Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Nowa parafia paulinów - Skórzewo k. Poznania


Niedziela, 07.08.2022

Nowa parafia paulinów - Skórzewo k. Poznania
Paulini objęli opieką duszpasterską nową parafię – w Skórzewie, na przedmieściach Poznania w arch. poznańskiej. Od 1 sierpnia posługują w parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie, a także obejmują nowo formującą się parafię pw. bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. W niedzielę, 7 sierpnia o godz.11:00 odbyło się uroczyste przekazanie parafii paulinom - na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy tę uroczystą Mszę św. W „drodze powrotnej” z Warszawy, z wyjścia 311. WPP, w Skórzewie zatrzymali się nasi dziennikarze – Agata Nalichowska i o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Proboszczem parafii, i jednocześnie przeorem domu paulińskiego, został mianowany przez generała Zakonu o. Dariusz Laskowski, dotychczasowy proboszcz paulińskiej parafii i przeor klasztoru w Świdnicy. Razem z nim posługują: o. Przemysław Sobczak (z Leśnej Podlaskiej, a pochodzący z Torunia) oraz o. Ignacy Stankiewicz (który przez 30 lat był misjonarzem w RPA – Afrykańskiej Częstochowie).

Uroczystość objęcia parafii rozpoczęła się od procesji z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, przekazanym do nowej parafii przez przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego. Następnie Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy arch. poznańskiej.

„Drodzy Ojcowie, przychodzicie na stałe do naszej poznańskiej archidiecezji. W imieniu ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego witam Was bardzo, i dziękuję za Waszą otwartość, duchowe bogactwo, którym będziecie się dzielić z nami – mówił w powitaniu bp Grzegorz Balcerek – Przychodzicie nie tylko z posługą kapłańską, ale przede wszystkim z wielkim duchowym bogactwem. I niech ono stanie się udziałem nie tylko tych parafian, ale całej naszej archidiecezji. Mamy różne zakony, różne zgromadzenia, ale was, kochani paulini, brakowało w naszej archidiecezji”. Bp Balcerek odczytał dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, powołujący o. Dariusza Laskowskiego na proboszcza.

„Z lękiem i z ufnością przychodzimy do tego miejsca. Wiemy, że to Boża Opatrzność nas tutaj postawiła” – mówił podczas uroczystości generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Nawiązując do zakończonej niedawno peregrynacji kopii Cudownego Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. poznańskiej, o. generał podkreślił: „Przychodzimy tutaj maryjnymi drogami, tymi drogami, którymi Maryja chodziła po arch. poznańskiej. Przynosimy Jasnogórski Wizerunek – nie tylko ten fizyczny, ale przede wszystkim to całe bogactwo, które Maryja każdego dnia wlewa w nasze serce. Mówiłem ks. arcybiskupowi Stanisławowi, że jest to dla nas i wielkie wyróżnienie, i wielkie zobowiązanie – bo nigdy Zakon na tych terenach nie posługiwał. Ale i Bóg, i pasterze Kościoła, swoim głosem nas tutaj kierują – dlatego to wyzwanie podejmujemy, a za zaufanie - serdeczne Bóg zapłać”.

O nadziejach związanych z objęciem i posługą na nowym terenie – paulini nie posługiwali do tej pory na terenie arch. poznańskiej – o. Arnold Chrapkowski mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez o. Andrzeja Grada:

O początkach posługi, organizowaniu się parafii, a także o nadziejach związanych z objęciem posługi w nowej parafii, o. Dariusz Laskowski, nowy przełożony paulińskiej placówki, opowiedział Agacie Nalichowskiej. „My jako paulini wnosimy swój charyzmat wszędzie, gdzie jesteśmy. Chcemy głosić Słowo Boże, chcemy spowiadać, przynosimy tu swego paulińskiego ducha. Fizycznie niewiele się zmienia. Ja już uspokajam parafian na ogłoszeniach parafialnych – mówię, no co się zmieni – nazywało się to plebania, nazywać się będzie klasztorem, był ks. proboszcz, teraz będzie ojciec proboszcz, wcześniej chodzili na czarno, teraz będą chodzili na biało, jedli w jadalni, a teraz będą jeść w refektarzu” – uśmiechał się o. Dariusz.

Kazanie o. Dariusza Laskowskiego:

Swoimi oczekiwaniami i nadziejami, podzielił się z o. Andrzejem także o. Ignacy Stankiewicz, który po ponad 30. latach przeniósł się z posługi misyjnej w RPA do nowej parafii w Skórzewie:

Nie mogło też zabraknąć rozmowy z o. Przemysławem Sobczakiem, nowym wikariuszem:

Wszystkie rozmowy ze Skórzewa - już wkrótce w zakładce „Rozmowy z pielgrzymami” na naszej radiowej stronie. A dziś jeszcze usłyszycie je Państwo w wieczornej „Panoramie reporterskiego dnia” o godz. 22:15.

W siedmiowiekowej historii parafii rozpoczął się nowy rozdział! A o historii parafii i kościoła można przeczytać na stronie: www.parafiaskorzewo.pl.Autor: DR

Zobacz również

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl.

Autor: DR

Święto dziennikarzy

Święto dziennikarzy

Wtorek, 24.01.2023

Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra.

„Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Autor: DR