Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Ks. Jan Macha - nowy polski błogosławiony


Sobota, 20.11.2021

Ks. Jan Macha - nowy polski błogosławiony
Postać ks. Jana Machy, nowego błogosławionego Kościoła katolickiego, towarzyszyła nam dziś na antenie Radia Jasna Góra – zarówno w serwisach informacyjnych, w których co godzinę relacjonowaliśmy przebieg uroczystości beatyfikacyjnych w Katowicach, jak również w okolicznościowych materiałach.

Już w „Porannym espresso” wyemitowaliśmy rozmowę, zarejestrowaną przez Biuro Prasowe Jasnej Góry wczoraj wieczorem – ze specjalnym gościem, który odwiedził Jasną Górę w drodze na beatyfikację ks. Jana Machy. A był nim kard. Marcello Semeraro, z ramienia papieża Franciszka delegat na uroczystości beatyfikacyjne.


W ramach współpracy Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, emitowaliśmy także materiały przygotowane z okazji beatyfikacji przez Radio eM z Katowic. W jednej z audycji dziennikarze zaprezentowali życiorys ks. Jana Machy.


O nowym błogosławionym mowa była także w popołudniowej audycji „Kościół dziś”. Cotygodniowa audycja publicystyczna pod wspólną redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Radia Jasna Góra to czas na omówienie bieżących wydarzeń z życia Kościoła. A ponieważ właśnie dziś odbyła się beatyfikacja ks. Jana Machy, jednym z tematów audycji była właśnie postać nowego błogosławionego. Rozmawiali o nim - ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” i o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Goszczący w studio ks. Grabowski parę godzin wcześniej obecny był w Katowicach na uroczystościach beatyfikacyjnych – podzielił się więc ze słuchaczami swoimi przeżyciami i refleksjami. Audycje z cyklu „Kościół dziś” rozpoczynają się na antenie Radia Jasna Góra w każdą sobotę o godz. 17.10, są również dostępne do odsłuchania na naszej stronie internetowej w zakładce „Kościół dziś”.

Przypominamy, że już 28 października gościem „Pasma studia otwartego” w Radiu Jasna Góra był ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, który w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem przybliżył sylwetkę śląskiego męczennika – pisaliśmy o tym www.radiojasnagora.pl. Całość rozmowy Bartłomieja Zuga z księdzem Damianem Bendarskim znajdziecie Państwo w zakładce „Pasmo studia otwartego” pod datą 28 października.

Więcej informacji o nowym błogosławionym, o procesie beatyfikacyjnym i uroczystościach beatyfikacji, odnaleźć można na stronie janmacha.gosc.pl.

Autor: DR

Zobacz również

Jubileusz wielkiego apostoła mediów

Jubileusz wielkiego apostoła mediów

Piątek, 26.11.2021

26 listopada przypada wspomnienie liturgiczne bł. Jakuba Alberionego, Założyciela Rodziny Świętego Pawła. Jest to zarazem rocznica jego śmierci, tym razem 50-ta. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli zgromadzeń i instytutów założonych przez włoskiego kapłana.

Autor: AS

Adwent ze Słowem Bożym u sióstr honoratek - start już dzisiaj!

Adwent ze Słowem Bożym u sióstr honoratek - start już dzisiaj!

Czwartek, 25.11.2021

Zbliżamy się do Adwentu – pierwszy akcent miał miejsce już dziś na naszej antenie. w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o inicjatywach duszpasterskich, które prowadzą siostry honoratki z domu w Częstochowie.

W każdy wtorek siostry zapraszają na cotygodniowe spotkania ze Słowem Bożym. Natomiast dziś, o godz. 19.30, ruszają z nową akcją na Adwent.

Autor: DR

Trzy wystawy o śp. o. Jerzym Tomzińskim

Trzy wystawy o śp. o. Jerzym Tomzińskim

Wtorek, 23.11.2021

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia śp. o. Jerzego Tomzińskiego poprzez które autor, Marcin Szpądrowski - jako jedyny fotograf, który miał stały dostęp do Ojca Jerzego, chce przybliżyć mieszkańcom Polski, Województwa Śląskiego oraz Powiatów Częstochowskiego i Kłobuckiego postać legendarnego paulina.

Autor: ib

'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii

'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii

Poniedziałek, 22.11.2021

Dziś w Kościele przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych. Już w „Porannym espresso” redaktorzy s. Aleksandra Szyborska, Sylwia Michalska i Bartłomiej Zug rozmawiali o swoich doświadczeniach muzycznych. A Państwo chętnie włączyliście się w dzisiejszy program, pozdrawiając organistów, chórzystów – zarówno ze swoich parafii

Autor: DR

Odświeżmy nie tylko wnętrza mieszkań ale nasze serca

Odświeżmy nie tylko wnętrza mieszkań ale nasze serca

Poniedziałek, 22.11.2021

Patronem medialnym rekolekcji dla małżeństw Remont Małżeński jest Radio Jasna Góra

Autor: ib

„Głos Rozsądku” w dniu pamięci o ofiarach wypadków

„Głos Rozsądku” w dniu pamięci o ofiarach wypadków

Niedziela, 21.11.2021

W niedzielę, 21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Przypomnieliśmy o tym w „Porannym espresso”. Na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, w piątek gościliśmy w częstochowskim Teatrze, gdzie oficjalnie rozpoczęła się kampania profilaktyczna „Głos Rozsądku”.

Autor: DR