Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Maryjo, spraw bym żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga


Wtorek, 20.10.2020

Maryjo, spraw bym żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga
Zmarły dziś biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę indywidualnie czy też towarzysząc m.in. pieszym pątnikom i maturzystom ze swojej diecezji.

- Moja mama i babcia były wielkimi czcicielkami Matki Bożej i ta rodzinna pobożność maryjna wywarła na mnie wielki wpływ. Wędrowania po maryjnych drogach uczył mnie także kardynał Stefan Wyszyński - mówił biskup Wojtuś w jednej z rozmów zarejestrowanych przez reporterów Radia Jasna Góra:

W czasie tegorocznej pieszej pielgrzymki z archidiecezji gnieźnieńskiej biskup Bogdan Wojtuś zwrócił się do wiernych z apelem by ich pielgrzymowanie, świadectwo wiary nie kończyło się wraz z dotarciem na Jasną Górę. - Idźcie i przemieniajcie ten świat i niech nam pomoże Matka Boża – mówił wówczas w homilii biskup Wojtuś:

Biskup senior Bogdan Wojtuś od soboty był hospitalizowany. Miał potwierdzoną obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Śp. Bp Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 roku w Łąsku Wielkim koło Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku. Stopień doktora teologii moralnej uzyskał w 1972 roku. Był wykładowcą teologii moralnej, a następnie rektorem w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. 24 września 1988 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 8 października tego samego roku sakry biskupiej udzielił mu prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Bp Bogdan Wojtuś brał też czynny udział w przygotowaniach do obchodów milenijnych archidiecezji - śmierci św. Wojciecha (1997 roku), jego kanonizacji (1999 roku) oraz ustanowienia metropolii (2000 roku), wchodząc w skład komitetu organizacyjnego. Odpowiedzialny był m.in. za duchowe przygotowanie wiernych do obchodów wspomnianych jubileuszy.

We wrześniu 2012 roku bp Bogdan Wojtuś przeszedł na emeryturę, nadal jednak pozostawał czynny, angażując się w życie duszpasterskie archidiecezji gnieźnieńskiej.

Autor: AN

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb