Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej


Sobota, 16.09.2023

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, obchodzone w Kościele katolickim 15 września, w paulińskiej parafii w Wielgomłynach – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej – odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św., którą transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra, przewodniczył o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni.

Wielgomłyny to miejscowość znajdująca się 24 km od Radomska, a ok. 60 km od Częstochowy. Znajduje się tam piękne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej. W zabytkowym klasztorze, w cichej atmosferze, wierni zanoszą swoje prośby do Maryi, a Jej obecność widzą w pełnej bólu i cierpienia Piecie - rzeźbie przedstawiającej Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny. W parafii rozwinięty jest kult Matki Bożej Bolesnej, którego wyrazem są procesje i nowenny ku czci Matki Bożej, w czasie których wierni z parafii oraz pielgrzymi składają Matce Bożej swe prośby i podziękowania. 14 czerwca 2010 r. ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który sam wielokrotnie pielgrzymował do Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, wydał dekret, który oficjalnie zatwierdził świątynię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, tym samym potwierdził kult, jaki Matka Boża odbiera w świątyni, przy słynącej cudami i łaskami XV-wiecznej Piecie.

W uroczystej Mszy św. odpustowej wzięli udział pielgrzymi, także piesi, z okolicznych miejscowości, parafianie z Wielgomłyn, goście i kapłani z terenu dekanatu. Przez 9. ostatnich dni wierni przygotowywali się do uroczystości odpustowych przez nowennę.

Witając zebranych o. Dominik Słabik, proboszcz paulińskiej parafii we Wielgomłynach podziękował także o. Andrzejowi Gradowi za to, że „w ważnych momentach życia naszego sanktuarium, głos z tego miejsca z modlitwą niejako idzie dalej przez Radio Jasna Góra”. „Wszystkich radiosłuchaczy zabieramy do nas, na modlitwę przed cudowną Pietą Matki Bożej” – mówił o. proboszcz.

„Skąd tyle cudów i łask wyproszonych za wstawiennictwem Maryi? Ona nie czyni niczego innego, jak tylko wypełnia misję, która została Jej powierzona przez Boga. Jest Matką Kościoła, Matką ludzi, którzy idą za Chrystusem – mówił w kazaniu o. Andrzej Grad – I dzięki tej misji Maryja czuje się w sposób specjalny upoważniona do ingerencji w nasze życie, zwłaszcza wówczas, kiedy cierpimy, kiedy czujemy się opuszczeni czy samotni. Bo jak nikt inny, Ona doskonale w takich sytuacjach nas rozumie. Ona przy nas jest, stoi obok jak matka, stoi, jak stała na Golgocie przy swoim umierającym Synu”.

„I nawet jeśli sobie nie zdajemy z tego sprawy, razem z Nią przeżywamy nasze życiowe krzyże – choćby i śmierć bliskich, nieszczęśliwe wypadki, troskę i niepokój o tych, których się kocha, samotność, brak zrozumienia, starość, nałogi, od których nie potrafimy się uwolnić, grzechy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Maryja siedzi obok nas na szpitalnych korytarzach, trzyma razem z nami kartki z wynikami badań, razem z nami płacze nad grobami bliskich, pochyla się nad łóżeczkiem dziecka, które leży w gorączce. I pociesza nas, powtarzając słowa: nie bójcie się, bo jestem z wami, jestem waszą Matką. Nie bójcie się nieść krzyża tak, jak niósł go mój Syn, i jak sama go niosłam. Ona nas rozumie, jest z nami i nam towarzyszy” – mówił o. Andrzej Grad:


Uroczystości zakończyła procesja z cudowną Pietą Matki Bożej Bolesnej.

Parafia przygotowuje się duchowo do wydarzenia, jakim będzie akt koronacji cudownej Piety Matki Bożej Bolesnej złotymi koronami.

O historii parafii w Wielgomłynach można przeczytać na stronie internetowej: www.wielgomlyny.paulini.pl.

Autor: DR

Zobacz również

Aniele Boży, Stróżu mój - zaproszenie na radiową nowennę przed 2 października

Aniele Boży, Stróżu mój - zaproszenie na radiową nowennę przed 2 października

Środa, 20.09.2023

Chcesz nawiązać lepszą relację ze swoim Aniołem Stróżem? A może dopiero odkrywasz jego istnienie? W obu przypadkach odpowiedzią może być nowa propozycja programowa Radia Jasna Góra. Od 23 września do 1 października o godz. 7:30 wybrzmiewać będzie Nowenna do Aniołów Stróżów.

Autor: AN

Bóg nadaje życiu sens. XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Bóg nadaje życiu sens. XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Wtorek, 19.09.2023

Na Jasnej Górze odbyło się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. To była sposobność by w programie jasnogórskiej rozgłośni powrócić do tematu wychowania i przekazywania wartości.

Autor: AN

Teobańkologia - Niech zstąpi Duch Twój

Teobańkologia - Niech zstąpi Duch Twój

Poniedziałek, 18.09.2023

Krążek, na którym Duch Święty gra pierwsze skrzypce! Teobańkologia wydaje pierwszą płytę

Autor: PG

Media jasnogórskie - ‘promujemy’ Matkę Bożą

Media jasnogórskie - ‘promujemy’ Matkę Bożą

Niedziela, 17.09.2023

W III niedzielę września – w tym roku 17 września - Kościół w Polsce obchodzi 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. I o tym w radiowym studiu rozmawiali dyrektorzy mediów jasnogórskich: o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry i dyrektor Biura Prasowego Klasztoru oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Na Jasnej Górze od lat istnieją i rozwijane są media jasnogórskie – Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe, Dwumiesięcznik Jasna Góra, social media (Twitter, Facebook) oraz jasnogórski kanał YouTube. Jak podkreślili rozmówcy, to właśnie dzięki mediom jasnogórskim możliwe jest duchowe, wirtualne pielgrzymowanie na Jasną Górę, a możliwość łączności z duchową stolica Polski docenia zwłaszcza Polonia na całym świecie.

Autor: DR

Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Czwartek, 14.09.2023

Już w ten weekend odbędzie się szereg imprez promujących piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W wydarzenie po raz kolejny włączają się paulini – pokazując i promując takie miejsca jak Jasna Góra, Skałka w Krakowie, Sanktuarium Leśniowskie i klasztor św. Barbary w Częstochowie. O przygotowanych przez paulinów atrakcjach opowiadał na naszej antenie o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie i prezes Fundacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

Juromania, czyli Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, trwać będzie od 15 do 17 września m.in. w: Olsztynie, Żarkach, Złotym Potoku, Pieskowej Skale, Olkuszu, Rabsztynie, Lelowie, Siewierzu i Ogrodzieńcu – w sumie w 47. lokalizacjach pomiędzy Krakowem a Częstochową.

Autor: DR

Zmarł Marcin Polus, dziennikarz Radia Doxa

Zmarł Marcin Polus, dziennikarz Radia Doxa

Środa, 13.09.2023

Jak kruche jest ludzkie życie. I niby jest to prawda oczywista, ale w codziennej gonitwie tak łatwo o niej zapomnieć. I dopiero chwile, w których dowiadujemy się o śmierci kogoś, kogo znaliśmy, wyrywają nas z błogiego stanu niepamiętania.

Autor: o.AG