Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek


Czwartek, 28.03.2024

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek
W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 18:00 - Gorzkie Żale; 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Oto wybrane punkty programu Radia Jasna Góra na Wielki Piątek:

6:00 Na progu poranka - w tematykę Wielkiego Czwartku wprowadzą Państwa o. Andrzej Grad i Marcin Bernaś

7:15 Siedem Boleści Matki Bożej
Kolejne rozważanie wydarzeń z życia Maryi, które napełniły Jej serce bólem. W Wielki Piątek o. Tadeusz Słoniak, paulin, posługujący w Sanktuarium NMP Bolesnej w Wielgomłynach, pochyli się w swojej refleksji nad szóstą boleścią Matki Bożej – objęciem martwego ciała Syna

9:00 Godzina Czytań – transmisja z jasnogórskiej bazyliki

11:15 Przez uszy do duszy
O. Marcin Ciechanowski, paulin podejmuje refleksję nad tajemnicami i przeżywaniem Triduum Paschalnego

12:30 W temacie dnia – Wielki Piątek (przyg. o. Andrzej Grad)
Omówienie tajemnicy dnia oraz kształtowania się przeżywania Wielkiego Piątku na przestrzeni wieków. Wspomniane zostały sposoby celebrowania tego dnia w Kościele Prawosławnym i Protestanckim. Przypomnienie możliwości uzyskania odpustu zupełnego w Wielki Piątek

13:10 Sercem przy Sercu Maryi (przyg. Bartłomiej Zug)
Druga rozmowa z ks. dr. Kamilem Zadrożnym, mariologiem, dyrektorem Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie o obecności Maryi w tajemnicy kolejnych dni Świętego Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek kapłan rozważy temat: „Matka Boża Bolesna. Ta, którą uczeń (my także) bierze do siebie”

13:40 Jasnogórskie Drogi Krzyżowe (przyg. Agata Nalichowska)
S. Małgorzata Kierznowska podsumowuje wielkopostną inicjatywę Jasnogórskiego Centrum Informacji – „Via Crucis”. Opowiada o znajdujących się w Sanktuarium Drogach Krzyżowych i dzieli się refleksjami po oprowadzaniu tą nową, w ofercie Centrum, trasą pielgrzymów

14:00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej - Oratorium Drogi Krzyżowej pt. „Ślad losu”
To niezwykła, muzyczna Droga Krzyżowa, którą napisali redemptoryści z Seminarium Duchownego w Tuchowie w latach stanu wojennego. Oratorium to modlitewne świadectwo swoich czasów, ale muzyka i tekst wciąż zachwycają i wzruszają. To Droga Krzyżowa także na nasze czasy, bo tekst rozważań każdej stacji brzmi dziś na wskroś współcześnie, i pozwala przyjrzeć się nie tylko Drodze Jezusa po ulicach Jerozolimy i jego śmierci na Golgocie, ale także – naszemu życiu.
Układ rozważań to czternaście tradycyjnych stacji oraz piętnasta, która wykracza już poza znany wszystkim format nabożeństwa drogi krzyżowej. Autorem większości słów jest o. Andrzej Wodka, muzykę skomponował o. Wojciech Skroboszewski (poza stacją IX, której kompozytorem byli o. Piotr Andruszkiewicz i o. Krzysztof Dudek)

15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia - transmisja z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (I dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego)

15:30 Kochająca Matka (przyg. o. Andrzej Grad)
Rozważania o spotkaniu Matki Bożej z Jezusem podczas Drogi Krzyżowej. Maryja w tym momencie uczy nas ufnej i cichej modlitwy, w której nie potrzeba słów – wystarczy spotkanie

16:15 Transmisja modlitwy różańcowej – od Ołtarza Adoracji w jasnogórskiej bazylice

16:45 Siedem Boleści Matki Bożej

17:25 Codzienność naszego krzyża (przyg. Danuta Romanowska)
Rozmowy o krzyżu, który jest w centrum liturgii Wielkiego Piątku. Paulin o. Bernard Wulczyński tłumaczy, jaki wymiar ma adoracja krzyża w tym dniu i czym jest krzyż w naszym codziennym życiu; natomiast ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i Anna Mazur-Gałka, mama chorego na mukowiscydozę syna radzą, jak na co dzień nieść krzyż choroby, samotności czy lęku

18:00 Transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z bazyliki jasnogórskiej

18:30 Sens Krzyża Chrystusa w ujęciu Benedykta XVI (przyg. s. Kamila Nowicka)
Ks. dr Błażej Małolepszy, kapłan arch. częstochowskiej, miłośnik teologii papieża Benedykta XVI, w sposób przystępny opowiada o krzyżu: co on mówi nam o Bogu i tożsamości człowieka oraz czym się jawi w perspektywie Zmartwychwstania

19:00 Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z bazyliki jasnogórskiej

20:40 Testament z Krzyża (przyg. Izabela Banaszewska)
Audycja realizowana w ramach cyklu Tajemnice dnia – gościem jest ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

21:00 Apelowe rozważania na Triduum Paschalne
Ponieważ w dni Triduum Paschalnego na Jasnej Górze nie jest odprawiane nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego, dlatego o godz. 21:00 wyemitujemy apelowe rozważania Maryjne, wpisujące się w tajemnicę dnia, przygotowane przez bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej

21:30 Zeszyty Miłości Pełne
Audycja s. Gaudi Skass, ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wpisująca się w przygotowania do Święta Bożego Miłosierdzia

22:45 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Na serwisy informacyjne w przygotowaniu Izabeli Banaszewskiej oraz zespołu Biura Prasowego @Jasna Góra News, zapraszamy o godzinach: 8:15, 10:00, 11:00, 12:05 (wydanie główne); 13:00 oraz 21:20 (podsumowanie wydarzeń jasnogórskich).

Audycje zamieszczamy też do odsłuchania w dogodnej dla Państwa chwili w specjalnych playlistach na naszej stronie internetowej:

Autor: DR

Zobacz również

Utwór promujący najnowszą płytę Bożego Grania

Utwór promujący najnowszą płytę Bożego Grania

Wtorek, 08.10.2024

„Bracia i siostry powstańcie”, to utwór promujący najnowszą płytę Bożego Grania pt.: „Pozwól się odnaleźć”. Pieśń ta niesie z sobą przesłanie, aby w tych trudnych czasach, gdy ciemność zdaje się tryumfować, powierzyć się Maryi.

Autor: o.AG

Jasnogórskie przygotowania do Roku Jubileuszowego

Jasnogórskie przygotowania do Roku Jubileuszowego

Poniedziałek, 07.10.2024

O jasnogórskich przygotowaniach do Roku Jubileuszowego 2025 mówiliśmy w niedzielnej „Panoramie reporterskiego dnia”. Gośćmi Agaty Nalichowskiej byli: o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, ks. Marian Janus, koordynator pieszych pielgrzymek z ramienia Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Marek Blady, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę.

Papież Franciszek specjalną bullą „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może), ogłosił Rok Święty 2025. Mottem Roku Jubileuszowego są słowa: „Pielgrzymi nadziei”.

W jasnogórskie przygotowanie do Roku Jubileuszowego wpisuje się nowa inicjatywa Episkopatu i Jasnej Góry we współpracy z Telewizją Polską - od października, w każdą niedzielę o godz. 11:00, w ogólnopolskim paśmie TVP 3 transmitowana jest Msza św. z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Autor: DR

Remont w Radiu Jasna Góra

Remont w Radiu Jasna Góra

Sobota, 05.10.2024

W Radiu Jasna Góra trwa remont. Październik to czas prac związanych z wymianą stołu emisyjnego, sprzętu, okablowania i wygłuszenia w studiach Radia. W 30-lecie rozgłośni radiowej Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, które przypada 25 marca przyszłego roku, chcemy wkroczyć z nową konsoletą, lepszą technologią i odnowionymi studiami. W dużej mierze realizacja tego projektu jest możliwa dzięki wsparciu naszych Słuchaczy i Przyjaciół, a także Klasztoru jasnogórskiego, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

„Radiowe pomieszczenia są poddawane modernizacji. Najważniejsza rzeczą, którą chcemy zrobić, jest wymiana stołu emisyjnego” – mówi o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni, bezpośrednio zaangażowany we wszystkie etapy - od projektu i planowania po prace wykonawcze.

Autor: DR

Bóg z nami – rekolekcje o adoracji, które rozpalą Wasze serca        

Bóg z nami – rekolekcje o adoracji, które rozpalą Wasze serca        

Piątek, 04.10.2024

Co może rozpalić serce człowieka, jak nie doświadczenie jedności, które staje się naszym udziałem przez adorację Najświętszego Sakramentu? Czy jesteśmy świadomi, że ciche trwanie przed obliczem Żywego Boga może przemienić nasze życie? Rekolekcje Bóg z nami to czas, w którym możemy na nowo odkryć wartość adoracji i źródło miłości, płynące z Serca naszego Pana. Już od 5 października 2024, w pierwszą sobotę miesiąca, będzie można wziąć udział w rekolekcjach Bóg z nami, przygotowanymi przez Fundację Adoremus Te Christe.

Autor: o.AG

Koncert Św. Jan Paweł II - Papież wolności

Koncert Św. Jan Paweł II - Papież wolności

Czwartek, 03.10.2024

W dniu 29.09.2023 r. w Sali Teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie  odbył się pierwszy w tym roku Koncert pt. "Święty Jan Paweł II - Papież Wolności" w wykonaniu Zespołu Muzycznego SYJON. Wydarzenie to było kontynuacją zeszłorocznej ogólnopolskiej papieskiej trasy koncertowej, gdzie Zespół Muzyczny Syjon, który jest integralną częścią Bełchatowskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Syjon, zagrał 9 koncertów papieskich. Zwieńczeniem tej trasy było nagranie płyty poświęconej Ojcu Świętemu pt. Święty Jan Paweł II Papież Wolności.

Autor: o.AG

Anioły są wśród nas!

Anioły są wśród nas!

Środa, 02.10.2024

Powracamy do tematyki „anielskiej” na antenie Radia Jasna Góra - dziś w Kościele przypada święto Aniołów Stróżów. W Rozmowie dnia instrukcję dotyczącą zaprzyjaźnienia się ze swoim Aniołem Stróżem przekazała s. Kamila Nowicka, Siostra od Aniołów, w „anielskiej” rozmowie z Agatą Nalichowską. 

Natomiast o godz. 19:00 będziemy transmitować Mszę św. z bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce w Krakowie w ramach inauguracji jubileuszu 400-lecia powstania Bractw Aniołów Stróżów przy Zakonie Paulinów.

Autor: DR