Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bp Solarczyk: powołaniem wyrażać tajemnice Bożej chwały, dobra i miłości


Sobota, 17.10.2020

Bp Solarczyk: powołaniem wyrażać tajemnice Bożej chwały, dobra i miłości
Każdy z nas ma powołanie, aby swoim życiem wyrażać tajemnicę Bożej chwały, dobra i miłości, zauważył podczas Mszy św. bp Marek Solarczyk. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań modlił się na Jasnej Górze w intencji nowych powołań, kapłańskich i zakonnych. Spotkanie w sanktuarium wpisało się w zaplanowaną kongregację osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań, która z powodu epidemii w tym roku zmieniła swój charakter:

W kazaniu biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, apelował m.in. o wrażliwość do wychowawców, którzy troszczą się o formację kandydatów do służby Bogu i ludziom, aby z odwagą pomagali młodym odczytywać miejsce Jezusa w ich życiu:

- Wrażliwość na Boga jest potrzebna do tego, aby być skuteczniejszym narzędziem w Jego ręku - zakończył bp Marek Solarczyk.

Z badań opracowanych przez ks. prof. Krzysztofa Pawlinę wynika, że głównym zapleczem powołań kapłańskich jest wciąż wierząca rodzina chrześcijańska, choć powoli wzrasta odsetek osób deklarujących obojętność rodziców na sprawy wiary. 84 proc. kandydatów do kapłaństwa to byli ministranci. Znajomi duchowni wspierają pojawiające się u młodych myśli o powołaniu, natomiast - co ciekawe - coraz rzadziej czynią to rodzice i najbliższa rodzina.

Z badań wynika również, że kolebką powołań nadal pozostają diecezje południowej Polski, choć i tam w ciągu 20 lat odnotowano wyraźny spadek liczby alumnów.

Autor: mb

Zobacz również

Modlitwa to potężna broń duchowa

Modlitwa to potężna broń duchowa

Piątek, 27.11.2020

Jak w każdy piątkowy wieczór, tak i dziś, na Jasnej Górze wybrzmi modlitwa za wszystkich członków 'Armii św. Michała Archanioła'. Mszy Świętej o godzinie 19.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie o. Dariusz Nowicki.

Autor: AN

Bł. Euzebiusz – świadek Adwentu

Bł. Euzebiusz – świadek Adwentu

Piątek, 27.11.2020

Nie wiesz jak przeżyć tegoroczny Adwent? W jaki sposób przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia? Ojcowie i bracia Paulini z Jasnej Góry mają na to odpowiedź - wraz z bł. Euzebiuszem z Ostrzyhomia wyjdź na pustynię i zacznij prostować ścieżki swojego życia.

Autor: AN

Oddany Apostoł Maryi

Oddany Apostoł Maryi

Czwartek, 26.11.2020

Na Jasnej Górze trwa codzienna listopadowa modlitwa za wszystkich wiernych zmarłych. Dziś paulini wspominają i modlą się m.in. za swojego współbrata...

Autor: BZ

Pierwsze kroki w posłudze biskupiej

Pierwsze kroki w posłudze biskupiej

Czwartek, 26.11.2020

"(…) Matko Najświętsza, zachowaj to, co nieskażone, to, co piękne, zachowaj moją pierwotną miłość biskupią" mówił na Jasnej Górze bp Stanisław Nowak...

Autor: BZ

Ruszamy z wieczernikowym konkursem!

Ruszamy z wieczernikowym konkursem!

Środa, 25.11.2020

XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę przemieni się w tym roku w konkurs na wieczernikową ozdobę! Z uwagi na trwający stan epidemii i obowiązujące obostrzenia głosowanie przyjmie formę on - line i będzie dotyczyło jednej przygotowanej przez dzieci ozdoby.

Autor: ib

Z modlitwą za Ojczyznę

Z modlitwą za Ojczyznę

Środa, 25.11.2020

Na Jasnej Górze każdego dnia trwa modlitwa za Polskę i Polaków. Od 14 grudnia 1981 roku Msze św. w intencji Ojczyzny sprawowane są w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30. Szczególna prośba do Matki Bożej za nasz kraj kierowana jest również podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

Autor: ib