Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Przygotowania do sezonu pieszego pielgrzymowania


Piątek, 23.04.2021

Przygotowania do sezonu pieszego pielgrzymowania
W niewielkich grupach, sztafetowo, na rolkach, rowerach, indywidualnie – w różny sposób będą docierać na Jasną Górę w tym roku pielgrzymi w czasie zbliżającego się kolejnego sezonu pielgrzymkowego. Po spotkaniu kierowników pieszych pielgrzymek, które tydzień temu odbyło się w sanktuarium, wiele grup przygotowuje tegoroczne rekolekcje w drodze, a odpowiedzialni podejmują pierwsze decyzje.

- Modlitwa i praca na rzecz pielgrzymki trwa. Poprzez deklarację chęci uczestnictwa sprawdzamy, jakie może być zainteresowanie pątników. Rozmawiamy o trasie, kształcie grup i liczebności. A przede wszystkim modlimy się i przygotowujemy duchowo razem ze szczególnym świętym, patronem tegorocznych rekolekcji, „Józefem mężem Maryi” – powiedział o. Krzysztof Wendlik, kierownik 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.



- U nas ubiegłoroczny model pielgrzymowania sztafetowego sprawdził się. Chcemy zachować bezpieczeństwo sanitarne, ale też maksymalnie wykorzystać obowiązujące możliwości – powiedział franciszkanin o. Oskar Maciaczyk. Przewodnik jednej z grup Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej przyznał, że wędrowanie do Maryi na Jasną Górę ma też pomóc w dobrym przeżywaniu relacji z drugim człowiekiem, szczególnie naznaczonych pandemią, izolacją, dystansem.



W ubiegłym roku w pieszym pielgrzymowaniu uczestniczyli głównie reprezentanci poszczególnych grup. Wiele kompanii przyjęło formę sztafetową. Popularność zyskały tzw. grupy duchowego pielgrzymowania. Pojawiło się też wiele przekazów medialnych i transmisji internetowych z tras pielgrzymek.
Przed pandemią do sanktuarium przybywało każdego roku ok. 300 grup, a w nich ponad 130 tys. pątników. W ubiegłym roku, pierwszym dotkniętym pandemią, na Jasną Górę dotarło 160 pieszych pielgrzymek.

Autor: BZ

Zobacz również

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG