Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Maryja rozpoczęła nawiedzenie arch. częstochowskiej


Sobota, 06.04.2024

Maryja rozpoczęła nawiedzenie arch. częstochowskiej
Rozpoczęło się nawiedzenie Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy uroczystości powitania Wizerunku Nawiedzenia w Wieluniu - to pierwsza miejscowość, do której zawitała Maryja, i skąd rozpocznie ponad roczną wędrówkę po naszej archidiecezji.

Uroczysta Msza św. inaugurująca peregrynację została odprawiona na Placu Legionów w Wieluniu. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

W rozmowach na antenie Radia Jasna Góra od kilu miesięcy przybliżamy temat peregrynacji. Dziś użyczyliśmy głosu naszym słuchaczom, którzy dzielili się swoimi nadziejami, jakie wiążą z nawiedzeniem parafii Kościoła Częstochowskiego przez Wizerunek Nawiedzenia. Wczoraj natomiast o idei peregrynacji, jak również o owocach, jakie zostawia w sercach wiernych wizyta Maryi w ich miejscowościach, mówił o. Dariusz Nowicki, paulin, jeden z kustoszy Obrazu Nawiedzenia.

O. Dariusz połączył się z nami w drodze, jadąc samochodem-kaplicą, którym przewożony jest Obraz Nawiedzenia na trasie peregrynacji. Jak poinformował, „odebrał” Wizerunek z Torunia, gdzie dokonana została konserwacja malowidła: „Zawsze, po zakończeniu wędrówki w każdej diecezji, Wizerunek jest oddawany do przeglądu do pani Anny Torwirt, córki pana Leonarda Torwirta, który namalował wierną kopię Jasnogórskiego Wizerunku”. Obraz został przewieziony na Jasną Górę, tam spędził noc, i dziś rano wyruszył w drogę do Wielunia.

W rozmowie z Dariuszem Ciszewskim o. Nowicki podkreślił, że osobiście zawsze, kiedy mówi o Wizerunku Nawiedzenia, używa określenia ‘Maryja’, nie ‘obraz’. „Ona wyszła z Jasnej Góry - to są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego - żeby być ze swoimi dziećmi. I tak od 1957 roku po Polsce wędruje” - mówił o. Dariusz Nowicki.

Radio Jasna Góra · 2024 - 04 - 05 - Rozmowa poranka - Rozpoczęcie peregrynacji Cudownego Obrazu NMPJ - O. D. Nowicki


Peregrynacja obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej przebiegać będzie pod hasłem: „Maryjo! Ocal życie i miłość naszych rodzin”. Wpisuje się ona w obchody stulecia istnienia Kościoła częstochowskiego.

Uruchomiono specjalną stronę internetową nawiedzenie.archiczest.pl. Serwis zawiera relacje z wydarzeń przygotowujących do czasu peregrynacji, kalendarium, interaktywną mapę wszystkich parafii, ale także materiały do pobrania i wykorzystania duszpasterskiego.

Za możliwość retransmisji sygnału z powitania Maryi w Wieluniu dziękujemy Archidiecezjalnemu Radiu Fiat oraz Telewizji Trwam.

fot.: Tygodnik Katolicki Niedziela

Autor: DR

Zobacz również

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Środa, 08.05.2024

Papież liczy na modlitwę św. Stanisława w sprawie pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Mówił o tym w słowie do Polaków na środowej audiencji ogólnej.

Autor: o.AG

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

Wtorek, 07.05.2024

Ponad 40 tys. maturzystów, licząc tylko pielgrzymki diecezjalne, dotarło na Jasną Górę w roku szkolnym 20023/24 – poinformowało Biuro Prasowe @Jasna Góra News. Ponad 260 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół liceów, techników i szkół branżowych drugiego stopnia przystąpiło do egzaminów maturalnych.

Reporterzy Radia Jasna Góra przeprowadzili setki rozmów zarówno z młodymi, jak i opiekunami, katechetami czy biskupami – te rozmowy rozbrzmiewały w naszej radiowej „Panoramie reporterskiego dnia”. Do tych spotkań można powrócić – zamieszczamy je na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Poniedziałek, 06.05.2024

Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja stało się okazją do zaproszenia na naszą antenę bpa Artura Mizińskiego, wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Agata Nalichowska poprosiła księdza biskupa o podsumowanie 10-latniej pracy w Radzie Stałej KEP i posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

Rozmowa wyemitowana dziś na naszej antenie stała się także okazją do refleksji, jak w tym czasie zmieniał się Kościół, a także nakreślenia, przed jakimi wyzwaniami stoi wspólnota Kościoła w Polsce w najbliższym czasie. Agata Nalichowska zapytała także, jaką rolę w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości ma do odegrania Sanktuarium na Jasnej Górze.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG