Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Właściwi ludzie na właściwym miejscu”


Wtorek, 21.06.2022

„Właściwi ludzie na właściwym miejscu”
Już 550 lat na krakowskiej Skałce obecni są paulini. Służą Kościołowi, miastu Kraków i Polsce.

Od uroczystości ku czci św. Stanisława 8 maja w sanktuarium trwa rok jubileuszowy, podkreślający znaczenie paulińskiej, nieprzerwanej obecności w tym miejscu. Centralnym wydarzeniem bogatych obchodów będzie Msza święta w bazylice na Skałce pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Odprawiona zostanie dokładnie w 550. rocznicę erygowania klasztoru paulińskiego 22 czerwca o godz. 17:00.Tę Eucharystię będziemy transmitować na antenie Radia Jasna Góra.

Z zaproszeniem do uczestnictwa w licznych wydarzeniach modlitewnych i artystycznych przybył do naszej rozgłośni o. Mariusz Tabulski. Przeor ze Skałki przypomniał najpierw, jak wyglądało przejęcie przez paulinów podupadającego sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, i co jest szczególną cechą posługi zakonników w tym miejscu.

W „Paśmie studia otwartego” o. Mariusz Tabulski przyznał, że historia i doświadczenie paulinów w Krakowie pokazują, jakie są fundamenty dalszej pracy zakonników – wytrwałość, gorliwość, służba Kościołowi, zgodnie z postawą patrona Skałki, męczennika św. bp. Stanisława.

Oprócz centralnej Mszy świętej jubileuszowej (22 czerwca) w programie świętowania z paulinami są także m.in.: koncert „TE DEUM LAUDAMUS” w wykonaniu Solistów, Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej (24 czerwca o 20:00), okolicznościowe wystawy w sanktuarium i w Zamku Królewskim na Wawelu czy prezentacja nowej iluminacji kościoła i klasztoru.

Nie zabraknie także publikacji jubileuszowych. We wrześniu odbędzie się promocja albumu dokumentującego dzieje skałecznego klasztoru oraz związanych z nim wydarzeń i osób. Książkę, na prośbę paulinów, przygotowują: fotograf Janusz Rosikoń i pisarka Karolina Kalinowska. Autorka „Bożego Płomienia”, zbeletryzowanej opowieści o bł. Euzebiuszu - założycielu Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, gościła w Radiu Jasna Góra i zdradziła kilka sekretów, które pojawią się w książce.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach modlitewnych i artystycznych można znaleźć na stronie skalka.paulini.pl.

Zapraszamy do świętowania jubileuszu wraz z paulinami w drugim najważniejszym klasztorze w Polsce. Zakonnicy proszą również o modlitwę w intencji wszystkich ojców, braci, kleryków i wszystkich, którzy współtworzą Skałkę.

Radio Jasna Góra · 2022 - 06 - 20 - Pasmo otwarte - O Mariusz Tabulski - Zaproszenie na Skałkę

Autor: BZ/AN

Zobacz również

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Piątek, 01.07.2022

Nauka duszpasterstwa, służba Maryi i Kościołowi - swoje wakacyjne praktyki rozpoczęli na Jasnej Górze klerycy paulińscy. Początek wakacji to rozpoczęcie ich posługi w jasnogórskim sanktuarium. W ramach „Wakacyjnego tematu dnia” w radiowym studio gościli klerycy: Augustyn, Dawid i Krzysztof, reprezentanci kilkunastu kleryków, którzy posługują w te wakacje na Jasnej Górze. W rozmowie z Bartłomiejem Zugiem opowiadali o początkach swojego powołania i pierwszych latach bycia w Zakonie Paulinów, o codzienności życia seminaryjnego na Skałce, a także - o posłudze wakacyjnej na Jasnej Górze.

Autor: DR

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Środa, 29.06.2022

Kim są Anioły? Jak mogą wpływać na nasze życie? O tym rozmawialiśmy w „Wakacyjnym temacie dnia”, tuż przed zaplanowaną na sobotę 7. Ogólnopolską Pielgrzymką „Ze św. Michałem na Jasną Górę”. 2 lipca w sanktuarium odbędzie się spotkanie modlitewne uczestników peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła z Groty Gargano, Rycerzy św. Michała i Jego czcicieli, członków Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła i czytelników czasopisma „Któż jak Bóg”. Gościem Marcina Bernasia była s. Maria Druch ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, a rozmowa stała się niejako duchowym przygotowaniem do zbliżającej się pielgrzymki.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Poniedziałek, 27.06.2022

Mało znaczące we współczesnym świecie, ale idealne, by Orędzie Matki Bożej przekazać dalej. Szczególnie wyraźnie pokazuje to historia powstania płyty. To co się wydarzyło w przeciągu zaledwie jednego miesiąca, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Autor: PG

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 27.06.2022

Czy audycje mogą się wybrać na wakacje? A jeżeli tak, to czy w ich miejscu na antenie pojawi się… cisza? Postanowiła się o tym przekonać redakcja Radia Jasna Góra, rezygnując na okres letni z emisji kilku „sztandarowych tytułów”. Zabraknie m.in. magazynów „Chcę żyć, „Goście z wydawnictwa” i „Dotknij miłosierdzia". W zamian pojawią się nowości. Od 27 czerwca do 4 września obowiązywać będzie wakacyjna ramówka.

Autor: AN

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Piątek, 24.06.2022

Ostatnia przed wakacjami audycja Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pt. „Różaniec w Domu Matki” zabrzmiała w sobotę, 25 czerwca o godz. 10:10 na antenie Radia Jasna Góra. Następne spotkanie - we wrześniu.

„Na Jasnej Górze lipiec i sierpień to szczególny czas pielgrzymkowy, stąd też inne wydarzenia będą obecne na antenie naszego Radia” – informuje w ostatniej audycji o. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jednocześnie zachęca, żeby w czasie wakacji nie zapomnieć o codziennym różańcu.

Autor: DR

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czwartek, 23.06.2022

Czy można zrobić „kurs na tatę”? Czy mama to tytuł naukowy? Czy życia w rodzinie można się nauczyć?

W Dniu Ojca, w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o wartości rodziny i działaniu Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Częstochowie.

Autor: DR