Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Podążaj za Barankiem... razem z Radiem Jasna Góra


Środa, 07.06.2023

Podążaj za Barankiem... razem z Radiem Jasna Góra
Statystyki, informacje, świadectwa - te wszystkie elementy znalazły się w programie okolicznościowym, przygotowanym przez zespół radiowy na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Centralnym punktem będzie transmisja Mszy świętej o godz. 10:00, i następującej po niej procesji eucharystycznej z Jasnej Góry do częstochowskiej archikatedry pw. Świętej Rodziny.

Pojawi się także dziesięć materiałów specjalnych, które będą miały za zadanie wprowadzić słuchaczy w tajemnicę dnia, a także pomóc im w głębszym i bardziej świadomym przeżyciu uroczystości.

Już o godzinie 8:15 Marcin Bernaś i s. Lucyna Piątek namawiać będą do nawet kilkusekundowej codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, bo „wystarczy chwila, by nasze życie zmieniło się o 180 stopni".

O 9:00 w audycji „Pan idzie z nieba" jasnogórscy pielgrzymi opowiedzą Danucie Romanowskiej, jak w regionach, z których pochodzą, świętuje się Boże Ciało.

Kilka chwil później, o 9:20 wybrzmi rozmowa Dariusza Ciszewskiego z o. Zbigniewem Ptakiem o tym, jak życie duchowością eucharystyczną przekłada się na codzienności, jak wpływa ona na funkcjonowanie w rodzinach, środowiskach pracy czy wśród znajomych.

O 9:40 Agata Nalichowska odwiedzi Pola Lednickie, by posłuchać, jak o. Tomasz Nowak, dominikanin i s. Łucja Rado, dominikanka, opowiadają o swoim nawróceniu związanym z Eucharystią i jej wpływie na wybór drogi zakonnej.

Po transmisji Mszy świętej i procesji eucharystycznej około 13:00 Danuta Romanowska w metryce dnia przybliży genezę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a o 13:00 emisja zebranych przez s. Kamilę Nowicką świadectw tegorocznych neoprezbiterów.

O 13:40 w audycji „Zrodzeni dla sakramentu miłości", Marcin Bernaś i pani Zofia Chmielewska przybliżą słuchaczom niemal dwudziestoletnią historię Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. Wytłumaczą także, co wspólnego z adoracją Najświętszego Sakramentu ma modlitwa różańcowa.

O 14:00 audycja niespodzianka od s. Aleksandry Szyborskiej - „Eucharystia, jako uczta Baranka", w której pojawić się mają „wątki biblijne".

W programie popołudniowym, o 17:20, wybrzmi kolejna propozycja okolicznościowa - z rozmowy Agaty Nalichowskiej z o. Samuelem Pacholskim, przeorem Jasnej Góry, dowiedzieć się będzie można m.in. ile Mszy Świętych sprawowanych jest w ciągu roku w Sanktuarium i gdzie powstanie nowa kaplica adoracji.

O 17:45 antenę przejmą dzieci pierwszokomunijne i „rocznicowe", które z Bartłomiejem Zugiem podzielą się refleksjami dotyczącymi Eucharystii.

Ostatnia okolicznościowa propozycja programowa - po transmisji Apelu Jasnogórskiego - to audycja Izabeli Banaszewskiej, w której przytoczone zostaną utwory poetyckie XIX-wiecznego twórcy Stanisława Miłaszewskiego, obrazujące uroczystość i procesję Bożego Ciała.

Całość ramówki, łącznie z godzinami powtórek, dostępna jest w odpowiedniej zakładce na www.radiojasnagora.pl, a wszystkie materiały świąteczne znajdują się na poniższej playliście:


Autor: AN

Zobacz również

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR

Niedziela, 19.05.2024

Dlaczego „Szyfr”? Po pierwsze dlatego, że lubię krótkie tytuły. Po drugie dlatego, że jedna z piosenek właśnie tak jest zatytułowana. I wreszcie po trzecie dlatego, że „szyfr” oznacza pewną tajemnicę, zagadkę, którą trzeba rozwikłać - tłumaczy muzyk Marcin Styczeń - A praca nad tą płytą była wielką niewiadomą. Jej sens wyłaniał się bardzo powoli. Inaczej niż do tej pory tworzyłem piosenki, zaczynając od muzyki, a właściwie od rytmu. Generalnie cały czas, wierzę, że „na początku było Słowo”. Chociaż mam ciche podejrzenie, że może przed słowem był rytm. Dla człowieka pierwotnego rytm na pewno był pierwszy. I mnie ten rytm prowadził, to z niego wyłaniała się opowieść najpierw muzyczna, a później tekstowa. Nie miałem postawionych żadnych założeń. Po prostu dałem się ponieść. I, ku memu zaskoczeniu, piosenki, które znalazły się na płycie, są moje, opowiadają o moim wnętrzu i mojej drodze.

Autor: RJG

'Przyjdź, Duchu Święty' - wigilia uroczystości Zesłania

'Przyjdź, Duchu Święty' - wigilia uroczystości Zesłania

Sobota, 18.05.2024

W niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, znana również jako Zielone Świątki. To jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Przez 9 dni na antenie Radia Jasna Góra modliliśmy się Nowenną do Ducha Świętego, aby pomóc naszym słuchaczom w przygotowaniu się do tej uroczystości. A dziś, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, towarzyszymy dwóm grupom, które modlą się w jasnogórskim sanktuarium – trwa Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym (transmisja na naszej antenie), przybędzie także 369. Piesza Pielgrzymka Łowicka, która zgodnie ze swoją długą tradycją, melduje się na Jasnej Górze na Zielone Świątki – rozmowy z uczestnikami zaplanowaliśmy dziś i jutro w Panoramie reporterskiego dnia (od godz. 14:00, 21:40 i 3:00, również wkrótce na naszej stronie internetowej).

Autor: DR

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG