Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bp Solarczyk: powołaniem wyrażać tajemnice Bożej chwały, dobra i miłości


Sobota, 17.10.2020

Bp Solarczyk: powołaniem wyrażać tajemnice Bożej chwały, dobra i miłości
Każdy z nas ma powołanie, aby swoim życiem wyrażać tajemnicę Bożej chwały, dobra i miłości, zauważył podczas Mszy św. bp Marek Solarczyk. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań modlił się na Jasnej Górze w intencji nowych powołań, kapłańskich i zakonnych. Spotkanie w sanktuarium wpisało się w zaplanowaną kongregację osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań, która z powodu epidemii w tym roku zmieniła swój charakter:

W kazaniu biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, apelował m.in. o wrażliwość do wychowawców, którzy troszczą się o formację kandydatów do służby Bogu i ludziom, aby z odwagą pomagali młodym odczytywać miejsce Jezusa w ich życiu:

- Wrażliwość na Boga jest potrzebna do tego, aby być skuteczniejszym narzędziem w Jego ręku - zakończył bp Marek Solarczyk.

Z badań opracowanych przez ks. prof. Krzysztofa Pawlinę wynika, że głównym zapleczem powołań kapłańskich jest wciąż wierząca rodzina chrześcijańska, choć powoli wzrasta odsetek osób deklarujących obojętność rodziców na sprawy wiary. 84 proc. kandydatów do kapłaństwa to byli ministranci. Znajomi duchowni wspierają pojawiające się u młodych myśli o powołaniu, natomiast - co ciekawe - coraz rzadziej czynią to rodzice i najbliższa rodzina.

Z badań wynika również, że kolebką powołań nadal pozostają diecezje południowej Polski, choć i tam w ciągu 20 lat odnotowano wyraźny spadek liczby alumnów.

Autor: mb

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb