Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święcenia diakonatu w Zakonie Paulinów


Poniedziałek, 08.05.2023

Święcenia diakonatu w Zakonie Paulinów
Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce przyjęło dziś dziewięciu paulińskich braci kleryków. Uroczystość odbyła się w dniu, kiedy Kościół wspomina św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Bazyliki na Skałce w Krakowie. Święceń młodym paulinom udzielił bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy tę uroczystość.

Wszystkich zebranych witał o. Mariusz Tabulski, przeor skałecznego klasztoru i rektor Wyższego Seminarium Duchownego OO. Paulinów. A byli to m.in.: Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeorowie i przełożeni paulińskich klasztorów oraz ojcowie i bracia z placówek w Polsce i za granicą, wykładowcy Seminarium, księża proboszczowie z rodzinnych parafii kleryków, rodzice, rodziny i przyjaciele braci.

Święcenia diakonatu przyjęło czterech Polaków, trzech Kameruńczyków, Chorwat i Południowoafrykańczyk, a byli to: br. Filip Kaźmierczak, br. Stanisław Cholewa, br. Wojciech Kopiński, br. Maksymilian Ogar, br. Abraham Kitu Mbali, br. Augustin Nomo Belinga, br. Hyacinth Kwain Ngeh, br. Leopold Bodetić i br. Protas Nzimande.

„Patrzymy dziś na tych dziewięciu naszych braci paulinów, kandydatów do święceń, i rozpoznajemy w nich tę gotowość wiary - mówił o. Mariusz Tabulski - Dziękujemy Bogu za nich, ufając, że wytrwają, i że będą przedłużać misję apostołów, misję św. Stanisława. Liczymy na was, drodzy bracia, że będziecie przedłużać również misję paulińskiego charyzmatu. Z taką nadzieją patrzy na was Ojciec Generał, nasze paulińskie seminarium, wasi bliscy”:



W homilii o. biskup Łukasz Buzun zwrócił się do braci kleryków: „Za chwilę wejdziecie na drogę, która jest przetarta przez apostołów - w linii misji apostolskiej. Nie po to, żebyście stanowili jakąś dekoracje w Kościele, ale żebyście służyli w Kościele, który, jak powiedział św. Paweł - został nabyty Krwią Chrystusa. I świadkiem tej Krwi jest właśnie św. Stanisław, biskup i męczennik. Do tej misji także wy zostaliście powołani i wezwani. I wchodzicie dzisiaj w linię sukcesji apostolskiej. Święcenia dają nam to poczucie bezpieczeństwa, że dzisiaj, tutaj, mamy łączność z Chrystusem, z apostołami”.

„Naszym wspólnym zadaniem - i biskupów, i kapłanów, diakonów, sióstr zakonnych - jest składanie jasnego świadectwa, aby ludzie zobaczyli owocowanie łaski w naszym życiu, i uwierzyli w Chrystusa. Na pewno powinno być to świadectwo miłości wytrwałej i pokornej, czyli takiej, która nie cofa się przed różnego rodzaju sytuacjami” - podkreślał bp Buzun:



Z trzema braćmi klerykami rozmawiał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, który przygotował dzisiejszą transmisję.

Br. dk Wojciech Kopiński podkreślił szczególną rolę Maryi w życiu paulińskich zakonników: „Przez diakonat mam być sługą Jezusa Chrystusa, ale też sługą Maryi. I po to też przyszedłem do Zakonu Paulinów, żeby być właśnie sługą Maryi. Wierzę, że Maryja zawsze mi będzie towarzyszyć w tej mojej posłudze i zawsze mnie będzie umacniać w tym, żeby innych przyprowadzać do zbawienia, którym jest Jezus Chrystus”:



„Chciałbym być takim diakonem, i później kapłanem, który będzie służyć, który jest zakochany w Eucharystii, i tę miłość do niesie innym - mówił br. Filip Kaźmierczak - To, co mogę już teraz dać ludziom od Pana Boga - to błogosławieństwo. Bo teraz mogę już błogosławić, czyli życzyć szczęścia”:



„Dziękuję Bogu za to, że chce mnie takiego, jakim jestem, że powołał mnie takiego, jakim jestem, i chce, żebym służył ludziom moim życiowym doświadczeniem tam, gdzie On mnie pośle” - podkreślał br. dk Maksymilian Ogar:

Autor: DR / o. AG

Zobacz również

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR

Płyta tygodnia - Marcin Styczeń - SZYFR

Niedziela, 19.05.2024

Dlaczego „Szyfr”? Po pierwsze dlatego, że lubię krótkie tytuły. Po drugie dlatego, że jedna z piosenek właśnie tak jest zatytułowana. I wreszcie po trzecie dlatego, że „szyfr” oznacza pewną tajemnicę, zagadkę, którą trzeba rozwikłać - tłumaczy muzyk Marcin Styczeń - A praca nad tą płytą była wielką niewiadomą. Jej sens wyłaniał się bardzo powoli. Inaczej niż do tej pory tworzyłem piosenki, zaczynając od muzyki, a właściwie od rytmu. Generalnie cały czas, wierzę, że „na początku było Słowo”. Chociaż mam ciche podejrzenie, że może przed słowem był rytm. Dla człowieka pierwotnego rytm na pewno był pierwszy. I mnie ten rytm prowadził, to z niego wyłaniała się opowieść najpierw muzyczna, a później tekstowa. Nie miałem postawionych żadnych założeń. Po prostu dałem się ponieść. I, ku memu zaskoczeniu, piosenki, które znalazły się na płycie, są moje, opowiadają o moim wnętrzu i mojej drodze.

Autor: RJG

'Przyjdź, Duchu Święty' - wigilia uroczystości Zesłania

'Przyjdź, Duchu Święty' - wigilia uroczystości Zesłania

Sobota, 18.05.2024

W niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, znana również jako Zielone Świątki. To jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Przez 9 dni na antenie Radia Jasna Góra modliliśmy się Nowenną do Ducha Świętego, aby pomóc naszym słuchaczom w przygotowaniu się do tej uroczystości. A dziś, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, towarzyszymy dwóm grupom, które modlą się w jasnogórskim sanktuarium – trwa Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym (transmisja na naszej antenie), przybędzie także 369. Piesza Pielgrzymka Łowicka, która zgodnie ze swoją długą tradycją, melduje się na Jasnej Górze na Zielone Świątki – rozmowy z uczestnikami zaplanowaliśmy dziś i jutro w Panoramie reporterskiego dnia (od godz. 14:00, 21:40 i 3:00, również wkrótce na naszej stronie internetowej).

Autor: DR

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG