Wtorek, 16.04.2024
W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego. Dzieje tego miejsca, jak również wystrój świątyni mającej dwóch patronów - św. Antoniego i św. Mikołaja - doskonale zna Marek Dutkiewicz, kościelny posługujący w parafii, który w kolejnych odcinkach dzieli się bogactwem swojej wiedzy, snując barwne historie o odnalezionym na poddaszu kościoła cennym obrazie Michała Willmanna, mistrza śląskiego baroku czy o klasztorze, będącym i szpitalem, i hotelem, akademikiem i mieszkaniem „z przydziału”.
„Wśród zaułków wrocławskiej starówki, ukryty wśród kamienic, wtopiony w historię miasta, przytulony do otaczających budynków, znajduje się kościół św. Antoniego z Padwy. Kościelna fasada skromnie nie góruje, i nie wykracza poza szereg sąsiadek – kamienic, i trwa tak razem z nimi już ponad 300 lat” - czytamy na stronie internetowej paulinów we Wrocławiu.
Paulini podjęli posługę duszpasterską w tej parafii 28 czerwca 1998 r. Od początku zamierzeniem było, aby to miejsce stało się miejscem żywej obecności Matki Bożej w znaku Obrazu Jasnogórskiego - z czasem, w 2014 roku, miejsce to zostało ustanowione Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Kilka tygodni temu, 25 marca paulini uroczyście obchodzili 10. rocznicę tego wydarzenia. Miejsce określane jest „Jasną Górą Wrocławia” lub „wrocławską, małą Jasną Górą”. Matka Boża w pięknej kopii Jasnogórskiego Obrazu, w ołtarzu po prawej stronie świątyni, pojawiła się wraz z paulinami, i otoczona jest szczególną czcią przybywających wiernych.
Wrocławskie odcinki, które przygotowali: o. Andrzej Grad, Danuta Romanowska i Bartłomiej Zug, zaplanowaliśmy wstępnie do końca maja. Zaprosimy Państwa jeszcze na spacer po 300-letniej świątyni oraz opowiemy o grupach i wspólnotach, jakie działają przy paulińskiej parafii.
*
W cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” dziennikarze Radia Jasna Góra przemierzają Polskę, odwiedzając placówki Zakonu Paulinów i prezentując posługę zakonników w parafiach, w których posługują. Każdy klasztor staramy się przedstawiać wieloaspektowo – m.in. przybliżając jego historię, współczesne duszpasterstwo, region w którym się znajduje, a także to, co dla danej placówki jest unikatowe.
„Te audycje od początku chcieliśmy realizować w ten sposób, żeby nie tylko opowiadać o tych miejscach, sięgając do źródeł książkowych czy internetowych, ale przede wszystkim być w tych klasztorach, doświadczyć tych miejsc, w których na co dzień posługują paulini. A jest to ogromne bogactwo nie tylko związane z przekazywaniem wiary z pokolenia na pokolenie, ale często są to także piękne miejsce i ogromne dziedzictwo kulturowe” – podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.
Kolejne odcinki w cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” pojawiają się na antenie Radia Jasna Góra premierowo we wtorki o godz. 10:15, a w powtórkach – w czwartki o 4:00 i 17:40.
Audycje z tego cyklu, także te wcześniejsze, z innych klasztorów, które już odwiedzili dziennikarze Radia Jasna Góra, mogą Państwo odnaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Szlakiem paulińskich klasztorów” (m.in. odwiedzone przez nas w tym sezonie miejsca: Toruń, św. Barbara w Częstochowie, Wielgomłyny, Mochów, Włodawa, Wieruszów, Biechowo i Łęczeszyce).
Autor: DR