Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Bracia klerycy złożyli śluby wieczyste


Poniedziałek, 08.04.2024

Bracia klerycy złożyli śluby wieczyste
Na antenie Radia Jasna Góra towarzyszyliśmy dziś pięciu młodym paulinom, którzy w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej składali śluby wieczyste. O godz. 11:00 transmitowaliśmy uroczystą Mszę św., w czasie której klerycy Wyższego Seminarium OO. Paulinów na Skałce w Krakowie przyrzekali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo w Zakonie Paulinów.

Swoje przyrzeczenia młodzi paulini złożyli wobec o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów. „Każdy z was miał swoje zwiastowanie, kiedy usłyszał głos powołania i dał swoją zgodę na Boże wezwanie, a do tego trzeba było odwagi i wolności” – mówił w homilii generał Zakonu:

Z młodymi paulinami rozmawiał dziś pełniący dyżur reporterski Bartłomiej Zug. „Jestem przeszczęśliwy, że jestem w tym Zakonie, ponieważ Matka Boża tutaj nas łączy wszystkich, Ona nas wzmacnia, Ona nas spaja” – mówił br. Paweł Słoniec:

„Ja, jak każdy z braci, szczególnie doświadczyliśmy w życiu opieki Matki Bożej, tak namacalnie, i pewnie dlatego jesteśmy w tym zakonie. Mam pełne doświadczenie tego, że to Ona mnie tutaj zaprowadziła, że opiekuje się mną od samego początku” – wyznał br. Dawid Cichoń:

„Te śluby dla mnie to jest jeszcze większa wolność w Panu. Często przedstawia się je jako coś ograniczającego nas, a dziś bardzo mocno odkrywam, że dają jeszcze większą wolność” – wyznał br. Korneliusz Wasylyk:

Rozmowy z braćmi klerykami zabrzmią jeszcze w wieczornej i nocnej „Panoramie reporterskiego dnia” (od godz. 22:00 i 3:00). Po więcej informacji i fotografii można sięgnąć na stronę Biura Prasowego Jasna Góra News.


Autor: DR

Zobacz również

25 lat kapłaństwa paulinów

25 lat kapłaństwa paulinów

Wtorek, 09.06.2026

25 lat kapłaństwa świętuje dziś dwunastu paulinów i kapłan diecezjalny. Wśród jubilatów są m.in. przeor Jasnej Góry o. Grzegorz Prus i rzecznik prasowy o. Michał Bortnik. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Beniamin Bąkowski.

Autor: BPJG / RJG

Nowenna do św. Antoniego

Nowenna do św. Antoniego

Poniedziałek, 08.06.2026

Jutro na Jasnej Górze odbędzie się ostatnia nowenna przygotowująca do wspomnienia św. Antoniego z Padwy, które przypada 13 czerwca. Msza św. nowennowa odprawiana jest o godz. 7.00 w kaplicy pod wezwaniem Świętego, przy wejściu do jasnogórskiej Bazyliki. W każdy wtorek na modlitwie jednoczą się pielgrzymi i osoby życia konsekrowanego.

Autor: oprac. DR

„Portret Kapłana” - o. Tadeusz Iwaszczyszyn

„Portret Kapłana” - o. Tadeusz Iwaszczyszyn

Niedziela, 07.06.2026

Redakcja Katolicka Telewizji Polskiej realizuje cykl reportaży pod wspólnym tytułem: „Portret Kapłana”. W zamierzeniu twórców każdy odcinek to osobna historia człowieka, żyjącego na styku duchowości, codzienności i odpowiedzialności wobec innych. Twórcą i redaktorem cyklu jest o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Jednym z bohaterów cyklu jest o. Tadeusz Iwaszczyszyn, paulin z Jasnej Góry, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów, duszpasterz w Radiu Jasna Góra. Młody zakonnik opowiada o swoim powołaniu, radościach, ale też trudnościach kapłańskiego życia. 

Autor: DR

Dziś spotkanie Młodych na Lednicy!

Dziś spotkanie Młodych na Lednicy!

Sobota, 06.06.2026

6 czerwca - w sobotę - już po raz 30. młodzi zgromadzą się na Polach Lednickich u źródeł chrzcielnych Polski. Jubileuszowe spotkanie będzie przeżywane pod hasłem: „Genesis”.

Autor: oprac. DR

W niedzielę - XIX Święto Dziękczynienia

W niedzielę - XIX Święto Dziękczynienia

Piątek, 05.06.2026

Już w najbliższą niedzielę, 7 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, odbędą się obchody XIX Święta Dziękczynienia.

Centralnym punktem uroczystości będzie wprowadzenie relikwii dwojga wyjątkowych świadków: bł. Bolesławy Lament oraz bł. ks. Józefa Stanka. Uroczystość łączy się z małym jubileuszem – 10. rocznicą otwarcia dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej i sprawowania pierwszej Eucharystii w murach wilanowskiej świątyni.

Autor: oprac. DR

Jubileusz 200-lecia Żywego Różańca

Jubileusz 200-lecia Żywego Różańca

Czwartek, 04.06.2026

W 2026 r. Kościół w Polsce i na świecie przeżywa Jubileusz 200-lecia powstania Żywego Różańca, założonego w 1826 r. przez bł. Paulinę Jaricot - świecką kobietę, która zaufała mocy modlitwy różańcowej. W związku z Jubileuszem w najbliższy weekend - w dniach 5-6 czerwca r. - na Jasnej Górze odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Różańcowy pod hasłem „Różaniec modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata”, połączony z XIV Ogólnopolską Pielgrzymką Żywego Różańca.

Wydarzenia te są objęte patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, a jednym z patronów medialnych jest Radio Jasna Góra. Dziś naszą antenę udostępniamy temu niezwykłemu jubileuszowi - w Rozmowie dnia gościem s. Kamili Nowickiej jest moderator krajowy Stowarzyszenia Żywy Różaniec ks. Jacek Gancarek.

Autor: oprac. DR