Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Płyta tygodnia - Karolina Lizer - Onyks


Poniedziałek, 09.01.2023

Płyta tygodnia - Karolina Lizer - Onyks

 „Onyks” to druga po „Lśniącej. Łąkowe historie” w pełni autorska płyta Karoliny Lizer.
To efekt wielu miesięcy muzycznych poszukiwań i pracy nad utworami, które w pełni oddają muzyczną duszę wokalistki. Album zwiera pieśni inspirowane tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków. 


 


Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra oraz album „Onyks”


Współpraca Karoliny z muzykami Folk Orkiestry rozpoczęła się w 2021 roku od nagrania z zespołem Bum Bum Orkestar dwóch pierwszych utworów. Ostateczny skład zespołu uformował się podczas przygotowywania projektu do nagrania albumu „Onyks”. W skład zespołu wchodzą: Mateusz Wachowiak– kierownik muzyczny, akordeon, Oliwier Andruszczenko– klarnet, saksofon, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, flugelhorn, Krzysztof Łochowicz– gitara, mandolina, Piotr Janiec – tuba, Jarema Jarosiński – perkusja.  Do zespołu dołączyła również Zuznna Lenkiewicz, która wspiera wokalnie wykonania. Gościnnie w niektórych projektach współpracuje z Karoliną grupa wokalno – taneczna z LZA PROMNI w składzie Ola Barcińska, Katarzyna Kowalik i Martyna Staniec-Bialik oraz Andrzej Wołosz – choreograf. 


O albumie


Na album składa się trzynaście piosenek, które inspirowane są tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków. Całość zespolona słowiańskim korzeniami i słowiańskim zacięciem wokalistki, łącząca wielobarwną muzykę a także łącząca wiele tradycji narodów zamieszkujących wspólnie na jednym terytorium Polski. W utworach, które czerpią z tradycyjnej polskiej muzyki ludowej np. z Kurpi czy Śląska Cieszyńskiego, z muzyki krakowskich Żydów słychać również wpływy muzyki z innych stron świata takich jak Argentyna, Francja czy nawet z krajów arabskich. 


 


Spis utworów:


1. Chateńka – słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak


2.Czysta woda- słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka


3. Muzykanci – słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka


4.Białe Koronki- słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak


5. Miejska – słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak


6. Jedna – słowa Paweł Sołtys (Pablopavo), muzyka Patryk Kraśniewski, Lena Romul


7. Ślad- słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka


8. Pod lasem – słowa i muzyka Karolina Lizer


9. Mazurska- słowa i muzyka Karolina Lizer


10.Ptasi puch- słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka


11. Onyks – słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka


12. Kare konie – słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak


13. Leć głosie – słowa i muzyka Karolina Lizer


Produkcja i Wydawnictwo: LIZER MUSIC


 


Karolina Lizer ur. 03.03.1997 r. w Warszawie 


Pianistka, klawesynistka, autorka tekstów, kompozytorka, niezwykła interpretatorka poezji. Wydała już dwie autorskie płyty: „Lśniąca. Łąkowe historie…”  oraz „Onyks”. Wieloletnia uczennica Elżbiety Zapendowskiej. Absolwentka wielu szkół muzycznych i artystycznych. W swojej karierze współpracowała z wybitnymi artystami takimi jak Bogdan Hołownia, Janusz Strobel, Wojciech Zieliński, Doda i wielu innych. Poza solową karierą występuje jako solistka w Ludowym Zespole Artystycznym PROMNI a także śpiewając w projekcie ABBA Orkiestrowo.  Od 2021 roku współpracuje z grupą znakomitych muzyków, z którą występuje pod nazwą Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra.


Do jej największych osiągnięć należą:


*Zdobycie trzech nagród na Premierach 59 KFPP w Opolu 2022: Nagroda Publiczności im. Karola Musiała, Nagroda Jury oraz Nagrodaa ZAiKS z najlepszy tekst (Tomasza Kordeusza)


*Uczestniczka finałów polskich Preselekcji do Eurowizji 2022


*Finalistka w koncercie Debiuty 57 KFPP w Opolu 


* Grand Prix I Festiwalu Piosenki Polskie KRYSZTAŁOWY KAMERTON 2021


* Grand Prix na Festiwalu P. Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim 2015


* l miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żydowskiej i Piosenki Polaków Żydowskiego pochodzenia organizowanego przez Prymasa Polski z okazji Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim 2020


* I nagroda w konkursie Wolna Scena Karrot 2020


* I nagroda na Ogólnopolskim konkursie „Piosenka jest dobra na wszystko” 2020


* III miejsce na 56 Studenckim Festiwalu w Krakowie 2020 


* Wyśpiewała I nagrodę w konkursie na piosenkę o dzielnicy „Zakochaj się w Warszawie w Wesołej” oraz otrzymała Nagrodę Publiczności 2019 ( „Stacyjka Wesoła”, muz. Wojciech Zieliński, sł. Tomasz Kordeusz)


 


Płyta „Onyks” jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


 


Opr. na podst. mat. Wydawcy

Autor: PG

Zobacz również

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR