Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra


Niedziela, 12.05.2024

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra
„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”.

Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Wykład był kolejnym spotkaniem poświęconym tematyce kultu Matki Bożej z okazji 50-lecia publikacji Adhortacji apostolskiej „Marialis Cultus” św. Pawła VI.

- To, co wiąże się z dzisiejszym tematem, a więc obecność Maryi w księgach liturgicznych, i znaczenie świąt i uroczystości maryjnych, także wspomnień maryjnych - i tych dotyczących całego Kościoła i tych lokalnych, bo przecież i takie mamy - to wszystko jest jakby owocem tego, co przynosi adhortacja „Marialis Cultus”, a nawet, można powiedzieć, owocem tego, co zrodziło się w czasie Soboru Watykańskiego II dokładnie 10 lat wcześniej, kiedy wydano Konstytucję dogmatyczną o Kościele „Lumen Gentium” - mówił o. Wojciech Dec - Cały ósmy rozdział poświęcony jest Maryi, Jej misji, Jej miejscu, Jej roli w Kościele, w planie zbawienia. Sobór pokazał, że trzeba tę naukę o Maryi trzeba jeszcze przełożyć w praktyce na to, co dotyczy liturgii, bo liturgia wyraża nie tylko prawdy teologiczne, ale też już coś z nas, nasze podejście, naszą relację, nasze pojmowanie, rozumienie miejsca, roli Maryi. Stąd właśnie najbardziej widać to, co dotyczy Maryi, co jest nauką Kościoła - właśnie w tekstach liturgicznych, właśnie we właściwym rozumieniu świąt maryjnych.

To przedostatnie spotkanie w ramach „Sobotnich Wykładów Maryjnych”. Każde poświęcone jest adhortacji apostolskiej „Marialis Cultus” papieża Pawła VI. Dokument wyjaśnia sposób, w jaki Kościół czci i upamiętnia Maryję, Matkę Jezusa. Celem jego wydania była „aktualizacja” nabożeństwa do Maryi w duszpasterskim procesie katechetycznym, zwłaszcza liturgicznym, zgodnie z reformami Soboru Watykańskiego II. W tym roku minęło 50 lat od jej wydania (więcej - na stronie Biura Prasowego @Jasna Góra News).

Ostatni przed wakacyjną przerwą „Sobotni wykład Maryjny” odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, na Jasnej Górze. Prelekcję wygłosi o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski.

Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie, a patronat medialny nad cyklem konferencji objęło Radio Jasna Góra.


Autor: DR

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR