Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 18. Nocna Pielgrzymka Piesza „Na przekór”


Sobota, 06.05.2023

18. Nocna Pielgrzymka Piesza „Na przekór”
To była pielgrzymka „Na przekór”. Przede wszystkim na przekór swoim przyzwyczajeniom i wygodzie. Na pątniczy szlak z Piekar Śląskich na Jasną Górę wyruszyli już po raz 18. W tym roku trasę ponad 60 km pokonali w 14,5 godziny. Wśród 150 śmiałków przeważały osoby młode. Nie brakowało jednak także i osób starszych. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Piesze pielgrzymowanie rozpoczęli w sobotę (5 maja) tuż przed godz. 21:00 sprzed Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich. Do Częstochowy dotarli w niedzielę (6 maja) po godz. 11:00.

W tym roku w szczególny sposób pielgrzymi swoje trudy ofiarowali w intencji wszystkich, którzy są „w ciemnościach duchowych i psychicznych”. Całą trasę przeszedł również abp koadiutor Adrian Galbas. „Intencja tegorocznej pielgrzymki jest bardzo ważna. Wszyscy możemy się podzielić na tych, którzy mają mocne ciemności za sobą, przed sobą i mają je w tej chwili. W czasie drogi wiele osób dzieliło się z nami swoimi ciemnościami. Dotykają one zarówno psychiki, jak i ducha. To były bardzo głębokie rozmowy” - powiedział abp Galbas.


Oprócz kapłanów w pielgrzymce wędrowali również psycholodzy i psychoterapeuci. Jedną z nich była Anna Migała, pracująca w Fundacji Rodzin Polskich im. Św. Jana Pawła II w Świętochłowicach. Młoda bytomianka od urodzenia zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, co jednak nie przeszkodziło jej w ukończeniu kilku kierunków studiów i w samodzielnym życiu.

„Na przekór – uwielbiam to hasło. Całe moje życie jest na przekór! Na przekór idę w góry, na przekór jeżdżę na rowerze, na przekór pracuję i jestem psychoterapeutką. Choć inni mówią mi: „nie rób tego”, „to za trudne”. Ja mówię „tak”. Na przekór im wszystkim!”

Kompania z Piekar jest tegoroczną „jaskółką” pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Abp Adrian Galbas zwrócił uwagę, że genialnym walorem tej pielgrzymki jest to, że organizują ją świeccy i to głównie młodzi ludzie. „To oni dzwonią do księży i właściwie zapraszają ich na pielgrzymkę z posługą sakramentalną i towarzyszeniem duchowym. Nie czekają na polecenie księży - to Kościół synodalny w praktyce” – zauważa. Dodaje, że bardzo lubi piesze pielgrzymki, bo „tam wszystko się wyrównuje, tam wszyscy są razem. Razem wstajemy, razem odpoczywamy, nie boimy się siebie nawzajem”.

Ze Śląska na Jasną Górę w ciągu okresu pielgrzymkowego przybywa wiele kompanii. Wszystkie one pokonują zaplanowaną trasę w ciągu dnia. Jednak w 2008, nastoletniemu wówczas chłopakowi, Michałowi Piecowi była potrzebna większa adrenalina. „Wraz z kilkoma chłopakami z mojej wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej TAU (Karol, Misiek, Starzu, Świstak i ja), postanowiliśmy wyjść z Piekar o godz. 22.30 i na Jasną Górę dojść przedpołudniem dnia następnego. Nie obyło się, bez wielu przygód, ale ostatecznie dotarliśmy jak trzeba do Tronu Królowej Polski” – dopowiada Piec.


Początkowo pielgrzymki powtarzano nawet kilka razy w ciągu roku, ale z czasem ograniczono ich częstotliwość i organizowane są one zawsze na przełomie kwietnia i maja. Dotychczasowym edycjom towarzyszyła modlitwa w intencji prześladowanych we wskazanym regionie świata chrześcijan. W zeszłym roku 17. Nocna Pielgrzymka z Piekar Śląskich na Jasną Górę odbyła się pod hasłem: „Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”. W tym roku niesiona była intencja wynikająca z troski o osoby przeżywające trudności. Odczuwając wagę tego tematu oraz istotną potrzebę społeczną organizatorzy postanowili zorganizować cykl tematycznych webinarów. I tak na pytanie: „Jak pomóc osobie w kryzysie?” szukał odpowiedzi ks. Tomasz Trzaska. S. Iwona Jagiełka CSA oraz Dorota Piec prowadziły spotkanie, którego temat brzmiał: „Nagrodą za grzeczność jest depresja?”. Ostatni webinar „W labiryncie umysłu i ducha” animował ks. Krzysztof Matuszewski.

foto: www.facebook.com/Naprzekor

Autor: Jolanta Kobojek

Zobacz również

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR

Niedziela, 19.05.2024

Dlaczego „Szyfr”? Po pierwsze dlatego, że lubię krótkie tytuły. Po drugie dlatego, że jedna z piosenek właśnie tak jest zatytułowana. I wreszcie po trzecie dlatego, że „szyfr” oznacza pewną tajemnicę, zagadkę, którą trzeba rozwikłać - tłumaczy muzyk Marcin Styczeń - A praca nad tą płytą była wielką niewiadomą. Jej sens wyłaniał się bardzo powoli. Inaczej niż do tej pory tworzyłem piosenki, zaczynając od muzyki, a właściwie od rytmu. Generalnie cały czas, wierzę, że „na początku było Słowo”. Chociaż mam ciche podejrzenie, że może przed słowem był rytm. Dla człowieka pierwotnego rytm na pewno był pierwszy. I mnie ten rytm prowadził, to z niego wyłaniała się opowieść najpierw muzyczna, a później tekstowa. Nie miałem postawionych żadnych założeń. Po prostu dałem się ponieść. I, ku memu zaskoczeniu, piosenki, które znalazły się na płycie, są moje, opowiadają o moim wnętrzu i mojej drodze.

Autor: RJG

'Przyjdź, Duchu Święty' - wigilia uroczystości Zesłania

'Przyjdź, Duchu Święty' - wigilia uroczystości Zesłania

Sobota, 18.05.2024

W niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, znana również jako Zielone Świątki. To jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Przez 9 dni na antenie Radia Jasna Góra modliliśmy się Nowenną do Ducha Świętego, aby pomóc naszym słuchaczom w przygotowaniu się do tej uroczystości. A dziś, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, towarzyszymy dwóm grupom, które modlą się w jasnogórskim sanktuarium – trwa Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym (transmisja na naszej antenie), przybędzie także 369. Piesza Pielgrzymka Łowicka, która zgodnie ze swoją długą tradycją, melduje się na Jasnej Górze na Zielone Świątki – rozmowy z uczestnikami zaplanowaliśmy dziś i jutro w Panoramie reporterskiego dnia (od godz. 14:00, 21:40 i 3:00, również wkrótce na naszej stronie internetowej).

Autor: DR

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG