Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Samarytanie z Markowej – bohaterowie naszych czasów


Piątek, 30.06.2023

Samarytanie z Markowej – bohaterowie naszych czasów
Kościół Rzymsko-Katolicki w Polsce przygotowuje się do beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej. Zbliżająca się data uroczystości – 10 września 2023 – stała się inspiracją by w Radiu Jasna Góra przypomnieć historię Wiktorii i Józefa oraz ich siedmiorga dzieci, którzy oddali życie za pomoc bliźniemu.

W „rozmowie poranka” gościem Dariusza Ciszewskiego był dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Radio Jasna Góra · 2023 - 06 - 30 - Rozmowa Poranka - Beatyfikacja rodziny Ulmów - Mateusz Szpytma


„Rozmowa poranka” to stały punkt w ramówce Radia Jasna Góra, w którym zaproszeni goście podejmują tematy dotyczące m.in. codziennego życia Sanktuarium, misji Kościoła w Polsce i na świecie, pojawiają się także wątki społeczne i kulturalne. Emisja codziennie o 9:15, powtórka w programie nocnym o 3:00.

*

Markowa, to malownicza podkarpacka wieś szczycąca się bogatą historią, kulturą i tradycją. Przed 1939 rokiem zamieszkiwało ją około 4300 Polaków i 120 Żydów. Razem pracowali, świętowali i budowali swoją małą ojczyznę. Wśród mieszkańców odnaleźć można było rodziny Ulmów i Goldmanów, których losy splotły się nieodwracalnie w czasie II wojny światowej.

Józef Ulma, był absolwentem szkoły rolniczej i działaczem społecznym. Pasjonował się nowinkami technicznymi i fotografią. To hobby stało się dla niego dodatkowym źródłem dochodu – przygotowywał zdjęcia do oficjalnych dokumentów i uwieczniał imprezy rodzinne sąsiadów. W 1935 roku poślubił młodszą o trzynaście lat Wiktorię z domu Niemczak, wychowankę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i słuchaczkę Uniwersytetu Ludowego, której pasją była gra w lokalnym amatorskim teatrze.

Ich małżeństwo – jak wiemy z przekazów – było pełne miłości i wzajemnego szacunku. Mottem ich życia była przypowieść z Łukaszowej Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie. W atmosferze otwartości na drugiego człowieka wychowali także swoje dzieci – Stasię, Basię, Władka, Franciszka, Antosia i Marysię. W 1944 roku z radością oczekiwali przyjścia na świat siódmego potomka.

Wybuch II wojny światowej i prowadzona przez hitlerowców akcja eksterminacji ludności żydowskiej stały się dla mieszkańców Markowej wielkim testem człowieczeństwa. Niemiecka żandarmeria wkroczyła do wsi na początku sierpnia 1942 roku. Tych, którym nie udało się uciec wywieziono do obozów koncentracyjnych lub rozstrzelano na miejscu. Pozostali przy życiu markowscy Żydzi próbowali ukrywać się w okolicznych lasach lub znajdując schronienie u dawnych sąsiadów.

Kiedy zaczęła się hitlerowska okupacja Józef Ulma najpierw pomagał ukrywającej się w ziemiance żydowskiej rodzinie Tencerów. Później, po masakrze 1942 roku, przyjął pod swój dach ośmioro Żydów - troje bliskich sąsiadów i pięciu mężczyzn z Łańcuta -Saula Goldmana, jego czterech synów oraz ich krewnych Leę Didner z córeczką i siostrą Gołdą Grunfeld.

Ulmowie nie odmówili pomocy choć zdawali sobie sprawę, że według obowiązującego niemieckiego prawa za ten gest miłosierdzia czekać ich może wyrok śmierci.

Tak też się stało. W marcu 1944 roku Józef Ulma robił zdjęcia „granatowemu policjantowi” z pobliskiego Łańcuta Włodzimierzowi Lesiowi. To właśnie on – najprawdopodobniej – wydał całą rodzinę i ukrywanych przez nich Żydów hitlerowcom.

Rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi otoczyli dom Ulmów. Najpierw zastrzelili ukrywających się na strychu Żydów, później Józefa i Wiktorię, która była w stanie błogosławionym. Nie wiedząc co uczynić z dziećmi, je także – po kilku godzinnej debacie - postanowili zamordować. Najmłodsze z nich – Marysia - miało zaledwie półtora roku.

Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. Postawa rodziny Ulmów stanowi realizację największego przykazania – miłości Boga i bliźniego. Kościół katolicki uznał śmierć Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z ich dziećmi za męczeństwo poniesione za wiarę, rozpoczynając w 2017 roku proces beatyfikacyjny.

13 września 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a 17 marca 2016 w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Rok rocznie odwiedza je tysiące turystów z Polski i zagranicy by oddać hołd Wiktorii i Józefowi, a także ich dzieciom – Stanisławie, Barbarze, Władysławowi, Franciszkowi, Antoniemu, Marii i nienarodzonemu jeszcze siódmemu potomkowi.

Autor: AN

Zobacz również

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Czwartek, 09.05.2024

Pięciu paulińskich braci kleryków przyjęło święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce 8 maja, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Bazyliki na Skałce w Krakowie. Święceń młodym paulinom udzielił bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy tę uroczystość.

Bracia włączeni do stanu diakonów to: Kacper Borkowski, Paweł Słoniec, Dawid Cichoń, Korneliusz Wasylik i Jakub Krawiec.

Autor: DR

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Środa, 08.05.2024

Papież liczy na modlitwę św. Stanisława w sprawie pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Mówił o tym w słowie do Polaków na środowej audiencji ogólnej.

Autor: o.AG

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

Wtorek, 07.05.2024

Ponad 40 tys. maturzystów, licząc tylko pielgrzymki diecezjalne, dotarło na Jasną Górę w roku szkolnym 20023/24 – poinformowało Biuro Prasowe @Jasna Góra News. Ponad 260 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół liceów, techników i szkół branżowych drugiego stopnia przystąpiło do egzaminów maturalnych.

Reporterzy Radia Jasna Góra przeprowadzili setki rozmów zarówno z młodymi, jak i opiekunami, katechetami czy biskupami – te rozmowy rozbrzmiewały w naszej radiowej „Panoramie reporterskiego dnia”. Do tych spotkań można powrócić – zamieszczamy je na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Poniedziałek, 06.05.2024

Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja stało się okazją do zaproszenia na naszą antenę bpa Artura Mizińskiego, wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Agata Nalichowska poprosiła księdza biskupa o podsumowanie 10-latniej pracy w Radzie Stałej KEP i posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

Rozmowa wyemitowana dziś na naszej antenie stała się także okazją do refleksji, jak w tym czasie zmieniał się Kościół, a także nakreślenia, przed jakimi wyzwaniami stoi wspólnota Kościoła w Polsce w najbliższym czasie. Agata Nalichowska zapytała także, jaką rolę w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości ma do odegrania Sanktuarium na Jasnej Górze.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR