Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 550 lat wierności - paulini na Skałce w Krakowie


Czwartek, 23.06.2022

550 lat wierności - paulini na Skałce w Krakowie
550-lecie obecności paulinów na Skałce w Krakowie uczczono 22 czerwca uroczystą Mszą świętą. Jubileuszową Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Mszę św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wśród ojców paulinów obecny był o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu, a także o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry – klasztoru, z którego na Skałkę przybyli paulini w 1472 r.

Na początku Mszy św. przeor krakowskiej Skałki o. Mariusz Tabulski podkreślił, że Kraków i Kościół krakowski są miejscem, gdzie „paulini znaleźli swój dom”, i gdzie przez wieki pielęgnują kult św. Stanisława Biskupa i Męczennika. „To właśnie ze względu na św. Stanisława zaprosił nas do Krakowa kanonik i dziejopis ks. Jan Długosz, abyśmy służyli Kościołowi krakowskiemu, pielgrzymom i Ojczyźnie” – mówił o. Tabulski.

Dokładnie 22 czerwca 1472 r. z Jasnej Góry przybyło do Krakowa 12 zakonników. „Stali się poniekąd głosem świętego męczennika, przypominając o potrzebie radykalizmu, wierności Bogu, bezkompromisowości, troski o ludzi i ich godność” – mówił o. przeor.

powitanie - o. Mariusz Tabulski:

W homilii abp Marek Jędraszewski przywołał fragment Kroniki Jana Długosza z 22 czerwca 1472 r. opisujący przybycie zakonu braci pustelników św. Pawła do Krakowa. Metropolita przypomniał również dzieje paulinów w Polsce, których historia rozpoczęła się w 1382 r., gdy Władysław Opolczyk, fundator Jasnej Góry, sprowadził zakon z Węgier. Arcybiskup wymienił kilkanaście fundacji paulińskich, ale podkreślił, że Jasna Góra i Skałka są „najbardziej znakomitymi i najświętszymi” na ziemiach polskich.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że paulini przybyli do Krakowa nie tylko dlatego, że odznaczali się szczególną pobożnością i świętością osobistą, nie tylko dlatego, że ich zakon miał charakter zarówno kontemplacyjny, jak i był oddany dziełom miłosierdzia, ale przede wszystkim przynieśli z Jasnej Góry swoją szczególną pobożność do Matki Bożej. „W ten sposób zaczynał się kult postaci – ściśle powiązanych ze sobą – które stały się z czasem głównymi patronami naszej Ojczyzny: Matka Najświętsza, św. Wojciech i św. Stanisław. Nie zrozumie się Polski bez tych trzech postaci” – mówił abp Marek Jędraszewski.

homilia - abp Marek Jędraszewski:

„Krakowska Skałka to szczególne miejsce, szczególna historia w naszym paulińskim Zakonie – mówił na zakończenie Mszy św. o. Arnold Chrapkowski, generał paulinów – Dzień dzisiejszy to szczególny czas wdzięczności wobec Boga i wobec ludzi, którzy poprzez wieki przyczynili się i przyczyniają dalej do piękna przede wszystkim duchowego tego miejsca”.

„Cała nasza przyszłość, to, co przed nami, wszystkie nasze plany, całe nasze nadzieje składamy w dłoniach Bożej Matki Maryi – Tej, która przywiodła nas na polską ziemię z Węgier; Tej, która przywiodła tu paulinów z Jasnej Góry na Skałkę, i Tej, która idzie z nami w różne części świata – mówił o. Chrapkowski - Niech Ona swym Matczynym wzrokiem ogarnia to miejsce, tych wiernych, którzy tutaj oddają cześć Bogu, a zwłaszcza naszych braci z różnych części świata, którzy tu przygotowują się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa”.

zakończenie - o. Arnold Chrapkowski:

W uroczystej Mszy świętej wzięli udział: zakonnice i zakonnicy z zaprzyjaźnionych, okolicznych zgromadzeń zakonnych i sąsiadujących klasztorów, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, pracownicy Skałki, przyjaciele i dobrodzieje klasztoru, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw – m.in. Bractw Kurkowych, Bractwa Aniołów Stróżów, Rycerstwa św. Michała Archanioła, Rycerstwa Orderu św. Stanisława, Duszpasterstwa Akademickiego na Skałce, wykładowcy Seminarium Paulinów na Skałce w Krakowie.

/wykorzystano informacje i zdjęcie Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej/

zobacz także:

- diecezja.pl/aktualnosci/550-lecie-obecnosci-paulinow-na-skalce

- skalka.paulini.pl

- www.radiojasnagora.pl/Wlasciwi-ludzie-na-wlasciwym-miejscu

Autor: DR

Zobacz również

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Piątek, 01.07.2022

Nauka duszpasterstwa, służba Maryi i Kościołowi - swoje wakacyjne praktyki rozpoczęli na Jasnej Górze klerycy paulińscy. Początek wakacji to rozpoczęcie ich posługi w jasnogórskim sanktuarium. W ramach „Wakacyjnego tematu dnia” w radiowym studio gościli klerycy: Augustyn, Dawid i Krzysztof, reprezentanci kilkunastu kleryków, którzy posługują w te wakacje na Jasnej Górze. W rozmowie z Bartłomiejem Zugiem opowiadali o początkach swojego powołania i pierwszych latach bycia w Zakonie Paulinów, o codzienności życia seminaryjnego na Skałce, a także - o posłudze wakacyjnej na Jasnej Górze.

Autor: DR

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Środa, 29.06.2022

Kim są Anioły? Jak mogą wpływać na nasze życie? O tym rozmawialiśmy w „Wakacyjnym temacie dnia”, tuż przed zaplanowaną na sobotę 7. Ogólnopolską Pielgrzymką „Ze św. Michałem na Jasną Górę”. 2 lipca w sanktuarium odbędzie się spotkanie modlitewne uczestników peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła z Groty Gargano, Rycerzy św. Michała i Jego czcicieli, członków Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła i czytelników czasopisma „Któż jak Bóg”. Gościem Marcina Bernasia była s. Maria Druch ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, a rozmowa stała się niejako duchowym przygotowaniem do zbliżającej się pielgrzymki.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Poniedziałek, 27.06.2022

Mało znaczące we współczesnym świecie, ale idealne, by Orędzie Matki Bożej przekazać dalej. Szczególnie wyraźnie pokazuje to historia powstania płyty. To co się wydarzyło w przeciągu zaledwie jednego miesiąca, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Autor: PG

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 27.06.2022

Czy audycje mogą się wybrać na wakacje? A jeżeli tak, to czy w ich miejscu na antenie pojawi się… cisza? Postanowiła się o tym przekonać redakcja Radia Jasna Góra, rezygnując na okres letni z emisji kilku „sztandarowych tytułów”. Zabraknie m.in. magazynów „Chcę żyć, „Goście z wydawnictwa” i „Dotknij miłosierdzia". W zamian pojawią się nowości. Od 27 czerwca do 4 września obowiązywać będzie wakacyjna ramówka.

Autor: AN

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Piątek, 24.06.2022

Ostatnia przed wakacjami audycja Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pt. „Różaniec w Domu Matki” zabrzmiała w sobotę, 25 czerwca o godz. 10:10 na antenie Radia Jasna Góra. Następne spotkanie - we wrześniu.

„Na Jasnej Górze lipiec i sierpień to szczególny czas pielgrzymkowy, stąd też inne wydarzenia będą obecne na antenie naszego Radia” – informuje w ostatniej audycji o. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jednocześnie zachęca, żeby w czasie wakacji nie zapomnieć o codziennym różańcu.

Autor: DR

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czwartek, 23.06.2022

Czy można zrobić „kurs na tatę”? Czy mama to tytuł naukowy? Czy życia w rodzinie można się nauczyć?

W Dniu Ojca, w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o wartości rodziny i działaniu Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Częstochowie.

Autor: DR