Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Wrocławska, mała Jasna Góra”


Wtorek, 16.04.2024

„Wrocławska, mała Jasna Góra”
W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu. Na najnowszy, premierowy odcinek zapraszamy we wtorek o godz. 10:15.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego. Dzieje tego miejsca, jak również wystrój świątyni mającej dwóch patronów - św. Antoniego i św. Mikołaja - doskonale zna Marek Dutkiewicz, kościelny posługujący w parafii, który w kolejnych odcinkach dzieli się bogactwem swojej wiedzy, snując barwne historie o odnalezionym na poddaszu kościoła cennym obrazie Michała Willmanna, mistrza śląskiego baroku czy o klasztorze, będącym i szpitalem, i hotelem, akademikiem i mieszkaniem „z przydziału”.

„Wśród zaułków wrocławskiej starówki, ukryty wśród kamienic, wtopiony w historię miasta, przytulony do otaczających budynków, znajduje się kościół św. Antoniego z Padwy. Kościelna fasada skromnie nie góruje, i nie wykracza poza szereg sąsiadek – kamienic, i trwa tak razem z nimi już ponad 300 lat” - czytamy na stronie internetowej paulinów we Wrocławiu.

Paulini podjęli posługę duszpasterską w tej parafii 28 czerwca 1998 r. Od początku zamierzeniem było, aby to miejsce stało się miejscem żywej obecności Matki Bożej w znaku Obrazu Jasnogórskiego - z czasem, w 2014 roku, miejsce to zostało ustanowione Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Kilka tygodni temu, 25 marca paulini uroczyście obchodzili 10. rocznicę tego wydarzenia. Miejsce określane jest „Jasną Górą Wrocławia” lub „wrocławską, małą Jasną Górą”. Matka Boża w pięknej kopii Jasnogórskiego Obrazu, w ołtarzu po prawej stronie świątyni, pojawiła się wraz z paulinami, i otoczona jest szczególną czcią przybywających wiernych.

Wrocławskie odcinki, które przygotowali: o. Andrzej Grad, Danuta Romanowska i Bartłomiej Zug, zaplanowaliśmy wstępnie do końca maja. Zaprosimy Państwa jeszcze na spacer po 300-letniej świątyni oraz opowiemy o grupach i wspólnotach, jakie działają przy paulińskiej parafii.

*
W cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” dziennikarze Radia Jasna Góra przemierzają Polskę, odwiedzając placówki Zakonu Paulinów i prezentując posługę zakonników w parafiach, w których posługują. Każdy klasztor staramy się przedstawiać wieloaspektowo – m.in. przybliżając jego historię, współczesne duszpasterstwo, region w którym się znajduje, a także to, co dla danej placówki jest unikatowe.

„Te audycje od początku chcieliśmy realizować w ten sposób, żeby nie tylko opowiadać o tych miejscach, sięgając do źródeł książkowych czy internetowych, ale przede wszystkim być w tych klasztorach, doświadczyć tych miejsc, w których na co dzień posługują paulini. A jest to ogromne bogactwo nie tylko związane z przekazywaniem wiary z pokolenia na pokolenie, ale często są to także piękne miejsce i ogromne dziedzictwo kulturowe” – podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Kolejne odcinki w cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” pojawiają się na antenie Radia Jasna Góra premierowo we wtorki o godz. 10:15, a w powtórkach – w czwartki o 4:00 i 17:40.

Audycje z tego cyklu, także te wcześniejsze, z innych klasztorów, które już odwiedzili dziennikarze Radia Jasna Góra, mogą Państwo odnaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Szlakiem paulińskich klasztorów” (m.in. odwiedzone przez nas w tym sezonie miejsca: Toruń, św. Barbara w Częstochowie, Wielgomłyny, Mochów, Włodawa, Wieruszów, Biechowo i Łęczeszyce).

Autor: DR

Zobacz również

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Aktualności Radia Watykańskiego w zmienionej formie

Piątek, 17.05.2024

Od 15 maja wprowadziliśmy niewielką zmianę w ramówce Radia Jasna Góra. Emitowane o godz. 21:40 Aktualności Radia Watykańskiego, z racji na zmienioną formę i skrócony format, przenieśliśmy na godz. 17:00.

Od 15 maja Aktualności Radia Watykańskiego w języku polskim trwają 4 minuty. O zmianie formatu serwisu watykańskiego zostały poinformowane wszystkie rozgłośnie, które go emitują. W specjalnym piśmie do dyrektorów poszczególnych stacji wytłumaczone zostały okoliczności tej zmiany, a jest ona podyktowana „dostosowaniem formatu” do zmieniających się czasów, wymagających szybkiego i skoncentrowanego przekazu informacji.

Autor: DR

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR