Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Wrocławska, mała Jasna Góra”


Wtorek, 16.04.2024

„Wrocławska, mała Jasna Góra”
W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu. Na najnowszy, premierowy odcinek zapraszamy we wtorek o godz. 10:15.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego. Dzieje tego miejsca, jak również wystrój świątyni mającej dwóch patronów - św. Antoniego i św. Mikołaja - doskonale zna Marek Dutkiewicz, kościelny posługujący w parafii, który w kolejnych odcinkach dzieli się bogactwem swojej wiedzy, snując barwne historie o odnalezionym na poddaszu kościoła cennym obrazie Michała Willmanna, mistrza śląskiego baroku czy o klasztorze, będącym i szpitalem, i hotelem, akademikiem i mieszkaniem „z przydziału”.

„Wśród zaułków wrocławskiej starówki, ukryty wśród kamienic, wtopiony w historię miasta, przytulony do otaczających budynków, znajduje się kościół św. Antoniego z Padwy. Kościelna fasada skromnie nie góruje, i nie wykracza poza szereg sąsiadek – kamienic, i trwa tak razem z nimi już ponad 300 lat” - czytamy na stronie internetowej paulinów we Wrocławiu.

Paulini podjęli posługę duszpasterską w tej parafii 28 czerwca 1998 r. Od początku zamierzeniem było, aby to miejsce stało się miejscem żywej obecności Matki Bożej w znaku Obrazu Jasnogórskiego - z czasem, w 2014 roku, miejsce to zostało ustanowione Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Kilka tygodni temu, 25 marca paulini uroczyście obchodzili 10. rocznicę tego wydarzenia. Miejsce określane jest „Jasną Górą Wrocławia” lub „wrocławską, małą Jasną Górą”. Matka Boża w pięknej kopii Jasnogórskiego Obrazu, w ołtarzu po prawej stronie świątyni, pojawiła się wraz z paulinami, i otoczona jest szczególną czcią przybywających wiernych.

Wrocławskie odcinki, które przygotowali: o. Andrzej Grad, Danuta Romanowska i Bartłomiej Zug, zaplanowaliśmy wstępnie do końca maja. Zaprosimy Państwa jeszcze na spacer po 300-letniej świątyni oraz opowiemy o grupach i wspólnotach, jakie działają przy paulińskiej parafii.

*
W cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” dziennikarze Radia Jasna Góra przemierzają Polskę, odwiedzając placówki Zakonu Paulinów i prezentując posługę zakonników w parafiach, w których posługują. Każdy klasztor staramy się przedstawiać wieloaspektowo – m.in. przybliżając jego historię, współczesne duszpasterstwo, region w którym się znajduje, a także to, co dla danej placówki jest unikatowe.

„Te audycje od początku chcieliśmy realizować w ten sposób, żeby nie tylko opowiadać o tych miejscach, sięgając do źródeł książkowych czy internetowych, ale przede wszystkim być w tych klasztorach, doświadczyć tych miejsc, w których na co dzień posługują paulini. A jest to ogromne bogactwo nie tylko związane z przekazywaniem wiary z pokolenia na pokolenie, ale często są to także piękne miejsce i ogromne dziedzictwo kulturowe” – podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Kolejne odcinki w cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” pojawiają się na antenie Radia Jasna Góra premierowo we wtorki o godz. 10:15, a w powtórkach – w czwartki o 4:00 i 17:40.

Audycje z tego cyklu, także te wcześniejsze, z innych klasztorów, które już odwiedzili dziennikarze Radia Jasna Góra, mogą Państwo odnaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Szlakiem paulińskich klasztorów” (m.in. odwiedzone przez nas w tym sezonie miejsca: Toruń, św. Barbara w Częstochowie, Wielgomłyny, Mochów, Włodawa, Wieruszów, Biechowo i Łęczeszyce).

Autor: DR

Zobacz również

Płyta tygodnia -  WM Band - Zakochani w Maryi

Płyta tygodnia - WM Band - Zakochani w Maryi

Poniedziałek, 29.04.2024

Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Dominik Chmielewski SDB.

Autor: RJG

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR