Zobacz również

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG