Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”


Niedziela, 19.11.2023

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”
19 listopada, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Jezusa Króla Wszechświata, przypada 7. Światowy Dzień Ubogich. W tym roku przebiega pod hasłem: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”.

W programie Radia Jasna Góra wiele miejsca poświęciliśmy tej tematyce. Już przed kilkoma dniami zaproszeni do studia o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego i Jolanta Kobojek, prezes fundacji „Ufam Tobie” w rozmowie z o. Andrzejem Gradem informowali o wydarzeniu organizowanym w niedzielę na Jasnej Górze:

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 13 - Rozmowa poranka - Światowy Dzień Ubogich - zapowiedź


Dziś byliśmy z mikrofonem zobaczyć i usłyszeć, jak wyglądał poczęstunek dla ubogich i potrzebujących, przygotowany wspólnie przez częstochowskie organizacje pomocowe:

W „Rozmowie poranka” Marcin Bernaś wraz z Jackiem Pajorem ze wspólny Rodziny św. Charbela ze Śląska rozmawiali o tym, jak dziś rozumiane jest ubóstwo, i dlaczego o ubogich powinniśmy pamiętać nie tylko w tym dniu. „Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wiem, co znaczy spać na ulicy, bo spałem na ulicy. Wiem, co to znaczy być głodnym, spragnionym. I wiem, co to znaczyło, kiedy ktoś podał mi kromkę chleba: Ludzie ubodzy – wiadomo, potrzebują rzeczy materialnych, ale potrzebują też wysłuchania, zrozumienia, żeby zwrócić na nich uwagę” (rozmowa już wkrótce na naszym radiowym SoundCloud).

Na Jasną Górę przybyła także doroczna Pielgrzymka Towarzystwa Pomocy im. św. br. Alberta z kół w całej Polsce. Jak informował ks. Stanisław Słowik, krajowy kapelan Towarzystwa, organizacja ta działa już ponad 40 lat, posługując przede wszystkim bezdomnym, ale także ubogim czy samotnym matkom. Pielgrzymka stała się okazją do szczególnego apelu o pomoc dla potrzebujących:

Jedna z uczestniczek Pielgrzymki Towarzystwa Pomocy im. św. br. Alberta, wolontariuszka Teresa Brzeska na pytanie, dlaczego pomaga, odpowiedziała: „Myślę, że to miłość bliźniego. Z tego nas Pan Bóg będzie rozliczał. Trzeba dbać nie tylko o swoje potrzeby, ale także tych, którym się nie powiodło”:

Bezdomnym i potrzebującym pomaga na co dzień także Bogdan z tczewskiego oddziału Towarzystwa. Jak mówi, spłaca w ten sposób swój dług – kiedyś sam potrzebował pomocy, i otrzymał ją:

Echa 7. Światowego Dnia Ubogich - rozmowy Danuty Romanowskiej i Marcina Bernasia zabrzmią jeszcze w wieczornej i nocnej „Panoramie reporterskiego dnia” o 22:00 i 3:10.

Autor: DR

Zobacz również

Jubileusz 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Jubileusz 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Sobota, 02.12.2023

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” świętuje 40-lecie istnienia. Towarzyszymy temu pięknemu jubileuszowi na falach naszej rozgłośni. Dziś transmitowaliśmy rozpoczęcie drugiego dnia jubileuszowego spotkania, a także konferencję o. Wojciecha Deca, przeora wspólnoty paulinów w Łodzi, na temat: „Duchowość jasnogórska”. Natomiast w wieczornym programie, od godz. 22:00, zaplanowaliśmy retransmisję panelu „Prasa papierowa – dzisiejsze wyzwania i perspektywy na przyszłość”, poprowadzonego przez o. dr. Grzegorza Prusa, redaktora naczelnego pisma, z udziałem m.in. ks. dr. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości jubileuszowych z o. Grzegorzem Prusem rozmawiała na naszej antenie Agata Nalichowska.

Autor: DR

Czym jest powołanie i jak je rozeznać? - nowe filmy i podcasty

Czym jest powołanie i jak je rozeznać? - nowe filmy i podcasty

Piątek, 01.12.2023

W sieci ukazał się najnowszy, 13. już filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. W wersji audio rozmowy są emitowane także w czwartki o godz. 17:15 na antenie Radia Jasna Góra (powtórki w poniedziałki o 4:00), są też dostępne w podcastach na radiowej stronie internetowej.

Cykl audycji o rozeznawaniu życiowego to próba odpowiedzi na pytania wielu młodych ludzi - czy życie zakonne jest trudne? czy małżeństwo jest dla mnie? czym jest powołanie i jak je rozeznać? jak być pewnym do czego mnie Bóg powołuje?

https://www.facebook.com/PowolaniaPaulini

https://www.facebook.com/radiojasnagora

Autor: DR

Chcemy modlić się i nabierać mocy - spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej

Chcemy modlić się i nabierać mocy - spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej

Czwartek, 30.11.2023

Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej odbędą się na Jasnej Górze w sobotnie popołudnie i w nocy z 2. na 3. grudnia. Gościem naszej anteny w „Rozmowie poranka” ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Autor: DR

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”

Wtorek, 28.11.2023

Kolejny raz częstochowska Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla dwojga „Remont małżeński”. O tym wydarzeniu opowiadali na antenie Radia Jasna Góra Jolanta Malinowska i Jakub Kupczyk ze Wspólnoty. Jak tłumaczyli w rozmowie z Marcinem Bernasiem, to trzydniowe rekolekcje połączone z czasem pracy nad relacją małżeńską. Radio Jasna Góra od kilku lat ma patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: DR

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania

Poniedziałek, 27.11.2023

Na antenie Radia Jasna Góra stale obecna jest tematyka rodzinna – do słuchania audycji i rozmów o rodzinie, w różnych aspektach jej życia i funkcjonowania, chcemy Państwa zachęcić. Bohaterami jednej z rozmów, która wybrzmi w „Panoramie reporterskiego dnia”, będą spotkani dziś na Jasnej Górze państwo Anna i Łukasz Ziółkowcy z miejscowości Glinianka k. Warszawy. „Cieszymy się tymi skarbami, dziękujemy Matce Bożej za małżeństwo i rodzinę - mówili w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem - W miejscu, gdzie żyjemy, jest dużo wielodzietnych rodzin, nie czujemy się wyjątkowi”.

„Najpiękniejszym miejscem, w którym możemy wzrastać, w którym uczymy się ról społecznych, uczymy się człowieczeństwa, jest rodzina - podkreślał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podczas rozmowy w radiowym studiu z przedstawicielkami Związku Dużych Rodzin 3+. W „Rozmowie poranka” pojawił się temat działalności poradni rodzinnych, działających przy parafi

Autor: DR

Jasna Góra włącza się w akcję „Red Week”

Jasna Góra włącza się w akcję „Red Week”

Sobota, 25.11.2023

Jasna Góra włącza się dziś w akcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Red Week”. Aby zamanifestować solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, wieża jasnogórska zostanie podświetlona na czerwono. Gościem naszej anteny w „Rozmowie poranka” był ks. dr Andrzej Paś, dyrektor regionalnego biura PKWP we Wrocławiu.

„Kampania ma na celu przede wszystkim zjednoczyć wszystkich chrześcijan na całym świecie” – podkreślał ks. Paś w rozmowie z Marcinem Bernasiem.

Autor: DR