Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bp Solarczyk: powołaniem wyrażać tajemnice Bożej chwały, dobra i miłości


Sobota, 17.10.2020

Bp Solarczyk: powołaniem wyrażać tajemnice Bożej chwały, dobra i miłości
Każdy z nas ma powołanie, aby swoim życiem wyrażać tajemnicę Bożej chwały, dobra i miłości, zauważył podczas Mszy św. bp Marek Solarczyk. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań modlił się na Jasnej Górze w intencji nowych powołań, kapłańskich i zakonnych. Spotkanie w sanktuarium wpisało się w zaplanowaną kongregację osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań, która z powodu epidemii w tym roku zmieniła swój charakter:

W kazaniu biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, apelował m.in. o wrażliwość do wychowawców, którzy troszczą się o formację kandydatów do służby Bogu i ludziom, aby z odwagą pomagali młodym odczytywać miejsce Jezusa w ich życiu:

- Wrażliwość na Boga jest potrzebna do tego, aby być skuteczniejszym narzędziem w Jego ręku - zakończył bp Marek Solarczyk.

Z badań opracowanych przez ks. prof. Krzysztofa Pawlinę wynika, że głównym zapleczem powołań kapłańskich jest wciąż wierząca rodzina chrześcijańska, choć powoli wzrasta odsetek osób deklarujących obojętność rodziców na sprawy wiary. 84 proc. kandydatów do kapłaństwa to byli ministranci. Znajomi duchowni wspierają pojawiające się u młodych myśli o powołaniu, natomiast - co ciekawe - coraz rzadziej czynią to rodzice i najbliższa rodzina.

Z badań wynika również, że kolebką powołań nadal pozostają diecezje południowej Polski, choć i tam w ciągu 20 lat odnotowano wyraźny spadek liczby alumnów.

Autor: mb

Zobacz również

"Przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży..." - Jan Paweł II - apostoł życia

Czwartek, 22.10.2020

W nauczaniu Jana Pawła II bardzo ważne miejsce zajmowała sprawa godności i obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Autor: BZ

Potrzeba nam Jego mądrości i wiary

Potrzeba nam Jego mądrości i wiary

Czwartek, 22.10.2020

W liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II na Jasnej Górze trwa modlitwa za przyczyną świętego Papieża. Jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski mówił w czasie Mszy Świętej...

Autor: BZ

Największy jasnogórski pielgrzym

Największy jasnogórski pielgrzym

Czwartek, 22.10.2020

"Proszę was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie! Nie przestawajcie być z Papieżem, który dziś prosi słowami poety..."

Autor: BZ

Pielgrzymka Maturzystów Diec. Warszawsko-Praskiej – on-line

Pielgrzymka Maturzystów Diec. Warszawsko-Praskiej – on-line

Środa, 21.10.2020

O modlitwie i duchowym wsparciu w czasie ostatniego roku nauki w szkole średniej zapewnił wszystkich tegorocznych maturzystów bp Romuald Kamiński.

Autor: mb

„Magnificat” za dar powołania i kapłaństwa

„Magnificat” za dar powołania i kapłaństwa

Środa, 21.10.2020

W obecności współbraci oraz wiernych, za dwadzieścia pięć lat kapłańskiego życia i posługi dziękował dziś w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o. Dariusz Szuba.

Autor: mb

Maryjo, spraw bym żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga

Maryjo, spraw bym żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga

Wtorek, 20.10.2020

Zmarły dziś biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę indywidualnie czy też towarzysząc m.in. pieszym pątnikom i maturzystom ze swojej diecezji.

Autor: AN