Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święta Tereska zawita do Leśniowa


Wtorek, 02.04.2024

Święta Tereska zawita do Leśniowa
9 kwietnia, w rocznicę wstąpienia św. Teresy do Karmelu w Lisieux, nastąpi wprowadzenie relikwii „małej świętej" do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, gdzie posługują ojcowie i bracia paulini. Uroczystość wpisze się w Triduum ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus w dniach 7-9 kwietnia, połączone z modlitwą w intencji nowych powołań oraz za powołanych.

Dziś w „Rozmowie poranka” zapowiadaliśmy te wydarzenia, zapraszając Państwa do udziału. Rozmowę przygotowaną przez Agatę Nalichowską, można będzie usłyszeć jeszcze w nocy o 3:30, udostępniamy ją także do odsłuchania poniżej.

W naszym studio gościli: o. Mateusz Walczak,socjusz magistra nowicjatu w Leśniowie, nowicjusze Marcin i Łukasz oraz Barbara Socha, reprezentująca działającą w Leśniowie grupę modlitewną pod wezwaniem Małej Tereski. Zadaniem tej wspólnoty jest modlitwa za nowicjuszy, którzy odbywają w Leśniowie nowicjat przygotowujący do włączenia do Zakonu Paulinów.

Jak przypomnieli nasi goście, wspólnota powstała w 2015 roku z inicjatywy ówczesnego magistra nowicjatu o. Samuela Karwackiego, aby wspierać młodych powołanych modlitwą. „Codziennie każda osoba z grupy modli się za danego nowicjusza dziesiątką różańca, ale i odwrotnie - bracia modlą się za osoby, które są we wspólnocie” - mówiła Barbara Socha. Tłumacząc, dlaczego właśnie święta Tereska została wybrana na patronkę tej grupy modlitewnej o. Mateusz Walczak przypomniał, że ona szczególną modlitwą i duchowym wsparciem otaczała osoby, które Pan Bóg powołuje do stanu życia zakonnego i kapłańskiego.

W naszym radiowym studio obecne były relikwie św. Tereski. O. Mateusz opowiadał, w jaki sposób trafiły one do Leśniowa podkreślając, że zdobycie relikwii I stopnia tej właśnie świętej było niezwykle trudnym zadaniem.


Radio Jasna Góra · 2024 - 04 - 02 - Rozmowa poranka - Zaproszenie na uroczystość wprowadzenia relikwii Małej Tereski


Program Triduum ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Leśniowie przedstawia się następująco:

7 kwietnia, Niedziela Miłosierdzia
18:30 - modlitwa różańcowa
19:00 - Msza św., a po zakończeniu Eucharystii nabożeństwo przybliżające postać św. Tereski

8 kwietnia, poniedziałek
18:30 - modlitwa różańcowa
19:00 - Msza św. oraz nabożeństwo Drogi Światła ze św. Tereską

9 kwietnia, wtorek
18:30 - modlitwa różańcowa
19:00 - Msza św. i wprowadzenie relikwii św. Tereski oraz nabożeństwo z poświęceniem płatków róż, z prośbą o wstawiennictwo do Małej Świętej

Autor: DR

Zobacz również

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR