Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Ostatnie ze spotkań wokół Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego


Środa, 28.04.2021

Ostatnie ze spotkań wokół Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego
Nie ma wolności bez miłości, a prawdziwa rewolucja zaczyna się od zmiany myślenia. Jak to uniwersalne stwierdzenie wprowadzić w czyn uczy nas kardynał Stefan Wyszyński, patron na nasze czasy.
Na Jasnej Górze odbyło się ostatnie spotkanie przybliżające nauczanie Niezłomnego Kardynała i zobowiązania wynikające z 'Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej' z 3 maja 1966 roku.
O wolności i czyhających na nią zagrożeniach w jasnogórskiej auli Jana Pawła II rozmawiali profesor Andrzej Nowak, publicysta, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Kardynała Wyszyńskiego.
Dyrektor wydawnictwa Soli Deo, wskazywała, że
wypowiadając słowa prymasowskiego aktu zawierzenia Polacy wzięli na siebie odpowiedzialność za własne czyny, za czyny bliźniego i całego Narodu. Nie był to jednak akt jednorazowy, ale wieczny, obowiązujący także nas współczesnych i pokolenia, które przyjdą po naszych dzieciach. Akt skłaniający do czynów.

Profesor Andrzej Nowak, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, w nauczaniu prymasa Wyszyńskiego zwrócił uwagę, na odwagę w przeciwstawieniu się złu i wzywanie Polaków, by nie pozostawali pod wpływem ideologii. To wezwanie Prymasa, jak dodał profesor, choć zmieniły się czasy, pozostaje wciąż aktualne.

Ostatnie spotkanie dotyczące 'Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej' z 3 maja 1966 roku' tradycyjnie zakończył Apel Jasnogórski i nocne czuwanie w intencji wyniesienia na ołtarze kardynała Stefana Wyszyńskiego. Beatyfikacja, decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 12 września.
Organizatorami cyklicznych spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia 'Civitas Christiana'.

Autor: an,ib

Zobacz również

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Poniedziałek, 21.06.2021

Zespół Genezareth powstał w 1996 roku. Specyfiką tego zespołu jest to, że klerycy ciągle się zmieniają. Z jednej strony stanowi to pewną trudność, ponieważ niejako na nowo trzeba tworzyć materiał. Trzeba jednak zaznaczyć to, że ciągle pojawiają się nowe osoby i to ubogaca ten zespół, bo każdy z nas ma różne talenty, które otrzymał od Boga i chce tymi talentami się dzielić.

Autor: PG

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Sobota, 19.06.2021

Józefie, zbuduj dom dla Mojego Syna! Jak każdego 19 dnia miesiąca w naszym programie przeważał rys józefowy - dziś rozmawialiśmy o różnych wymiarach obecności Opiekuna Kościoła Świętego w życiu i posłudze laikatu.

Autor: AN

"Przedłużenie głosu Matki Bożej"

Wtorek, 15.06.2021

Radio Jasna Góra, Biuro prasowe JasnaGoraNews, dwumiesięcznik Jasna Góra, Twitter, Facebook, Instagram...

Autor: BZ

Czyściec i ekologia

Czyściec i ekologia

Sobota, 12.06.2021

O duchowej rzeczywistości jaką jest czyściec w Paśmie Otwartym opowiedziała S. Anna Czajkowska, Wspomożycielka Dusz Czyśćcowych.

Autor: bz

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Środa, 09.06.2021

Cisza, która jest wspomnieniem, skarbnicą wiedzy, tęsknotą za nieskończonością. Tym właśnie oddycha się w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej i w Watykańskich Archiwach Apostolskich - mówił na 100,6 fm kardynał José Tolentino de Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. W Międzynarodowy Dzień Archiwów zastanawialiśmy się m.in. nad aktualnością misji archiwstów w świecie współczesnym.

Autor: AN

"Zrozumieć"

Środa, 09.06.2021

"ZROZUMIEĆ"  - to hasło 27. Spotkania Młodych w Wołczynie, które odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra

Autor: ib