Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Dziś Święto Chrztu Polski


Niedziela, 14.04.2024

Dziś Święto Chrztu Polski

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości. W tym roku mija 1058. rocznica tego wydarzenia. Święto Chrztu Polski ustanowił Sejm ustawą z 22 lutego 2019 roku, jako święto państwowe. Posłowie określili chrzest Polski mianem "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa". Ideą święta jest, by służyło refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość narodu polskiego.


Historyk-mediewista, profesor Wojciech Fałkowski podkreślił (2016), że chrzest zmienił wszystko w historii Polski:



Historyk, doktor Jacek Krochmal z Archiwum Akt Dawnych tłumaczył (2016), że nie ma dokumentu, potwierdzającego jakoby Mieszko I właśnie 14 kwietnia przyjął chrzest, choć przemawia za tym tradycja Kościoła:



W 2016 roku, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, miały charakter kościelno-państwowy. Centralne uroczystości odbyły się w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Na uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego 15 kwietnia w Poznaniu, prezydent Andrzej Duda podkreślił w orędziu, że chrzest Polski jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu:



Do dziedzictwa chrztu Polski wielokrotnie nawiązywał Jan Paweł II (zmarł w 2005), poruszając kwestie tożsamości Polaków czy zjednoczonej Europy. Tak było między innymi w 1979 roku w Warszawie i w Gnieźnie oraz w 1997-mym w Poznaniu. Papież podkreślał wielką rolę chrześcijaństwa w budowaniu europejskiej wspólnoty kulturowej, filozoficznej i społecznej. W homilii podczas mszy na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego), 2 czerwca 1979 roku, Jan Paweł II mówił, że bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów naszego narodu:



58 lat temu, 14 kwietnia 1966 roku, rozpoczęły się główne obchody religijne Milenium Chrztu Polski. W całym kraju wzięły w nich udział tysiące ludzi, mimo, że komunistyczne władze wszelkimi sposobami próbowały udaremnić lub zdezawuować kościelne uroczystości. Nie wyrażono zgody na przyjazd do Polski papieża Pawła VI, odwoływano pociągi, rozpędzano procesje, a władze same zorganizowały konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego.
W centralnych obchodach Millenium, 3 maja na Jasnej Górze wzięło udział około pół miliona wiernych. Nieobecnego papieża Pawła VI reprezentował Prymas Wyszyński, jako legat papieski. Uroczystości celebrował arcybiskup Karol Wojtyła. Na zakończenie wierni pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego odnowili Śluby Jasnogórskie:



W 1050. rocznicę chrztu Polski obchodzoną w 2016 roku, papież Franciszek napisał: "Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek państwa polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość". Franciszek odwiedził Polskę w 2016 roku. 28 lipca odprawił na Jasnej Górze uroczystą mszę, która była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski. W Krakowie przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/dok./w kry



"Zaprowadzenie chrześcijaństwa", obraz Jana Matejki z 1889 Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Autor: o.AG

Zobacz również

Płyta tygodnia -  WM Band - Zakochani w Maryi

Płyta tygodnia - WM Band - Zakochani w Maryi

Poniedziałek, 29.04.2024

Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Dominik Chmielewski SDB.

Autor: RJG

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR