Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitwa za zmarłych paulińskich zakonników


Piątek, 03.11.2023

Modlitwa za zmarłych paulińskich zakonników
3 listopada obchodzone jest wspomnienie zmarłych ojców i braci paulinów. To tradycja w Zakonie Paulinów. Właśnie w tym dniu, od wieków, w modlitwie przywoływani są wszyscy zmarli paulińscy zakonnicy. O tradycji i wymiarze tej listopadowej modlitwy Agata Nalichowska rozmawiała w porannym programie Radia Jasna Góra z o. Michałem Bortnikiem, rzecznikiem prasowym Jasnej Góry.

Zgodnie z tradycją oktawy Wszystkich Świętych, przez trzy dni w Kaplicy Matki Bożej odprawiane są Msze św. wspólnotowe za zmarłych:
- 3 listopada - za zmarłych ojców i braci Zakonu Paulinów
- 4 listopada - za zmarłych rodziców i krewnych paulinów
- 5 listopada - za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry oraz zmarłych członków III Zakonu Świętego Franciszka.

Pierwsza Msza św. wspólnotowa w intencji zmarłych ojców i braci paulinów została odprawiona w piątek, 3 listopada o godz. 7:00 w Kaplicy Matki Bożej.

„To tradycja, od wieków wpisana nawet w Konstytucje naszego Zakonu, a więc w ten najważniejszy dokument, jaki wyznacza reguły życia paulińskiego – wyjaśniał o. Michał Bortnik – Pragniemy modlić się za naszych ojców i braci paulinów, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności”. Paulin podkreślił, że modlitwa za zmarłych współbraci towarzyszy zakonnikom nie tylko w tym dniu. „Każdego dnia w czasie wieczornych modlitw, po nieszporach, wyczytywane są nazwiska ojców i braci, konfratrów, przyjaciół, dobrodziejów Zakonu, którzy w danym dniu odeszli do wieczności” – mówił o. rzecznik.

O. Michał Bortnik podkreślił, że wspominając zmarłych współbraci, paulini chcą również przypominać wiernym, że „życie Jasnej Góry nie trwa tylko tu i teraz, ale że są już za nami wieki, i ludzie, którym zawdzięczamy to, jakie jest dziś to sanktuarium”.

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 03 - Rozmowa poranka - Wspomnienie wszystkich zmarłych paulinów


Zakon Paulinów nie stara się o wyniesienie na ołtarze swoich świętych zakonników, nie ubiega się o kanonizację czy beatyfikację swoich współbraci. Dlaczego tak jest - o tym z o. dr. Grzegorzem Prusem, historykiem Zakonu Paulinów, rozmawiała Mirosława Szymusik z Biura Prasowego Jasnej Góry:

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 02 - O. Grzegorz Prus - Wspomnienie świątobliwych paulinów





Autor: DR

Zobacz również

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Poniedziałek, 06.05.2024

Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja stało się okazją do zaproszenia na naszą antenę bpa Artura Mizińskiego, wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Agata Nalichowska poprosiła księdza biskupa o podsumowanie 10-latniej pracy w Radzie Stałej KEP i posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

Rozmowa wyemitowana dziś na naszej antenie stała się także okazją do refleksji, jak w tym czasie zmieniał się Kościół, a także nakreślenia, przed jakimi wyzwaniami stoi wspólnota Kościoła w Polsce w najbliższym czasie. Agata Nalichowska zapytała także, jaką rolę w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości ma do odegrania Sanktuarium na Jasnej Górze.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Rada Stała KEP o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Piątek, 03.05.2024

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Autor: o.AG

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Rozważanie Apelowe abpa Tadeusza Wojdy

Piątek, 03.05.2024

Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja.

Autor: o.AG