Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Płyta tygodnia

Requiem dla świata - Tomasz Radziwonowicz

Requiem dla świata - Tomasz Radziwonowicz

Płyta o tematyce patriotycznej, wydana 25 lutego 2022 roku, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".

Tomasz Radziwonowicz, kompozytor „Requiem dla świata”, a także założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry SINFONIA VIVA, przez całe życie pamięta i hołduje wartościom wpajanym mu od dziecka przez rodziców – wolności, wierze i prawdzie – jako najważniejszym dla człowieka. Requiem skomponował kilka lat temu w hołdzie tym, którzy za te wartości ginęli. Muzyka w połączeniu ze słowem jest wołaniem, by w dzisiejszych czasach nie zaginęła o nich pamięć.

Premiera „Requiem dla świata” miała miejsce 1 września 2019 roku, podczas uroczystego koncertu poświęconego 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie, na trasie pomiędzy Bochnią i Limanową.

Jak pisze w książeczce do płyty prof. Jan Żaryn, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego:
"Naród polski miał zdolność przetrwania, nie tylko fizycznego, ale i duchowego. Dzięki temu, odzyskaliśmy prawdziwą niepodległość. Polega ona nie tylko na utworzeniu demokratycznych struktur państwa, ale przede wszystkim na woli honorowania dziedzictwa narodowego, jego prawdziwych bohaterów."

Czternaście części „Requiem dla świata” bazuje na tradycyjnych tekstach liturgicznych zaczerpniętych z obowiązującego przez cztery stulecia mszału w rycie trydenckim.

Prezentowane na płycie nagranie powstało przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, współwydawcy albumu, przy udziale Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Tomasz Radziwonowicz poprowadził osobiście w dniach 18 i 19 października 2021 roku, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, orkiestrę SINFONIA VIVA, a także Warszawski Chór Międzyuczelniany i Chłopięcy Chór ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego.
Partie solowe wykonali znakomici Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor) i Robert Gierlach (bas-baryton).

Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. kończy swój tekst wprowadzający do albumu takimi słowy: "Dla Polskiego Radia pełnienie misji publicznego nadawcy to wielki zaszczyt i zobowiązanie, które realizujemy od blisko stu lat w każdym aspekcie swojej działalności. Wierzę, że to najnowsze, misyjne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej dostarczy Państwu pięknych i wzruszających wrażeń."

 

Spis utworów:
Introitus
Kyrie
Dies irae
Tuba mirum
Recordare
Rex tremendae 
Confutatis
Lacrimosa
Sanctus
Benedictus
Agnus dei 
Tractus  
Communio     
In paradisum

[źródło: informacje prasowe Polskiego Radia]

W skrócie:

Archiwum naszych promowanych płyt: