Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Dziś Święto Chrztu Polski


Niedziela, 14.04.2024

Dziś Święto Chrztu Polski

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości. W tym roku mija 1058. rocznica tego wydarzenia. Święto Chrztu Polski ustanowił Sejm ustawą z 22 lutego 2019 roku, jako święto państwowe. Posłowie określili chrzest Polski mianem "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa". Ideą święta jest, by służyło refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość narodu polskiego.


Historyk-mediewista, profesor Wojciech Fałkowski podkreślił (2016), że chrzest zmienił wszystko w historii Polski:



Historyk, doktor Jacek Krochmal z Archiwum Akt Dawnych tłumaczył (2016), że nie ma dokumentu, potwierdzającego jakoby Mieszko I właśnie 14 kwietnia przyjął chrzest, choć przemawia za tym tradycja Kościoła:



W 2016 roku, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, miały charakter kościelno-państwowy. Centralne uroczystości odbyły się w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Na uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego 15 kwietnia w Poznaniu, prezydent Andrzej Duda podkreślił w orędziu, że chrzest Polski jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu:



Do dziedzictwa chrztu Polski wielokrotnie nawiązywał Jan Paweł II (zmarł w 2005), poruszając kwestie tożsamości Polaków czy zjednoczonej Europy. Tak było między innymi w 1979 roku w Warszawie i w Gnieźnie oraz w 1997-mym w Poznaniu. Papież podkreślał wielką rolę chrześcijaństwa w budowaniu europejskiej wspólnoty kulturowej, filozoficznej i społecznej. W homilii podczas mszy na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego), 2 czerwca 1979 roku, Jan Paweł II mówił, że bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów naszego narodu:



58 lat temu, 14 kwietnia 1966 roku, rozpoczęły się główne obchody religijne Milenium Chrztu Polski. W całym kraju wzięły w nich udział tysiące ludzi, mimo, że komunistyczne władze wszelkimi sposobami próbowały udaremnić lub zdezawuować kościelne uroczystości. Nie wyrażono zgody na przyjazd do Polski papieża Pawła VI, odwoływano pociągi, rozpędzano procesje, a władze same zorganizowały konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego.
W centralnych obchodach Millenium, 3 maja na Jasnej Górze wzięło udział około pół miliona wiernych. Nieobecnego papieża Pawła VI reprezentował Prymas Wyszyński, jako legat papieski. Uroczystości celebrował arcybiskup Karol Wojtyła. Na zakończenie wierni pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego odnowili Śluby Jasnogórskie:



W 1050. rocznicę chrztu Polski obchodzoną w 2016 roku, papież Franciszek napisał: "Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek państwa polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość". Franciszek odwiedził Polskę w 2016 roku. 28 lipca odprawił na Jasnej Górze uroczystą mszę, która była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski. W Krakowie przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/dok./w kry



"Zaprowadzenie chrześcijaństwa", obraz Jana Matejki z 1889 Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Autor: o.AG

Zobacz również

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Poniedziałek, 09.12.2024

Krążek pt. „Podróż” jest płytą tygodnia w Radiu Jasna Góra. Grzegorz Kloc to twórca muzyki chrześcijańskiej, wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Tworzy muzykę i służy Bogu dzieląc się Ewangelią.

Płyta opowiada o podróży do wewnątrz siebie, a zarazem o podróży w wielu wymiarach.Teksty są odpowiedzią na potrzeby słuchaczy w trudnych czasach, w których żyjemy.

Autor: RJG

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Piątek, 06.12.2024

6 grudnia redakcję Radia Jasna Góra odwiedził święty Mikołaj. Jak powiedział – „ten prawdziwy, z mitrą i pastorałem”.

Autor: AN

Muzyka, która unosi do Nieba

Muzyka, która unosi do Nieba

Czwartek, 05.12.2024

Ogromne zainteresowanie wśród fanów audycji "Muzyczne DarY" wzbudziły ostatnie odcinki, zawierające dwuczęściowe świadectwo Marcina Lauzera, drygenta, wieloletniego organisty jasnogórskiego i wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej - muzyk został nie tylko cudownie uzdrowiony po ciężkim wypadku, ale należy do osób, które „powędrowały w zaświaty” i doświadczyły rzeczywistości Nieba

Autor: AN

Uwierz, że masz skrzydła

Uwierz, że masz skrzydła

Środa, 04.12.2024

Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych przypada 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki ciężkiej pracy. W ramach "rozmowy dnia" goście Marcina Bernasia - Sylwia Wojtyla, koordynator merytoryczny Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Paulina Gradek, specjalista ds. projektów – opowiadały o tym jak realnie pomagać bezrobotnym.

Autor: AN

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Wtorek, 03.12.2024

Z czekoladkami, herbatą, kosmetykami… - w sklepach odnaleźć można różne rodzaje kalendarzy adwentowych. Większość z nich ma niewiele wspólnego z przygotowaniem do Świąt Narodzenia Pańskiego. Z bardziej duchową propozycją wychodzi duszpasterstwo powołań Zakonu Paulinów.

Autor: AN

Nauczmy się żyć obok siebie -  interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Nauczmy się żyć obok siebie - interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Wtorek, 03.12.2024

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Radio Jasna Góra włączyło się w obchody promując wirtualną wystawę „Nauczmy się żyć obok siebie”. Gośćmi wtorkowej „rozmowy dnia” były autorka projektu – Monika Bernal oraz jedna z bohaterek – Magdalena Szewczyk.

Autor: AN