Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Światowy Dzień Adopcji


Czwartek, 09.11.2023

Światowy Dzień Adopcji
9 listopada przypada Światowy Dzień Adopcji. Jego symbolem jest uśmiechnięta buźka namalowana na dłoni. Dłoń jest symbolem pomocy, a uśmiech oznacza radość. Razem mają symbolizować radość z nowej rodziny. Na antenie Radia Jasna Góra mówimy o temacie adopcji – wczoraj w „Rozmowie poranka”, dziś przez przypominanie wypowiedzi rodziców, którzy zdecydowali się na adopcję.

Jedna z mam adopcyjnych opowiadała, jakim szczęściem dla rodziny stała się decyzja o adopcji bliźniaków:

Światowy Dzień Adopcji ma na celu zwiększenie zainteresowania tematem adopcji, a w ślad za tym poszerzenie świadomości na jej temat wśród osób rozważających możliwość przysposobienia dziecka.

Temat adopcji miał swój specjalny cykl pt. „Adopcyjne ABC” na antenie Radia Jasna Góra, trwający od września do czerwca 2023 r. 10 odcinków pod redakcją Marcina Bernasia powstało we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Adopcyjnym w Katowicach, oddziałem ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie. To kompendium wiedzy – krok po kroku – o tym, jak przebiega proces adopcyjny od podjęcia wewnętrznej decyzji do przywitania w domu dziecka. Audycje są dostępne na naszej stronie internetowej w podcastach w zakładce: adopcyjneabc.

We wczorajszej „Rozmowie poranka” gościem Marcina Bernasia była Żaneta Janik, kierownik częstochowskiego oddziały Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach, która opowiadała o idei adopcji i zapraszała na Dzień Otwarty 9 listopada. Rozmowę polecamy wszystkim, którzy mierzą się z zamiarem adopcji, a nie wiedzą, od czego zacząć:

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 08 - Rozmowa poranka - Światowy Dzień Adopcji - Żaneta Janik

Autor: DR

Zobacz również

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Poniedziałek, 06.05.2024

Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja stało się okazją do zaproszenia na naszą antenę bpa Artura Mizińskiego, wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Agata Nalichowska poprosiła księdza biskupa o podsumowanie 10-latniej pracy w Radzie Stałej KEP i posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

Rozmowa wyemitowana dziś na naszej antenie stała się także okazją do refleksji, jak w tym czasie zmieniał się Kościół, a także nakreślenia, przed jakimi wyzwaniami stoi wspólnota Kościoła w Polsce w najbliższym czasie. Agata Nalichowska zapytała także, jaką rolę w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości ma do odegrania Sanktuarium na Jasnej Górze.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG