Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » S.O.S - woła Ziemia Święta


Niedziela, 03.12.2023

S.O.S - woła Ziemia Święta
Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu ruszyła kolejna edycja akcji "„S.O.S. dla Ziemi Świętej”. Na miejsce inauguracji kampanii wybrana została Jasna Góra. W Bastionie św. Barbary stanęła dużych rozmiarów szopka wykonana przez chrześcijan z Ziemi Świętej, wyrzeźbiona w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym.

W ten sposób Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce zwrócić uwagę wiernych, w tym także pielgrzymów jasnogórskich, na coraz bardziej potrzebną pomoc dla chrześcijan żyjących na terytoriach ogarniętych wojną, czy zmagających się z jej materialnymi skutkami. Wielu chrześcijan, żyjących na co dzień z obsługi turystów i pielgrzymów, prowadząc sklepiki z pamiątkami – z dnia na dzień straciło środki do życia. „Jerozolima i Betlejem są puste” – mówił ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W akcję włączyli się paulini z Jasnej Góry – w Ziemi Świętej zakupili piękną, ręcznie wykonaną szopkę, nie mając jeszcze świadomości, co wydarzy się wkrótce. Teraz ta swoista „część” Betlejem, miejsca narodzenia Jezusa, stanęła w jasnogórskim sanktuarium. Odwiedzając Jasną Górę, można duchowo i materialnie włączyć się w akcję Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

Na prezentacji szopki i inauguracji akcji obecni byli: ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry i o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

Radio Jasna Góra · 2023 - 12 - 02 - Szopka z Betlejem na Jasnej Górze - Inauguracja akcji SOS dla Ziemi Świętej


Więcej informacji - na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry oraz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Autor: DR

Zobacz również

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG