Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Płyta tygodnia

Kolęda jest Kobietą

Kolęda jest Kobietą

W grudniu na rynku pojawiła się niezwykła płyta świąteczna odkrywająca zupełnie nowe oblicze znanych kolęd i pastorałek. Wydawczynią płyty jest pomysłodawczyni projektu - Joanna Dudkowska, a dystrybutorem - Warner Music Poland. Album zawiera jazz-folkowe interpretacje popularnych pieśni bożonarodzeniowych zrealizowane przez cztery wyjątkowe artystki: Kasię Pakowską (głos, harmonium indyjskie, bęben obręczowy), Joannę Dudkowską (gitara basowa, fretless, głos),  Aleksandrę Awtuszewską (wiolonczela, głos) i Małgorzatę Marciniak (instrumenty perkusyjne, głos). Na płycie znalazły się między innymi takie tytuły, jak „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Mizerna cicha”, ale również tradycyjna walijska pieśń „Deck the Halls”.

Dzięki nieoczywistemu instrumentarium i oryginalnym aranżacjom łączącym tradycję z wieloma wpływami muzycznymi, płyta „Kolęda jest Kobietą” w magiczny sposób przenosi słuchaczy w świąteczny czas, pozwalając im zupełnie na nowo odkryć piękno i różnorodność polskich kolęd.

Siłą projektu jest spotkanie czterech kobiet, artystek wywodzących się z różnych gatunków muzycznych. W ich wspólnym kolędowaniu spotyka się muzyka klasyczna, folk, jazz a nawet muzyka rozrywkowa. Ten niezwykły eklektyzm oddaje różnorodność kobiecych charakterów, temperamentów i pragnień, pozwalając im wszystkim współistnieć w jednym, zespołowym ciele.

Choć płyta „Kobieta jest Kobietą” to album studyjny, udało się w nim zachować atmosferę niezwykłych koncertów, dla których ten projekt został powołany.  Koncerty, których osią jest wspólne kolędowanie, są okazją do powrotu w czas dzieciństwa, marzeń i wiary, że świat ma dla nas wiele pięknych darów. Performatywny charakter tych spotkań ma za zadanie wyciągnąć artystki i słuchaczy z konwencji koncertowej i sprawić, że wszyscy stają się twórcami tego wydarzenia, co jest fundamentalną funkcją kolędowania.

Artystki planują w najbliższym czasie serię koncertów, na których zagrają repertuar z właśnie wydanej płyty i zapewniają, że publiczność po tych niezwykłych wydarzeniach będzie wracać do domu odmieniona, w bardzo świątecznej atmosferze.

W skrócie:

Archiwum naszych promowanych płyt: