Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Spotkanie Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich


Środa, 24.05.2023

Spotkanie Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich

Spotykają się dwa razy w roku, by dzielić się doświadczeniami i szukać dobrych rozwiązań. Tym razem Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich zawitało na Sądecczyznę przyjmując zaproszenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Był to czas licznych rozmów, ale także modlitwy i integracji. Dyrektorzy prawie 20 rozgłośni katolickich przyjechali do Gródka nad Dunajcem.


Członkowie Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich uczestniczyli też we Mszach Świętych pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża (w Gródku nad Dunajcem) i biskupa Artura Ważnego (w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu).


Ksiądz biskup Andrzej Jeż podziękował wszystkim dyrektorom za to, że jednoczymy siły w dziele ewangelizacji i wspieramy się oraz podejmujemy działania, które mają wzmocnić katolicki głos w naszej ojczyźnie. Natomiast biskup Artur Ważny nawiązując do Ewangelii, wyznaczył nam pewne kierunki naszego zarządzania i działania, które mogą przyczynić się do bardziej efektownej współpracy działania ewangelizacyjnego w naszych diecezjach – mówi ks. Jan Bartoszek, dyrektor radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.


Takie spotkania są zawsze bardzo owocne podkreślił ks. Mariusz Wedziuk, przewodniczący Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce i dyrektor Radia Warszawa. Dyrektorzy poszczególnych stacji katolickich mówią, że to w dużej mierze pomaga im utrzymać rozgłośnie, zarówno pod względem budżetu, ale także audycji i informacji, którymi się wymieniamy lub współpracy reklamowej. Większość dyrektorów bardzo ceni sobie tę współpracę, dlatego chętnie przyjeżdżają na nasze spotkania – dodał.


Forum podejmowało ważne tematy, a jak uważa Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora radia Fiat Częstochowa, mamy trudne czasy dla rozgłośni katolickich i ogólnie dla mediów. W czasach mediów społecznościowych dziennikarzem jest właściwie każdy, kto ma telefon komórkowy. Zalew informacji, które docierają do odbiorców jest ogromny. Naszym zadaniem jest szukać sposobów na przebijanie się z informacjami, które są dobre, z Ewangelią. Naszym zadaniem jest mówienie o sprawach Kościoła, o tych dobrych sprawach Kościoła, których nie brakuje – podkreśliła.


Rozgłośnie katolickie pełnią ważną rolę ewangelizacyjną, ale nie tylko. W niektórych regionach rozgłośnie katolickie są jedynymi rozgłośniami lokalnymi, regionalnymi. Pełnimy też funkcję informacyjną, edukacyjną i rozrywkową. To ważne, że radiostacje katolickie też cementują i uaktywniają lokalną społeczność – przypomina ks. Mariusz Wedziuk, dyrektor Radia Warszawa.


Spotkania Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich odbywają się już od 12 lat. Forum zrzesza 22 radiostacje z różnych stron Polski. Więcej o forum na stronie www.radiokatolickie.pl


Art ze strony www.rdn.pl

Autor: RDN

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR