Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek


Czwartek, 28.03.2024

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek
W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 18:00 - Gorzkie Żale; 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Oto wybrane punkty programu Radia Jasna Góra na Wielki Piątek:

6:00 Na progu poranka - w tematykę Wielkiego Czwartku wprowadzą Państwa o. Andrzej Grad i Marcin Bernaś

7:15 Siedem Boleści Matki Bożej
Kolejne rozważanie wydarzeń z życia Maryi, które napełniły Jej serce bólem. W Wielki Piątek o. Tadeusz Słoniak, paulin, posługujący w Sanktuarium NMP Bolesnej w Wielgomłynach, pochyli się w swojej refleksji nad szóstą boleścią Matki Bożej – objęciem martwego ciała Syna

9:00 Godzina Czytań – transmisja z jasnogórskiej bazyliki

11:15 Przez uszy do duszy
O. Marcin Ciechanowski, paulin podejmuje refleksję nad tajemnicami i przeżywaniem Triduum Paschalnego

12:30 W temacie dnia – Wielki Piątek (przyg. o. Andrzej Grad)
Omówienie tajemnicy dnia oraz kształtowania się przeżywania Wielkiego Piątku na przestrzeni wieków. Wspomniane zostały sposoby celebrowania tego dnia w Kościele Prawosławnym i Protestanckim. Przypomnienie możliwości uzyskania odpustu zupełnego w Wielki Piątek

13:10 Sercem przy Sercu Maryi (przyg. Bartłomiej Zug)
Druga rozmowa z ks. dr. Kamilem Zadrożnym, mariologiem, dyrektorem Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie o obecności Maryi w tajemnicy kolejnych dni Świętego Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek kapłan rozważy temat: „Matka Boża Bolesna. Ta, którą uczeń (my także) bierze do siebie”

13:40 Jasnogórskie Drogi Krzyżowe (przyg. Agata Nalichowska)
S. Małgorzata Kierznowska podsumowuje wielkopostną inicjatywę Jasnogórskiego Centrum Informacji – „Via Crucis”. Opowiada o znajdujących się w Sanktuarium Drogach Krzyżowych i dzieli się refleksjami po oprowadzaniu tą nową, w ofercie Centrum, trasą pielgrzymów

14:00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej - Oratorium Drogi Krzyżowej pt. „Ślad losu”
To niezwykła, muzyczna Droga Krzyżowa, którą napisali redemptoryści z Seminarium Duchownego w Tuchowie w latach stanu wojennego. Oratorium to modlitewne świadectwo swoich czasów, ale muzyka i tekst wciąż zachwycają i wzruszają. To Droga Krzyżowa także na nasze czasy, bo tekst rozważań każdej stacji brzmi dziś na wskroś współcześnie, i pozwala przyjrzeć się nie tylko Drodze Jezusa po ulicach Jerozolimy i jego śmierci na Golgocie, ale także – naszemu życiu.
Układ rozważań to czternaście tradycyjnych stacji oraz piętnasta, która wykracza już poza znany wszystkim format nabożeństwa drogi krzyżowej. Autorem większości słów jest o. Andrzej Wodka, muzykę skomponował o. Wojciech Skroboszewski (poza stacją IX, której kompozytorem byli o. Piotr Andruszkiewicz i o. Krzysztof Dudek)

15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia - transmisja z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (I dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego)

15:30 Kochająca Matka (przyg. o. Andrzej Grad)
Rozważania o spotkaniu Matki Bożej z Jezusem podczas Drogi Krzyżowej. Maryja w tym momencie uczy nas ufnej i cichej modlitwy, w której nie potrzeba słów – wystarczy spotkanie

16:15 Transmisja modlitwy różańcowej – od Ołtarza Adoracji w jasnogórskiej bazylice

16:45 Siedem Boleści Matki Bożej

17:25 Codzienność naszego krzyża (przyg. Danuta Romanowska)
Rozmowy o krzyżu, który jest w centrum liturgii Wielkiego Piątku. Paulin o. Bernard Wulczyński tłumaczy, jaki wymiar ma adoracja krzyża w tym dniu i czym jest krzyż w naszym codziennym życiu; natomiast ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i Anna Mazur-Gałka, mama chorego na mukowiscydozę syna radzą, jak na co dzień nieść krzyż choroby, samotności czy lęku

18:00 Transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z bazyliki jasnogórskiej

18:30 Sens Krzyża Chrystusa w ujęciu Benedykta XVI (przyg. s. Kamila Nowicka)
Ks. dr Błażej Małolepszy, kapłan arch. częstochowskiej, miłośnik teologii papieża Benedykta XVI, w sposób przystępny opowiada o krzyżu: co on mówi nam o Bogu i tożsamości człowieka oraz czym się jawi w perspektywie Zmartwychwstania

19:00 Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z bazyliki jasnogórskiej

20:40 Testament z Krzyża (przyg. Izabela Banaszewska)
Audycja realizowana w ramach cyklu Tajemnice dnia – gościem jest ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

21:00 Apelowe rozważania na Triduum Paschalne
Ponieważ w dni Triduum Paschalnego na Jasnej Górze nie jest odprawiane nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego, dlatego o godz. 21:00 wyemitujemy apelowe rozważania Maryjne, wpisujące się w tajemnicę dnia, przygotowane przez bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej

21:30 Zeszyty Miłości Pełne
Audycja s. Gaudi Skass, ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wpisująca się w przygotowania do Święta Bożego Miłosierdzia

22:45 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Na serwisy informacyjne w przygotowaniu Izabeli Banaszewskiej oraz zespołu Biura Prasowego @Jasna Góra News, zapraszamy o godzinach: 8:15, 10:00, 11:00, 12:05 (wydanie główne); 13:00 oraz 21:20 (podsumowanie wydarzeń jasnogórskich).

Audycje zamieszczamy też do odsłuchania w dogodnej dla Państwa chwili w specjalnych playlistach na naszej stronie internetowej:

Autor: DR

Zobacz również

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR