Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitewne spotkanie, które buduje wspólnotę - rekolekcje Episkopatu


Piątek, 24.11.2023

Modlitewne spotkanie, które buduje wspólnotę - rekolekcje Episkopatu
Na Jasnej Górze zakończyły się czterodniowe rekolekcje Episkopatu Polski. O podsumowanie tegorocznych dni skupienia poprosiliśmy dziś księży biskupów.

„Zawsze jest to piękny czas, który motywuje. To jest nie tylko okazja, żeby biskupi spotkali się, razem modlili, ale też słuchamy, i później dzielimy się tym, co usłyszeliśmy” – mówił bp Marek Mendyk w rozmowie z Marcinem Bernasiem:

Bp Artur Miziński poproszony przez Agatę Nalichowską o podsumowanie rekolekcji podkreślił, że tegoroczny rekolekcjonista ks. profesor Henryk Pietras, bazując na Liturgii Słowa – „zarówno liturgii Mszy św. jak i brewiarzowej, prowadził rozważania rekolekcyjne ukazujące odpowiedzialność pasterzy za Kościół, który został im powierzony”. Bp Miziński mówił także o swoistej „sztafecie dziejów”, nawiązując w ten sposób do szczególnej modlitwy, jaka zabrzmiała na zakończenie rekolekcji – w intencji wszystkich zmarłych biskupów od czasów II wojny światowej:

Jeszcze przed rozpoczęciem rekolekcji o ich wymiar pytał bpa Jana Wątrobę Bartłomiej Zug. „To jest szczególnie ważny moment, i bardzo oczekiwany. Bardzo się cieszę, że te rekolekcje odbywają się tu, na Jasnej Górze, u Matki. Również sanktuarium i otoczenie są bardzo sprzyjające, by się razem modlić” – podkreślił bp Wątroba:

Abp Adrian Galbas zapytany o znaczenie wspólnotowych dni skupienia odpowiedział: „To bardzo ważne, żebyśmy raz w roku spotkali się także na modlitwie, nie tylko na omawianiu i załatwianiu spraw, ponieważ właśnie to modlitewne spotkanie najbardziej ze wszystkich możliwych buduje wspólnotę”. Abp Galbas mówił także, jakie znaczenie ma dla niego samo miejsce odbywania rekolekcji, czyli Jasna Góra. W kontekście zbliżającej się 70-tej rocznicy powstania Apelu Jasnogórskiego padło pytania Bartłomieja Zuga o znaczenie tej modlitwy:

Bp Krzysztof Wętkowski przekonywał, że rekolekcyjne spotkanie jest „bardzo budujące”. „Wydaje mi się, że wielu biskupom brakuje takiego momentu wspólnego spotkania, takiego spokoju, czasu bez pośpiechu, żeby ze sobą pobyć” – mówił ks. biskup:

„Rekolekcje to taki kluczowy czas w ciągu roku, kiedy można się zatrzymać, i troszkę rozliczyć przed Panem Bogiem z tego, jak się to powołanie pasterskie wypełnia” – mówił w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem bp Adam Bab, jeden z najmłodszych członków Episkopatu, dla którego są to dopiero trzecie rekolekcje biskupie:

Bp Artur Ważny tłumacząc potrzebę takich rekolekcji podkreślił również, jak ważne jest dla niego miejsce, w którym się odbywają – Jasna Góra. „Lubię przede wszystkim Kaplicę Jasnogórską, i świadomość tego, że tam Ktoś na mnie czeka. Po prostu jestem u siebie, a stąd idę, posłany, w różne miejsca Kościoła” – wyznał bp Artur Ważny:

Rozmowy w całości są do odsłuchania na naszym radiowym SoundCloud.

fot. Episkopat News/flickr.com

Autor: DR

Zobacz również

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Jasna Góra jednoczy Polaków w kraju i za granicą

Czwartek, 02.05.2024

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i deklarujących polskie korzenie. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Autor: DR

Msza święta w intencji Polonii

Msza święta w intencji Polonii

Czwartek, 02.05.2024

Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński.

Autor: o.AG

Uroczystość NMP Królowej Polski

Uroczystość NMP Królowej Polski

Środa, 01.05.2024

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium to miejsce, gdzie od ponad sześciu wieków czczona jest Matka Chrystusa uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu.

Autor: o.AG

Prośba o wsparcie w zakupie nowej konsolety

Prośba o wsparcie w zakupie nowej konsolety

Wtorek, 30.04.2024

O konieczności zakupu nowej konsolety dla Radia Jasna Góra mówił w „Rozmowie poranka” o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni. W rozmowie z Agatą Nalichowską o. dyrektor poprosił słuchaczy o wsparcie materialne w tym przedsięwzięciu.

Autor: DR

Płyta tygodnia -  WM Band - Zakochani w Maryi

Płyta tygodnia - WM Band - Zakochani w Maryi

Poniedziałek, 29.04.2024

Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Dominik Chmielewski SDB.

Autor: RJG

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR