Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Wrocławska, mała Jasna Góra”


Wtorek, 16.04.2024

„Wrocławska, mała Jasna Góra”
W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu. Na najnowszy, premierowy odcinek zapraszamy we wtorek o godz. 10:15.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego. Dzieje tego miejsca, jak również wystrój świątyni mającej dwóch patronów - św. Antoniego i św. Mikołaja - doskonale zna Marek Dutkiewicz, kościelny posługujący w parafii, który w kolejnych odcinkach dzieli się bogactwem swojej wiedzy, snując barwne historie o odnalezionym na poddaszu kościoła cennym obrazie Michała Willmanna, mistrza śląskiego baroku czy o klasztorze, będącym i szpitalem, i hotelem, akademikiem i mieszkaniem „z przydziału”.

„Wśród zaułków wrocławskiej starówki, ukryty wśród kamienic, wtopiony w historię miasta, przytulony do otaczających budynków, znajduje się kościół św. Antoniego z Padwy. Kościelna fasada skromnie nie góruje, i nie wykracza poza szereg sąsiadek – kamienic, i trwa tak razem z nimi już ponad 300 lat” - czytamy na stronie internetowej paulinów we Wrocławiu.

Paulini podjęli posługę duszpasterską w tej parafii 28 czerwca 1998 r. Od początku zamierzeniem było, aby to miejsce stało się miejscem żywej obecności Matki Bożej w znaku Obrazu Jasnogórskiego - z czasem, w 2014 roku, miejsce to zostało ustanowione Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Kilka tygodni temu, 25 marca paulini uroczyście obchodzili 10. rocznicę tego wydarzenia. Miejsce określane jest „Jasną Górą Wrocławia” lub „wrocławską, małą Jasną Górą”. Matka Boża w pięknej kopii Jasnogórskiego Obrazu, w ołtarzu po prawej stronie świątyni, pojawiła się wraz z paulinami, i otoczona jest szczególną czcią przybywających wiernych.

Wrocławskie odcinki, które przygotowali: o. Andrzej Grad, Danuta Romanowska i Bartłomiej Zug, zaplanowaliśmy wstępnie do końca maja. Zaprosimy Państwa jeszcze na spacer po 300-letniej świątyni oraz opowiemy o grupach i wspólnotach, jakie działają przy paulińskiej parafii.

*
W cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” dziennikarze Radia Jasna Góra przemierzają Polskę, odwiedzając placówki Zakonu Paulinów i prezentując posługę zakonników w parafiach, w których posługują. Każdy klasztor staramy się przedstawiać wieloaspektowo – m.in. przybliżając jego historię, współczesne duszpasterstwo, region w którym się znajduje, a także to, co dla danej placówki jest unikatowe.

„Te audycje od początku chcieliśmy realizować w ten sposób, żeby nie tylko opowiadać o tych miejscach, sięgając do źródeł książkowych czy internetowych, ale przede wszystkim być w tych klasztorach, doświadczyć tych miejsc, w których na co dzień posługują paulini. A jest to ogromne bogactwo nie tylko związane z przekazywaniem wiary z pokolenia na pokolenie, ale często są to także piękne miejsce i ogromne dziedzictwo kulturowe” – podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Kolejne odcinki w cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” pojawiają się na antenie Radia Jasna Góra premierowo we wtorki o godz. 10:15, a w powtórkach – w czwartki o 4:00 i 17:40.

Audycje z tego cyklu, także te wcześniejsze, z innych klasztorów, które już odwiedzili dziennikarze Radia Jasna Góra, mogą Państwo odnaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Szlakiem paulińskich klasztorów” (m.in. odwiedzone przez nas w tym sezonie miejsca: Toruń, św. Barbara w Częstochowie, Wielgomłyny, Mochów, Włodawa, Wieruszów, Biechowo i Łęczeszyce).

Autor: DR

Zobacz również

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Płyta tygodnia - Grzegorz Kloc - Podróż

Poniedziałek, 09.12.2024

Krążek pt. „Podróż” jest płytą tygodnia w Radiu Jasna Góra. Grzegorz Kloc to twórca muzyki chrześcijańskiej, wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Tworzy muzykę i służy Bogu dzieląc się Ewangelią.

Płyta opowiada o podróży do wewnątrz siebie, a zarazem o podróży w wielu wymiarach.Teksty są odpowiedzią na potrzeby słuchaczy w trudnych czasach, w których żyjemy.

Autor: RJG

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Piątek, 06.12.2024

6 grudnia redakcję Radia Jasna Góra odwiedził święty Mikołaj. Jak powiedział – „ten prawdziwy, z mitrą i pastorałem”.

Autor: AN

Muzyka, która unosi do Nieba

Muzyka, która unosi do Nieba

Czwartek, 05.12.2024

Ogromne zainteresowanie wśród fanów audycji "Muzyczne DarY" wzbudziły ostatnie odcinki, zawierające dwuczęściowe świadectwo Marcina Lauzera, drygenta, wieloletniego organisty jasnogórskiego i wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej - muzyk został nie tylko cudownie uzdrowiony po ciężkim wypadku, ale należy do osób, które „powędrowały w zaświaty” i doświadczyły rzeczywistości Nieba

Autor: AN

Uwierz, że masz skrzydła

Uwierz, że masz skrzydła

Środa, 04.12.2024

Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych przypada 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki ciężkiej pracy. W ramach "rozmowy dnia" goście Marcina Bernasia - Sylwia Wojtyla, koordynator merytoryczny Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Paulina Gradek, specjalista ds. projektów – opowiadały o tym jak realnie pomagać bezrobotnym.

Autor: AN

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Wtorek, 03.12.2024

Z czekoladkami, herbatą, kosmetykami… - w sklepach odnaleźć można różne rodzaje kalendarzy adwentowych. Większość z nich ma niewiele wspólnego z przygotowaniem do Świąt Narodzenia Pańskiego. Z bardziej duchową propozycją wychodzi duszpasterstwo powołań Zakonu Paulinów.

Autor: AN

Nauczmy się żyć obok siebie -  interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Nauczmy się żyć obok siebie - interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Wtorek, 03.12.2024

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Radio Jasna Góra włączyło się w obchody promując wirtualną wystawę „Nauczmy się żyć obok siebie”. Gośćmi wtorkowej „rozmowy dnia” były autorka projektu – Monika Bernal oraz jedna z bohaterek – Magdalena Szewczyk.

Autor: AN