Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego


Wtorek, 05.12.2023

70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego
8 grudnia przypada 70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. Jubileusz rozpoczęcia tej modlitwy to – jak podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra – „dobra okazja, aby trochę bliżej się jej przyjrzeć”. Na antenie Radia Jasna Góra trwa cykl „Rozmów poranka”, w czasie którego rozmawiamy z naszymi gośćmi o różnych aspektach Apelu Jasnogórskiego, nazywanego „wieczorną modlitwą Polaków”.

O gotowości oraz o podejmowaniu decyzji wiary, które są cechami charakterystycznymi Apelu, mówił dziś na naszej antenie ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, teolog i wykładowca. W rozmowie z o. Andrzejem Gradem podkreślił, że wezwanie Apelu nawiązuje do charakteru wojskowego: „Wojsko staje do Apelu w tych najbardziej uroczystych momentach, kiedy ma się coś zdecydować, coś ogłosić, podjąć jakąś decyzję, ratyfikować rozkaz – i odpowiedzią na Apel jest zawsze słowo ‘jestem’”. Ks. profesor przypomniał, że pierwsze apele jako modlitwy gotowości miały miejsce w Sodalicjach Mariańskch, a potem weszły w różne formy pobożności maryjnej.

Natomiast Apel Jasnogórski to – zdaniem ks. prof. Janusza Królikowskiego – „wyrażenie gotowości wobec Matki Bożej, że jesteśmy tutaj, do Jej dyspozycji, że podejmujemy decyzje opowiedzenia się za Nią, życia według tego, co Ona nam wskazuje”:

Radio Jasna Góra · 2023 - 12 - 05 - Rozmowa poranka - Ks. prof. dr hab J. Królikowski oraz Anna i Małgorzata z Brdowa


Gościem Radia Jasna Góra był także o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów. „Jest to szczególne nabożeństwo i szczególna modlitwa – za Polskę, naszą umiłowaną Ojczyznę i za Kościół Chrystusowy – tak dzisiaj możemy najkrócej określić Apel Jasnogórski” – mówił o. Józef Płatek w rozmowie z Marcinem Bernasiem. Paulin przedstawił rys historyczny modlitwy apelowej, kolejne fazy jej kształtowania się i nabierania takiej formy, jaką ma obecnie. O. Płatek przypomniał, że inicjatorem powstania Apelu Jasnogórskiego był o. Jerzy Tomziński, a bezpośrednią potrzebą takiej modlitwy była prośba o uwolnienie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego:

Radio Jasna Góra · 2023 - 12 - 01 - Rozmowa poranka - O. Józef Płatek - Historia Apelu Jasnogóskiego


W kolejnych dniach na naszej antenie zabrzmią rozmowy m.in. z ojcami paulinami: Kamilem Szustakiem, Sebastianem Mateckim i Dariuszem Nowickim.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, rocznica Apelu Jasnogórskiego będzie na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20.30 zabrzmi koncert telewizyjny pt. „Modlitwa pokoleń” (transmisja w programie pierwszym Telewizji Polskiej). Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. Z kolei w niedzielę – 10 grudnia w Bazylice zaplanowano koncert „Ave Maria”, czyli najpiękniejsze pieśni maryjne.

Autor: DR

Zobacz również

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG