Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Spotkanie z "Niedzielą"

Spotkanie z

Przegląd Katolickiego Tygodnika Niedziela. 

Ogólnopolski tygodnik katolicki wydawany przez Kurię Metropolitarną w Częstochowie. Na jego łamach znajdziemy teksty najbardziej uznanych publicystów chrześcijańskich, myślicieli, filozofów i przedstawicieli hierarchii Kościoła. Do każdego numeru dołączony jest kilkustronicowy dodatek dla młodzieży „Niedziela Młodych”.

Tygodnik katolicki wydawanym jest z przerwami od 1926. Na początku było czasopismem diecezjalnym diec. częstochowskiej by po II wojnie światowej zaistnieć jako tygodnik ogólnopolski. W czasie wojny czasopismo nie ukazywało się, jednak jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby katolickiego dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego.

Po wojnie pismo ukazywało się od kwietnia 1945 roku, lecz w roku 1953 czasopismo zostało zawieszone. Tygodnik został wznowiony dopiero w 1981 – pierwszy numer ukazał się 7 czerwca. W związku z wprowadzeniem stanu wojennego czasopismo zostało ponownie zawieszone. Wznowienie wydawania pisma nastąpiło 21 marca 1982. W latach 90. XX wieku nastąpił rozwój czasopisma, które zaczęło wydawać m.in. dodatki diecezjalne. Od 2011 każdy numer „Niedzieli” posiada wpięty, ośmiostronicowy dodatek dla młodzieży, „Niedzielę Młodych”. Wkładka ta porusza tematy takie jak: problemy i rozterki młodzieży, kwestię wiary, sprawy szkolne. Obecnie redaktorem naczelnym jest Lidia Dudkiewicz.

Warto zauważyć, że na łamach Niedzieli publikowała m.in. Zofia Kossak-Szczucka.

www.niedziela.pl

Metryka audycji: