Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Musica Claromontana – Akatyst Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi


Piątek, 08.01.2021

Musica Claromontana – Akatyst Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi
W ramach muzycznego projektu Musica Claromontana, który za cel stawia sobie popularyzację dzieł muzycznych zachowanych w archiwaliach jasnogórskich, niedawno ukazała się 75 płyta. Na krążku zarejestrowano Akatyst Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi w wykonaniu Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław 'OKTOICH' pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego.

- Akatyst, to hymn liturgiczny - przypomina paulin, o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. Pierwsza część tej modlitwy poświęcona jest dzieciństwu Chrystusa, druga jest kontemplacją tajemnicy Wcielenia Zbawiciela:

Podobnie jak inne hymny i modlitwy maryjne, Akatyst jest w swej istocie chrystocentryczny. Jego treść koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w tajemnicy Wcielenia Chrystusa. Warto przy tej okazji pamiętać, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa toczono ożywione spory w kwestiach wiary, wśród wielu zagadnień poruszano także kwestię Bożego Macierzyństwa Maryi:

Na Jasnej Górze, Akatyst w intencji pokoju na świecie, jest wykonywany w każdy sobotni wieczór w Kaplicy Matki Bożej.

Już niebawem w serii Musica Claromontana ukaże się kolejne nagranie. Tym razem będzie to Akatyst ku Czci Bogurodzicy w Jej Częstochowskim Obrazie.

Autor: mb

Zobacz również

Finał XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę - 20.01

Finał XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę - 20.01

Poniedziałek, 18.01.2021

Ponad 20 tys. odsłon strony internatowej Radia Jasna Góra ze zdjęciami ozdób wykonanych przez dzieci w ramach Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Internauci oddali ponad 4 tys. głosów. Swojego wyboru dokonała także specjalna paulińska komisja konkursowa. W tym roku konkurs przybrał inną formułę, bo zadaniem jego uczestników było przygotowanie jednej ozdoby nawiązującej do Paulińskiego Roku Jubileuszowego Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika w

Autor: it

Jasna Góra miejsce, które łączy

Jasna Góra miejsce, które łączy

Poniedziałek, 18.01.2021

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzony jest pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Jak podkreśla ks. Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem ekumenicznym:

Autor: it

Śp. ks. Artur Godnarski to jasnogórski pielgrzym

Śp. ks. Artur Godnarski to jasnogórski pielgrzym

Poniedziałek, 18.01.2021

Zmarły dziś w wieku 51 lat, ks. Artur Godnarski kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, był także jasnogórskim pielgrzymem. Przybywał na Jasną Górę w różnych okolicznościach, by, jak podkreślał, zawierzać Maryi dzieło ewangelizacyjne.

Autor: it

Pustelnik, rodziny i dzieci

Pustelnik, rodziny i dzieci

Niedziela, 17.01.2021

Hymny ku czci św. Pawła I Pustelnika, świąteczne kazanie, modlitwa i błogosławieństwo dla dzieci, czyli ostatnie w tym roku "Pawełki...

Autor: BZ

Święty nie

Święty nie "light"

Niedziela, 17.01.2021

Święty Paweł Pustelnik, duchowy ojciec i opiekun Zakonu Paulinów to patron na współczesne wymagające czas. O odwadze w podejmowaniu decyzji o życiu kapłańskim i zakonnym oraz o potrzebie zdobywania heroizmu wiary w rodzinie...

Autor: BZ

Paulini -  z Maryją w każdy czas i w każde miejsce

Paulini - z Maryją w każdy czas i w każde miejsce

Sobota, 16.01.2021

Od początku swego istnienia, oprócz kultu Krzyża Świętego, Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej i to właśnie z szerzenia kultu maryjnego paulini są najbardziej znani. W obchodzone dziś we wszystkich wspólnotach paulińskich na świecie Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników Opiekunki i Matki Zakonu także na Jasnej Górze mnisi ponowili swoje przymierze z Matką Najświętszą.

Autor: ms