Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 18. Nocna Pielgrzymka Piesza „Na przekór”


Sobota, 06.05.2023

18. Nocna Pielgrzymka Piesza „Na przekór”
To była pielgrzymka „Na przekór”. Przede wszystkim na przekór swoim przyzwyczajeniom i wygodzie. Na pątniczy szlak z Piekar Śląskich na Jasną Górę wyruszyli już po raz 18. W tym roku trasę ponad 60 km pokonali w 14,5 godziny. Wśród 150 śmiałków przeważały osoby młode. Nie brakowało jednak także i osób starszych. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Piesze pielgrzymowanie rozpoczęli w sobotę (5 maja) tuż przed godz. 21:00 sprzed Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich. Do Częstochowy dotarli w niedzielę (6 maja) po godz. 11:00.

W tym roku w szczególny sposób pielgrzymi swoje trudy ofiarowali w intencji wszystkich, którzy są „w ciemnościach duchowych i psychicznych”. Całą trasę przeszedł również abp koadiutor Adrian Galbas. „Intencja tegorocznej pielgrzymki jest bardzo ważna. Wszyscy możemy się podzielić na tych, którzy mają mocne ciemności za sobą, przed sobą i mają je w tej chwili. W czasie drogi wiele osób dzieliło się z nami swoimi ciemnościami. Dotykają one zarówno psychiki, jak i ducha. To były bardzo głębokie rozmowy” - powiedział abp Galbas.


Oprócz kapłanów w pielgrzymce wędrowali również psycholodzy i psychoterapeuci. Jedną z nich była Anna Migała, pracująca w Fundacji Rodzin Polskich im. Św. Jana Pawła II w Świętochłowicach. Młoda bytomianka od urodzenia zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, co jednak nie przeszkodziło jej w ukończeniu kilku kierunków studiów i w samodzielnym życiu.

„Na przekór – uwielbiam to hasło. Całe moje życie jest na przekór! Na przekór idę w góry, na przekór jeżdżę na rowerze, na przekór pracuję i jestem psychoterapeutką. Choć inni mówią mi: „nie rób tego”, „to za trudne”. Ja mówię „tak”. Na przekór im wszystkim!”

Kompania z Piekar jest tegoroczną „jaskółką” pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Abp Adrian Galbas zwrócił uwagę, że genialnym walorem tej pielgrzymki jest to, że organizują ją świeccy i to głównie młodzi ludzie. „To oni dzwonią do księży i właściwie zapraszają ich na pielgrzymkę z posługą sakramentalną i towarzyszeniem duchowym. Nie czekają na polecenie księży - to Kościół synodalny w praktyce” – zauważa. Dodaje, że bardzo lubi piesze pielgrzymki, bo „tam wszystko się wyrównuje, tam wszyscy są razem. Razem wstajemy, razem odpoczywamy, nie boimy się siebie nawzajem”.

Ze Śląska na Jasną Górę w ciągu okresu pielgrzymkowego przybywa wiele kompanii. Wszystkie one pokonują zaplanowaną trasę w ciągu dnia. Jednak w 2008, nastoletniemu wówczas chłopakowi, Michałowi Piecowi była potrzebna większa adrenalina. „Wraz z kilkoma chłopakami z mojej wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej TAU (Karol, Misiek, Starzu, Świstak i ja), postanowiliśmy wyjść z Piekar o godz. 22.30 i na Jasną Górę dojść przedpołudniem dnia następnego. Nie obyło się, bez wielu przygód, ale ostatecznie dotarliśmy jak trzeba do Tronu Królowej Polski” – dopowiada Piec.


Początkowo pielgrzymki powtarzano nawet kilka razy w ciągu roku, ale z czasem ograniczono ich częstotliwość i organizowane są one zawsze na przełomie kwietnia i maja. Dotychczasowym edycjom towarzyszyła modlitwa w intencji prześladowanych we wskazanym regionie świata chrześcijan. W zeszłym roku 17. Nocna Pielgrzymka z Piekar Śląskich na Jasną Górę odbyła się pod hasłem: „Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”. W tym roku niesiona była intencja wynikająca z troski o osoby przeżywające trudności. Odczuwając wagę tego tematu oraz istotną potrzebę społeczną organizatorzy postanowili zorganizować cykl tematycznych webinarów. I tak na pytanie: „Jak pomóc osobie w kryzysie?” szukał odpowiedzi ks. Tomasz Trzaska. S. Iwona Jagiełka CSA oraz Dorota Piec prowadziły spotkanie, którego temat brzmiał: „Nagrodą za grzeczność jest depresja?”. Ostatni webinar „W labiryncie umysłu i ducha” animował ks. Krzysztof Matuszewski.

foto: www.facebook.com/Naprzekor

Autor: Jolanta Kobojek

Zobacz również

Grekokatolicy u Maryi Jasnogórskiej

Grekokatolicy u Maryi Jasnogórskiej

Sobota, 21.06.2025

- Modlitwa nas łączy - mówili. Prosili o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i we wszystkich miejscach konfliktów w świecie, gdzie brat występuje przeciwko bratu, o uleczenie ran i nadzieję. Na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Przewodniczył jej metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Mirosław Popowicz.

Autor: BPJG

Ramówka Radia Jasna Góra na uroczystość Bożego Ciała

Ramówka Radia Jasna Góra na uroczystość Bożego Ciała

Czwartek, 19.06.2025

W czwartek, 19 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Jak co roku zapraszamy Państwa do udziału w uroczystej Sumie i centralnej procesji miasta Częstochowy. W tym roku obchody uroczystości rozpocznie Eucharystia na jasnogórskim Szczycie o godz. 10.00. Po Mszy św., centralną ulicą miasta - Alejami Najśw. Maryi Panny, wierni przejdą w procesji do Archikatedry Częstochowskiej pw. Św. Rodziny. Uroczystości będziemy transmitować na naszej antenie.

W programie Radia Jasna Góra, obok stałych punktów ramówki, zespół dziennikarzy przygotował dla Państwa szereg ciekawych audycji, wprowadzających w tajemnicę dnia, i będących pomocą w głębszym i bardziej świadomym przeżyciu tej uroczystości.

Autor: DR

Warsztaty pieśni eucharystycznych w Gidlach

Warsztaty pieśni eucharystycznych w Gidlach

Środa, 18.06.2025

Warsztaty pieśni eucharystycznych odbędą się w najbliższą sobotę, 21 czerwca przy Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

To jednodniowe warsztaty śpiewu liturgicznego, organizowane w ramach większego cyklu zatytułowanego „Cała piękna jesteś”. Ta najbliższa edycja będzie poświęcona pieśniom eucharystycznym.

Autor: oprac. DR

Ja Jestem - koncert uwielbieniowy w Boże Ciało

Ja Jestem - koncert uwielbieniowy w Boże Ciało

Wtorek, 17.06.2025

W uroczystość Bożego Ciała, 19 czerwca, w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia „Ja Jestem”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 na placu przy Caritas na ul. Ogrodowej 28 (za Katedrą św. Rodziny).

Koncert będzie połączony z modlitwą i śpiewem, a poprowadzi go Zespół Ewangelizacyjny 77 Formacja z Mocą, z towarzyszeniem zaproszonych gości: wokalistów, instrumentalistów, chóru oraz tancerzy. I właśnie muzycy z zespołu 77 Formacja z Mocą gościli na antenie Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia - jako redakcja objęliśmy patronat medialny nad koncertem. Na wieczór pełen muzyki, mocy i uwielbienia zapraszali: Renata Lis, liderka zespołu oraz Rafał Jasiński.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Arete - Nie dajmy się zwariować

Płyta tygodnia - Arete - Nie dajmy się zwariować

Poniedziałek, 16.06.2025

Album zespołu Arete pt. „Nie dajmy się zwariować” to płyta tygodnia w Radiu Jasna Góra. Kolejne utwory z płyty wybrzmiewają codziennie tuż po godz. 9:00 (po serwisie informacyjnym) oraz ok. 13:30, na rozpoczęcie pasma „Popołudnie z piosenką w tle”.

Autor: oprac. DR

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski – znakiem na współczesne czasy

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski – znakiem na współczesne czasy

Niedziela, 15.06.2025

20. lat od beatyfikacji bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego to dla sióstr loretanek czas szczególnej wdzięczności Bogu za dar Założyciela Zgromadzenia. 19 czerwca 2005 r. na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, z upoważnienia papieża Benedykta XVI, kard. Józef Glemp wyniósł do chwały ołtarzy ks. Ignacego Kłopotowskiego, gorliwego kapłana, żarliwego czciciela Eucharystii, miłośnika Najświętszej Maryi Panny i apostoła prasy katolickiej. W tym roku, 19 czerwca przypada w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Dwadzieścia lat spięte „eucharystyczną klamrą”.

Gościem Radia Jasna Góra w sobotniej Rozmowie dnia była s. Wioletta Aneta Ostrowska, asystentka generalna Sióstr Loretanek.

Autor: oprac. DR