Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii


Poniedziałek, 22.11.2021

'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii
Dziś w Kościele przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych.

Już w „Porannym espresso” redaktorzy s. Aleksandra Szyborska, Sylwia Michalska i Bartłomiej Zug rozmawiali o swoich doświadczeniach muzycznych. A Państwo chętnie włączyliście się w dzisiejszy program, pozdrawiając organistów, chórzystów – zarówno ze swoich parafii, jak i z Jasnej Góry, a także modląc się za zmarłych muzyków jasnogórskich (za co serdecznie dziękujemy!).

Gościem „Pasma studia otwartego” był o. Augustyn Turczak-Linsztet, paulin, wieloletni członek paulińskiego zespołu Vox Eremi. W rozmowie z s. Aleksandrą Szyborską przypomniał fragment kazania św. Augustyna, przywoływanego dziś w Godzinie Czytań, o śpiewaniu psalmów. „’Śpiewaj, ale nie fałszuj’ – św. Augustyn rozwija tę myśl bardzo pięknie, że chodzi przede wszystkim o śpiewanie sercem” – mówił o. Augustyn Turczak-Linsztet.


W imieniu paulinów o. Augustyn podziękował za pracę zarówno organistom jasnogórskim, jak i chórom oraz Jasnogórskiej Orkiestrze Dętej pod dyr. Marka Piątka – za piękne towarzyszenie liturgii na Jasnej Górze.


/rozmowa z o. Augustynem już wkrótce w zakładce „Pasmo studia otwartego” na naszej stronie internetowej/

W „Panoramie reporterskiego dnia” również rozmawialiśmy o muzyce kościelnej. Jednym z rozmówców Danuty Romanowskiej był Sławomir Witkowicz, od 1987 roku organista na Jasnej Górze. „Traktuję to faktycznie nie jako typową pracę, ale coś szczególnego. Nie ukrywam, że przynosi mi to satysfakcję” – mówił organista.


Do Radia zawitał dziś także o. Sebastian Matecki, paulin, miłośnik muzyki, również od czasu do czasu grywający na organach jasnogórskich. „Trudno sobie wyobrazić życie bez muzyki, trudno sobie wyobrazić tym bardziej Kościół i Liturgię Świętą bez muzyki” – podkreślał o. Matecki. Przypomniał też wiekowe tradycje muzyczne Jasnej Góry.


Przy okazji rozmowy o dzisiejszym świecie, o. Sebastian zaprosił także na zbliżające się Jasnogórskie Wieczory Organowe w tegorocznym Adwencie.


/rozmowy jutro na naszym radiowym SoundCloud/.

fot. Jasna Góra / Krzysztof Świertok

Autor: DR

Zobacz również

„Anioły do mnie wysyłaj...”

„Anioły do mnie wysyłaj...”

Czwartek, 29.09.2022

Dziś Kościół wspomina Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała, a już w niedzielę – przypadnie wspomnienie Aniołów Stróżów. Na antenie Radia Jasna Góra tematyka „anielska” jest obecna w nowej formule od września, w jesienno-zimowej ramówce programowej. „Razem z Aniołami” – to audycja pod redakcją s. Kamili Nowickiej ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Kim są Anioły, jaki mają wpływ na nasze życie, w jaki sposób towarzyszą nam w codziennych sprawach – o tym w s. Kamila rozmawia co tydzień ze swoją współsiostrą Marią Druch. A dziś także rozpoczyna się nowenna przed wspomnieniem Świętych Aniołów Stróżów, które obchodzimy 2 października.

Autor: DR / s.KN

„Koronka na ulicach miast świata” - dziś o godz. 15:00

„Koronka na ulicach miast świata” - dziś o godz. 15:00

Środa, 28.09.2022

Koronka do Bożego Miłosierdzia zostanie dziś odmówiona na ulicach, skwerach, skrzyżowaniach i placach wsi i miast w całej Polsce. To kolejny rok akcji „Koronka na ulicach miast świata”, organizowanej przez wspólnotę Iskra.

Od kilku lat w inicjatywę włącza się Radio Jasna Góra – razem z naszymi słuchaczami odmawiamy modlitwę w wyznaczonym miejscu. Dziś zapraszamy Państwa – tych, którzy mogą przyjść - do wspólnej modlitwy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Alei H. Sienkiewicza w Częstochowie. Dla pozostałych osób zaplanowaliśmy transmisję o godz. 15.00 na antenie Radia Jasna Góra. Koronkę poprowadzą: o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra oraz red. Dariusz Ciszewski.

Autor: DR

Noc Księgarń - także w częstochowskiej Księgarni św. Pawła

Noc Księgarń - także w częstochowskiej Księgarni św. Pawła

Wtorek, 27.09.2022

4. Ogólnopolska Noc Księgarń odbędzie się w tym roku w piątek, 7 października. Księgarnie w całej Polsce otworzą się nocą, lub pozostaną do dyspozycji miłośników książek do późnych godzin wieczornych. Również częstochowska Księgarnia św. Pawła włącza się po raz kolejny w tę akcję. W swojej cotygodniowej audycji „Goście z wydawnictwa” Agata Nalichowska gościła Joannę Gawędę i ks. Cypriana Kostrzewę z Edycji św. Pawła.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Paweł Łowicki Band - Tylko czas

Płyta tygodnia - Paweł Łowicki Band - Tylko czas

Poniedziałek, 26.09.2022

Płyta Tylko Czas to kompilacja różnych gatunków muzycznych wynikających z „zapotrzebowania” pomysłu muzycznego na tekst i odwrotnie. Usłyszmy tu folk, blues, rock a nawet alternative.

Autor: PG

Matka mojego Pana przychodzi do mnie

Matka mojego Pana przychodzi do mnie

Piątek, 23.09.2022

Na wyjątkowe spotkanie z Maryją i jej Synem zaprasza Jasnogórska Rodzina Różańcowa. Od 29 września do 2 października w częstochowskim sanktuarium odbędzie się otwarte spotkanie formacyjne pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

Autor: AN

Trzy muzyczne oblicza wiary

Trzy muzyczne oblicza wiary

Piątek, 23.09.2022

Instytut Rozwoju Sztuki i Radio Jasna Góra zapraszają na niezwykłe koncerty muzyki sakralnej trzech nurtów chrześcijaństwa.

Autor: ib