Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej


Sobota, 16.09.2023

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, obchodzone w Kościele katolickim 15 września, w paulińskiej parafii w Wielgomłynach – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej – odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św., którą transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra, przewodniczył o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni.

Wielgomłyny to miejscowość znajdująca się 24 km od Radomska, a ok. 60 km od Częstochowy. Znajduje się tam piękne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej. W zabytkowym klasztorze, w cichej atmosferze, wierni zanoszą swoje prośby do Maryi, a Jej obecność widzą w pełnej bólu i cierpienia Piecie - rzeźbie przedstawiającej Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny. W parafii rozwinięty jest kult Matki Bożej Bolesnej, którego wyrazem są procesje i nowenny ku czci Matki Bożej, w czasie których wierni z parafii oraz pielgrzymi składają Matce Bożej swe prośby i podziękowania. 14 czerwca 2010 r. ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który sam wielokrotnie pielgrzymował do Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, wydał dekret, który oficjalnie zatwierdził świątynię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, tym samym potwierdził kult, jaki Matka Boża odbiera w świątyni, przy słynącej cudami i łaskami XV-wiecznej Piecie.

W uroczystej Mszy św. odpustowej wzięli udział pielgrzymi, także piesi, z okolicznych miejscowości, parafianie z Wielgomłyn, goście i kapłani z terenu dekanatu. Przez 9. ostatnich dni wierni przygotowywali się do uroczystości odpustowych przez nowennę.

Witając zebranych o. Dominik Słabik, proboszcz paulińskiej parafii we Wielgomłynach podziękował także o. Andrzejowi Gradowi za to, że „w ważnych momentach życia naszego sanktuarium, głos z tego miejsca z modlitwą niejako idzie dalej przez Radio Jasna Góra”. „Wszystkich radiosłuchaczy zabieramy do nas, na modlitwę przed cudowną Pietą Matki Bożej” – mówił o. proboszcz.

„Skąd tyle cudów i łask wyproszonych za wstawiennictwem Maryi? Ona nie czyni niczego innego, jak tylko wypełnia misję, która została Jej powierzona przez Boga. Jest Matką Kościoła, Matką ludzi, którzy idą za Chrystusem – mówił w kazaniu o. Andrzej Grad – I dzięki tej misji Maryja czuje się w sposób specjalny upoważniona do ingerencji w nasze życie, zwłaszcza wówczas, kiedy cierpimy, kiedy czujemy się opuszczeni czy samotni. Bo jak nikt inny, Ona doskonale w takich sytuacjach nas rozumie. Ona przy nas jest, stoi obok jak matka, stoi, jak stała na Golgocie przy swoim umierającym Synu”.

„I nawet jeśli sobie nie zdajemy z tego sprawy, razem z Nią przeżywamy nasze życiowe krzyże – choćby i śmierć bliskich, nieszczęśliwe wypadki, troskę i niepokój o tych, których się kocha, samotność, brak zrozumienia, starość, nałogi, od których nie potrafimy się uwolnić, grzechy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Maryja siedzi obok nas na szpitalnych korytarzach, trzyma razem z nami kartki z wynikami badań, razem z nami płacze nad grobami bliskich, pochyla się nad łóżeczkiem dziecka, które leży w gorączce. I pociesza nas, powtarzając słowa: nie bójcie się, bo jestem z wami, jestem waszą Matką. Nie bójcie się nieść krzyża tak, jak niósł go mój Syn, i jak sama go niosłam. Ona nas rozumie, jest z nami i nam towarzyszy” – mówił o. Andrzej Grad:


Uroczystości zakończyła procesja z cudowną Pietą Matki Bożej Bolesnej.

Parafia przygotowuje się duchowo do wydarzenia, jakim będzie akt koronacji cudownej Piety Matki Bożej Bolesnej złotymi koronami.

O historii parafii w Wielgomłynach można przeczytać na stronie internetowej: www.wielgomlyny.paulini.pl.

Autor: DR

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR