Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej


Sobota, 16.09.2023

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, obchodzone w Kościele katolickim 15 września, w paulińskiej parafii w Wielgomłynach – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej – odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św., którą transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra, przewodniczył o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni.

Wielgomłyny to miejscowość znajdująca się 24 km od Radomska, a ok. 60 km od Częstochowy. Znajduje się tam piękne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej. W zabytkowym klasztorze, w cichej atmosferze, wierni zanoszą swoje prośby do Maryi, a Jej obecność widzą w pełnej bólu i cierpienia Piecie - rzeźbie przedstawiającej Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny. W parafii rozwinięty jest kult Matki Bożej Bolesnej, którego wyrazem są procesje i nowenny ku czci Matki Bożej, w czasie których wierni z parafii oraz pielgrzymi składają Matce Bożej swe prośby i podziękowania. 14 czerwca 2010 r. ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który sam wielokrotnie pielgrzymował do Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, wydał dekret, który oficjalnie zatwierdził świątynię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, tym samym potwierdził kult, jaki Matka Boża odbiera w świątyni, przy słynącej cudami i łaskami XV-wiecznej Piecie.

W uroczystej Mszy św. odpustowej wzięli udział pielgrzymi, także piesi, z okolicznych miejscowości, parafianie z Wielgomłyn, goście i kapłani z terenu dekanatu. Przez 9. ostatnich dni wierni przygotowywali się do uroczystości odpustowych przez nowennę.

Witając zebranych o. Dominik Słabik, proboszcz paulińskiej parafii we Wielgomłynach podziękował także o. Andrzejowi Gradowi za to, że „w ważnych momentach życia naszego sanktuarium, głos z tego miejsca z modlitwą niejako idzie dalej przez Radio Jasna Góra”. „Wszystkich radiosłuchaczy zabieramy do nas, na modlitwę przed cudowną Pietą Matki Bożej” – mówił o. proboszcz.

„Skąd tyle cudów i łask wyproszonych za wstawiennictwem Maryi? Ona nie czyni niczego innego, jak tylko wypełnia misję, która została Jej powierzona przez Boga. Jest Matką Kościoła, Matką ludzi, którzy idą za Chrystusem – mówił w kazaniu o. Andrzej Grad – I dzięki tej misji Maryja czuje się w sposób specjalny upoważniona do ingerencji w nasze życie, zwłaszcza wówczas, kiedy cierpimy, kiedy czujemy się opuszczeni czy samotni. Bo jak nikt inny, Ona doskonale w takich sytuacjach nas rozumie. Ona przy nas jest, stoi obok jak matka, stoi, jak stała na Golgocie przy swoim umierającym Synu”.

„I nawet jeśli sobie nie zdajemy z tego sprawy, razem z Nią przeżywamy nasze życiowe krzyże – choćby i śmierć bliskich, nieszczęśliwe wypadki, troskę i niepokój o tych, których się kocha, samotność, brak zrozumienia, starość, nałogi, od których nie potrafimy się uwolnić, grzechy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Maryja siedzi obok nas na szpitalnych korytarzach, trzyma razem z nami kartki z wynikami badań, razem z nami płacze nad grobami bliskich, pochyla się nad łóżeczkiem dziecka, które leży w gorączce. I pociesza nas, powtarzając słowa: nie bójcie się, bo jestem z wami, jestem waszą Matką. Nie bójcie się nieść krzyża tak, jak niósł go mój Syn, i jak sama go niosłam. Ona nas rozumie, jest z nami i nam towarzyszy” – mówił o. Andrzej Grad:


Uroczystości zakończyła procesja z cudowną Pietą Matki Bożej Bolesnej.

Parafia przygotowuje się duchowo do wydarzenia, jakim będzie akt koronacji cudownej Piety Matki Bożej Bolesnej złotymi koronami.

O historii parafii w Wielgomłynach można przeczytać na stronie internetowej: www.wielgomlyny.paulini.pl.

Autor: DR

Zobacz również

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR