Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii


Poniedziałek, 22.11.2021

'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii
Dziś w Kościele przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych.

Już w „Porannym espresso” redaktorzy s. Aleksandra Szyborska, Sylwia Michalska i Bartłomiej Zug rozmawiali o swoich doświadczeniach muzycznych. A Państwo chętnie włączyliście się w dzisiejszy program, pozdrawiając organistów, chórzystów – zarówno ze swoich parafii, jak i z Jasnej Góry, a także modląc się za zmarłych muzyków jasnogórskich (za co serdecznie dziękujemy!).

Gościem „Pasma studia otwartego” był o. Augustyn Turczak-Linsztet, paulin, wieloletni członek paulińskiego zespołu Vox Eremi. W rozmowie z s. Aleksandrą Szyborską przypomniał fragment kazania św. Augustyna, przywoływanego dziś w Godzinie Czytań, o śpiewaniu psalmów. „’Śpiewaj, ale nie fałszuj’ – św. Augustyn rozwija tę myśl bardzo pięknie, że chodzi przede wszystkim o śpiewanie sercem” – mówił o. Augustyn Turczak-Linsztet.


W imieniu paulinów o. Augustyn podziękował za pracę zarówno organistom jasnogórskim, jak i chórom oraz Jasnogórskiej Orkiestrze Dętej pod dyr. Marka Piątka – za piękne towarzyszenie liturgii na Jasnej Górze.


/rozmowa z o. Augustynem już wkrótce w zakładce „Pasmo studia otwartego” na naszej stronie internetowej/

W „Panoramie reporterskiego dnia” również rozmawialiśmy o muzyce kościelnej. Jednym z rozmówców Danuty Romanowskiej był Sławomir Witkowicz, od 1987 roku organista na Jasnej Górze. „Traktuję to faktycznie nie jako typową pracę, ale coś szczególnego. Nie ukrywam, że przynosi mi to satysfakcję” – mówił organista.


Do Radia zawitał dziś także o. Sebastian Matecki, paulin, miłośnik muzyki, również od czasu do czasu grywający na organach jasnogórskich. „Trudno sobie wyobrazić życie bez muzyki, trudno sobie wyobrazić tym bardziej Kościół i Liturgię Świętą bez muzyki” – podkreślał o. Matecki. Przypomniał też wiekowe tradycje muzyczne Jasnej Góry.


Przy okazji rozmowy o dzisiejszym świecie, o. Sebastian zaprosił także na zbliżające się Jasnogórskie Wieczory Organowe w tegorocznym Adwencie.


/rozmowy jutro na naszym radiowym SoundCloud/.

fot. Jasna Góra / Krzysztof Świertok

Autor: DR

Zobacz również

Jubileusz wielkiego apostoła mediów

Jubileusz wielkiego apostoła mediów

Piątek, 26.11.2021

26 listopada przypada wspomnienie liturgiczne bł. Jakuba Alberionego, Założyciela Rodziny Świętego Pawła. Jest to zarazem rocznica jego śmierci, tym razem 50-ta. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli zgromadzeń i instytutów założonych przez włoskiego kapłana.

Autor: AS

Adwent ze Słowem Bożym u sióstr honoratek - start już dzisiaj!

Adwent ze Słowem Bożym u sióstr honoratek - start już dzisiaj!

Czwartek, 25.11.2021

Zbliżamy się do Adwentu – pierwszy akcent miał miejsce już dziś na naszej antenie. w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o inicjatywach duszpasterskich, które prowadzą siostry honoratki z domu w Częstochowie.

W każdy wtorek siostry zapraszają na cotygodniowe spotkania ze Słowem Bożym. Natomiast dziś, o godz. 19.30, ruszają z nową akcją na Adwent.

Autor: DR

Trzy wystawy o śp. o. Jerzym Tomzińskim

Trzy wystawy o śp. o. Jerzym Tomzińskim

Wtorek, 23.11.2021

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia śp. o. Jerzego Tomzińskiego poprzez które autor, Marcin Szpądrowski - jako jedyny fotograf, który miał stały dostęp do Ojca Jerzego, chce przybliżyć mieszkańcom Polski, Województwa Śląskiego oraz Powiatów Częstochowskiego i Kłobuckiego postać legendarnego paulina.

Autor: ib

Odświeżmy nie tylko wnętrza mieszkań ale nasze serca

Odświeżmy nie tylko wnętrza mieszkań ale nasze serca

Poniedziałek, 22.11.2021

Patronem medialnym rekolekcji dla małżeństw Remont Małżeński jest Radio Jasna Góra

Autor: ib

„Głos Rozsądku” w dniu pamięci o ofiarach wypadków

„Głos Rozsądku” w dniu pamięci o ofiarach wypadków

Niedziela, 21.11.2021

W niedzielę, 21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Przypomnieliśmy o tym w „Porannym espresso”. Na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, w piątek gościliśmy w częstochowskim Teatrze, gdzie oficjalnie rozpoczęła się kampania profilaktyczna „Głos Rozsądku”.

Autor: DR

Ks. Jan Macha - nowy polski błogosławiony

Ks. Jan Macha - nowy polski błogosławiony

Sobota, 20.11.2021

Postać ks. Jana Machy, nowego błogosławionego Kościoła katolickiego, towarzyszyła nam dziś na antenie Radia Jasna Góra – zarówno w serwisach informacyjnych, w których co godzinę relacjonowalśmy przebieg uroczystości beatyfikacyjnych w Katowicach, jak również w emitowanych okolicznościowych materiałach.

Autor: DR